Anlık Bildirim

Microsoft virüs ve spy' lara savaş açtı

Oy Ver
İnternet kullanıcılarının en büyük belası olan spy programları ve çok geniş alana yayılan virüsler, işletim sistemi en çok kullanılan firma olan Microsoft' un başını yeterince ağırtmış olacak ki, çoğunlukla kendisinden değil de bu tarz programlardan kaynaklanan sorunları çözmek için kollarını sıvadı. Piyasada zaten üçüncü parti yazılımlar ile bu sorunları çözmeye çalışan firmalar var, fakat Microsoft bu pazarda aktif rol alıp kendi üçüncü parti yazılımlarını hazırlamak için ilk olarak spyware yazılımı üreten bir firma olan Giant Software ' i satın aldı.

İlk somut sonuç olarak, sadece Windows 2000 ve XP işletim sistemlerinde çalışan Microsoft Anti-Spyware' in ilk sürümünü beta olarak kullanıma sunan Microsoft, bu programı yasal lisanslı işletim sistemi sahiplerine bu siteden sunuyor. Daha sonra, çok klasikleşen virus ve wormları ( Blaster, Sasser ve Mydoom gibi) temizlemek için 256Kb lık minik bir araç geliştirdi, buradan indirebileceğiniz Malicious Software Removal Tool adlı uygulama, sadece Windows 2000, 2003, XP işletim sistemlerini destekliyor ve her ayın ikinci salı günü güncellenecekmiş.

İleride antivirus ve anti-spyware programlarını tek pakette sunmayı planlayan ve şu anda bu paketi hazırlayan Microsoft, girdiği bu pazarda kullanıcıların karşılaştıkları bu gibi sorunları yamalar ile çözmek yerine, daha kolay ve etkili çözüm olan üçüncü parti yazılıma yönelerek, kullanıcıları diğer firmaların farklı çözümleri ile boğuşmaktan kurtarmayı planlıyor. Yapabileceğimiz diğer bir yorum da, bilinçsizce kullanılan internetten kaynaklanan sorunları işletim sistemi ve internet explorer' a atan son kullanıcının dikkatini kendi üçüncü parti yazılımına çekerek, adının kötüye çıkmasını istemiyor olabilir.

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Sıcak Fırsatlar Forumunda Tıklananlar

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim