Anlık Bildirim

Far Cry için 64bit işlemci desteği yaması hazır

Crytek motoru ile yapılan ve 2004 yılında oyun sektörüne bomba gibi düşen Far Cry, detaylı grafikleri, kullanılan fizik motoru ve güçlü yapay zeka gibi gelişmiş bir çok yanıyla diğer oyunlardan hemen ayrılıyordu. Far Cry'ın bu üstün yanları beraberinde de yüksek sistem gereksinimi getirdi. Öyleki geçen sene sırf bu oyun için Nvidia ti4800se ekran kartımı satıp Ati 9800 Pro ya terfi etmiştim.

Far Cry, piyasaya çıkışının üzerinden bir (1) seneden fazla geçmesine rağmen yine bir çok kişinin ilgisini üzerinde toplayacak ve çok konuşulacağa benziyor. Crytek, AMD ile ortak çalışmasının ürünü olan Far Cry'ın AMD 64bit işlencilerin bütün özelliklerinden faydalanmasını sağlayan yeni yamasını internet üzerinden ücretsiz olarak download'a sundu.

Bu yamanın getirdiklerinden tam olarak yararlanabilmek için Windows XP Pro x64 işletim sistemi kullanılması gerekiyor zira şu anki mevcut Windows XP SP2 32bit bir işletim sistemi olduğundan yeni nesil 64bit işlemcilerin özelliklerini tam olarak kullanamamakta. Far Cry'ın yeni yaması ne gibi getiriler sağlıyor birlikte bakalım.

64bit versiyonla gelen önemli yenilikler şöyle;

  • Daha fazla görüş mesafesi (view distances) tam olarak 800 metre
  • Sahnelerde 32bit versiyona göre, daha fazla gölge ve etkileşimli obje
  • Fizik motorundaki iyileştirmeler ile gerçeğe en yakın fiziksel etkileşim
  • Arttırılan kaplama kalitesi sayesinde gerçeğe daha yakın görüntüler
  • Genel işlemci kullanımındaki iyileşmeler sayesinde yüksek performans
  • Daha gelişmiş patlama efekleri
  • Yeni multiplayer haritaları

Resmin büyük hali için tıklayınız
Burada sahildeki kaplama kalitesindeki değişim görülmekte (Resmin büyük hali için tıklayınız)

Şu an için henüz çok yeni bir gelişme olduğundan internet üzerinde herhangi bir detaylı teste ulaşmak mümkün değil fakat AMD'nin sitesinden yaptığı açıklamalar ve yayınlanan resimler üzerinden yorum yapabiliriz. AMD yaptığı açıklamalarda en düşük kalitede 1024x768 çözünürlükte oyun oynandığında, yani ekran kartı limiti ortadan kalktığında yer yer %10 ile %20 arası performans artışının olduğunu belirtiyor.

Resmin büyük hali için tıklayınız
Burada görüş mesafesindeki (view distances) artış görülmekte (Resmin büyük hali için tıklayınız)

Nitekim yeni sürüm her nekadar 64bit işlemcilerin bütün özelliklerinden yararlansada oyunlarda, işlemci ağırlıklı olarak fizik motoru, yapay zeka ve benzeri işlemlerin hesaplanması için kullanılmakta olduğundan grafiksel gelişmelerden yararlanmak direk olarak grafik kartınız ile ilgili bir konu olmakta.

64bit desteğinin oyuna performans açısından neler kattığını ancak ilk incelemeler yayınlandıktan sonra görebileceğiz. Fazlaca etkileşimli nesnenin bulunduğu ve aksiyonun fazla olduğu sahnelerde fizik motorunun iyileştirilmesi sayesinde bariz performans artışları olacaktır fakat ekran kartı limiti her koşulda kullanıcıların önünü kesecektir. 64bit desteği aslında size şu anki sahip olduğunuz sistemle daha fazlasını sunmayı amaçlamakta. Yani işlemci limitine takıldığınız bölümlerde yada aksiyon sahnelerinde eskisine oranla bir performans artışı yaşanacağı kesin fakat grafiksel detaylardaki artış için grafik kartı gücü büyük önem taşımakta.

Eğer 64bit bir sistem ve Windows XP Pro x64 sahibiyseniz elinizdeki oyuna yeni yamanın neler kattığını görmek için www.amd.com'u ziyaret edebilirsiniz.

Ek 13/05/2005 : Anandtech.com adresinde FarCry 64bit'in ilk testlerine ulaşabilirsiniz.

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Sıcak Fırsatlar Forumunda Tıklananlar

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim