Anlık Bildirim

iPod'a Fotograf makinanızdaki resimleri atın ; Apple iPod Camera Connector

Oy Ver

iPod gerek ses kalitesi gerekse geniş aksesuar yelpazesi ile MP3 çalarlar arasındaki popilitesini korumaya devam ediyor. Apple iPod Camera Connector'de yine bir iPod aksesuarı fakat hem fiyatı hemde ismindende anlaşılacağı gibi sürekli fotoğraf çekenlerin işini oldukça klaylaştıracak olması ürünü diğer aksesuarlardan ayırıyor.

Apple tarafından geliştirilen Camera Connector, yeni nesil renkli ekrana sahip iPodlarınıza dijital kameranızı direk USB üzerinden bağlayıp çektiğiniz fotoğrafları iPod'a aktarmanıza olanak veriyor. Böylece hem yüksek kapasiteli kaliteli bir MP3 çalara hemde dijital fotoğraflarınızı arşivleyip daha sonra tekrar görüntüleyebileceğiniz bir yedekleme ünitesine sahip oluyorsunuz.

Aslında Apple iPod Camera Connector, iPod'a dijital fotograf atmak için kullanabileceğimiz ilk cihaz değil daha önceden Belkin Digital Camera Link for iPod with Dock Connector gibi cihazlarda bu işi yapmaktalar, farklı olarak bu cihazlarda direk fotograf makinası bağlantısı yerine hafıza kartlarını iPod'a bağlayarak resim aktarımı yapılmakta. Haberin başında ürünün fiyatınında fark yarattığını söylemiştik ürün şu sıralar 60-80$ aralığında satılmakta olan iPod aksesuarları aksine 29$ gibi oldukça düşük bir fiyattan satışa sunulmuş durumda.

iPod Camera Connector çalışabilmek için direk iPod'un içerisinde yüklü bulunan ve bu tip aksesuarların kullanılması için düşünülmüş Photo iPod photo software v1.1'e ihtiyaç duymakta ve bu yazılımı içerisinde blunduran iPodların listesini Aplle'ın sitesinden görmek mümkün. Bazı kullanıcılar 40 GB lık iPodlarında bu menünün olmadığını fakat son firmware güncellemesinden sonra menü seçeneğinin eklendiğinden söz etmişler.

iPod'a Fotograf makinanızdaki resimleri atın ; Apple iPod Camera Connector

Cihazla iPod'a aktarılan resimler ne yazıkki televizyona aktarılamıyorlar ve sadece iPod'un ekranından izlenebiliyorlar. Gerçi düşük çözünürlüklü iPod ekranı resimleri zevkle gezmekten daha çok bir ön inceleme yapmak için uygun. Ayrıca video dosyalarının oynatılabilmeside mümkün olmamakta. Ayrıca kameranızın hafıza kartında bulunan resim ve video görüntüleri haricindeki dosyalarda cihaz tarafından iPod hafızasına aktarılmıyorlar. Raw, Tiff veya MOV uzantılı direk iPod ekranından izlenmesi olanaksız olan dosyalar için ön izleme yapılmak istendiğindede ilgili dosya ile ilgili bir hata ekranı görüntülenmekte.

iPod Camera Connector bir çok fotograf makinası tarafından desteklenmekte, üretici firmanın test edip çalıştığını onayladığı dijital fotograf makinalarının listesine http://www.apple.com/ipod/compatibility/cameraconnector.html adresinden ulaşabilirsiniz. iPodlounge'in yaptığı testlerde cihazın USB 2.0 destekli olan Nikon 8800'den 500 Kb/sn gibi bir hızda iPod'a bilgi aktarabildiği fakat EOS 10D'de bu değerin yaklaşık saniyede 150 Kb'a kadar düştüğü görülmüş. Ayrıca cihazın bazen takılan kamerayı tanımadığı ve iPod'a hard reset atmak gerekebildiği notlar arasında.

iPod'a Fotograf makinanızdaki resimleri atın ; Apple iPod Camera Connector

Belki bu aktarım hızı JPG formatında normal sayılabilecek bir kalitede çekilen fotograflar için (Nikon 8800, 8mp çözünürlükte Normal modda JPG resmi yaklaşık olarak 150-200 Kb civarı kayıt etmekte) fazla önemsenmez fakat daha çok baskı için kullanılan ve RAW, Tiff gibi formatlarla kayıt edilen fazla yer kaplayan resimlerde uzun süre beklemeyi gerektirirki buda hem kameranın pil süresini hemde iPod'un pil süresini olumsuz etkileyen can sıkıcı bir durum.

Ürünün kutusundan herhangi bir bağlantı kablosu yada ek bir aksesuar çıkmamakta ve sert beyaz plastikten yapılmış kasası sağlam ve kaliteli bir görünüm kazandırmış. Belki profosyonel isteklerinizi karşılayacak düzeyde değil ama iPod'u olupda dijital fotografçılıkla ilgilenen kullanıcıların 29$ gibi düşük bir ücret ödeyip sahip olmak isteyebilecekleri bir ürün.

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim