Anlık Bildirim

Ati pazar payını arttırdı

Bu yılın ikinci çeyreği herkesin beklediği gibi Nvidia için kötü geçerken Ati ve Intel için oldukça verimli geçti. Son altı çeyrek yılın en yakın seviyesine kadar indi.

Grafik piyasasında 2003'ün Nisan başı Haziran sonu arasında tam tamına dünyada 48,9 Milyon grafik işlemcisi satıldı. Bu toplam satış oranı bir önceki çeyreğe göre % 5 az iken bir sene önceki aynı döneme göre % 16 fazla.

Pazar payları ise şöyle dağıltı. Nvidia toplam pazarın sadece % 27'sini alırken Ati % 21'ine Intel ise % 32'sini aldı. Geçen çeyreğe göre Ati % 1,6, Intel % 5 büyürken, Nvidia'nın pazar payı satış oranı % 4,5 azaldı.

Entegre olmayan pazarda ise toplam pazar % 9 azalırken Nvidia hala açık ara lider. Kısaca masa üstü harici ekran kartı pazarı diyebileceğimiz burda % 54 Nvidia'nın iken Ati % 37 ile ikinci. Bu pazarda da Nvidia % 3 kaybetti, Ati % 2 kazandı. Bu pazar geçen çeyreğe göre

Toplam masa üstü için satılan grafik işlemcisi 18 Milyon adet oldu.ve buda geçen çeyreğe göre %10 azalma demek. Notebook pazarı ise %6 büyüyerek 8.8 milyon adet satış rakamına ulaştı.

Bu notebook piyasası her zaman ki gibi Ati'nin kalesi. Bu kalede geçen dönemde ise dahada güçlenmiş durumda. Öyleki pazar payını % 7 arttırarak % 59 gibi büyük bir rakama ulaşmış durumda. Intel'de tekrar % 8 arttırarak % 16'ya ulaşmış.

Nvidia ve Via ise pazar paylarını kaybediyorlar. Nvidia % 7'lik bir düşüş ile %11'e, Via % 3'lük bir düşüş ile % 6'ya gerilemiş durumda. Notebooklar için olan harici ekran kartı çözümlerinde ise Ati %68'e sahipken Nvidia %19'dan %9,5'a düşmüş.

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim