Anlık Bildirim

CineVision 2006; sinema salonları için 5MP'den 16MP'e kadar video çözünürlüğü

MP3'ün geliştiricisi Fraunhofer IIS ve beraberindeki 5 partner firma (ARRI CineTechnik, FLYING EYE, Fraunhofer HHI, Kinoton GmbH, Deutsche Telekom AG), CineVision 2006 isimli bir proje ile geleceğin sinema görüntü formatını hazırlıyorlar. Şu an HDTV yayınlarında ve HD filmlerde standart olarak kullanılan 1080p ve 720p görüntü çözünürlüklerine nazaran çok daha yüksek bir görüntü kalitesini hedefleyen proje, ilk demosunu 5000x2000 piksel çöznürlükte videolar eşliğinde gerçekleştirdi.

Almanya bazlı 6 şirketin güçlerini birleştirerek geliştirdikleri CineVision 2006, ev sinemalarında kullanılan yüksek çözünürlükteki videolardan kat ve kat fazlasını sunarak, sinema salonlarının bu sistemlere karşı rekabet şansını arttırmayı amaçlamakta.

Berlin'de bir sinema salonunda gerçekleştirilen ilk demosunda, 5000x2000 piksel çöznürlükte video görüntülerinin basın mensuplarına gösterildiği projenin asıl hedefi, ilerleyen zamanlarda 16MP resim çözünürlüğüne ulaşmak.


Bu fotoğrafın tüm hakları Golem.de'ye aittir.

Yüksek çözünürlükteki görüntüler, Fraunhofer IIS'ın geliştirdiği bir teknoloji sayesinde, birden fazla projeksiyon cihazının senkronize olarak çalıştırılması ile oluşturuluyor. Berlin'de gerçekleştirilen demoda, 5MP çözünürlükte görüntü oluşturulabilmesi için 5 adet DLP projeksiyon cihazı aynı anda kullanılmış. Demoya katılan basın mensubları, görüntünün oldukça net olduğunu ve hareketli sahnelerde herhangi bir bozulmanın yaşanmadığını belirtiyorlar. Sinema perdesinde oluşturulan görüntülerin, yüksek çözünükte olmasının yanında parlak ve canlı renklere sahip olduğu da aktarılanlar arasındalar.


Projenin destekcilerinden ARRI'nin 2 adet D-20 kamerasıyla oluşturulan boydan boya stadyum görüntüsü. (Görüntü sinema perdesinden çekildiği için bulanıklık ve renk kaybı görünmesi normal) Bu fotoğrafın tüm hakları Golem.de'ye aittir.

CineVision 2006'da 5MP çözünürlüğe sahip 90 dakikalık bir video 45GB alana ihtiyaç duyuyor. Video görüntüsünün sinema salonlarına aktarılması için şu an sabit disklerin kullanılması planlanıyorsa da ileriki zamanlarda şifreli uydu bağlantısı üzerinden sinema salonlarına film kopyalanması da söz konusu olabilir.

5MP, 16MP çözünürlükte görüntüler izleyebilecek olmak oldukça heyecan yaratıyor olsalarda, bu teknolojinin yaygın bir şekilde kullanıma geçmesi için uzun süre beklememiz gerekecek. Fraunhofer IIS, satın alınabilir 5MP çözünürlükteki projeksiyon cihazları için 5 yıl, sinema endüstrisinin ve sinama salonlarının bu tip yüksek çözünürlükteki görüntülere adaptasyonu içinse ek bir 10 yıl süre geçmesi gerektiğini öngörüyor.

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Sıcak Fırsatlar Forumunda Tıklananlar

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim