Anlık Bildirim

Msi'ın Computex'te sergilediği ekran kartları ...

Oy Ver

Msi ve diğer bir çok üretici bildiğiniz gibi Tayvan tabanlı sade anakart üreticileri olarak hayatlarına başlamış ama ürünlerine getirdikleri ekstralar ile kısa sürede dünya çapında marka olma yollarında yol kat etmiş durumdalar. Özellikle aşağıda göreceğiniz ürünler uzun zaman öncesinden anakartları kısa zaman öncesinden ekran kartları ile tanıdığınız firmanın nerelere oynadığının güzel göstergesi olacak.

Hem PCI Express, hem AGP aynı ekran kartında ...

Intel'in tüm piyasayı yeni veri yolu sistemine geçmesinde zorlamasının ardından uyumluluk sorunu bir çok kişinin başını ağrıttı. Msi gibi üreticilerde doğru oranlarda ekran kartı yapıp az stok maliyeti ve pazar talebini karşılayabilme dertleride ayrı bir problem oluşturduğu kesin. Ancak Nvidia ve Ati gibi üreticiler aynı çipten köprü yardımı ile AGP ile PEG mimarisi arasında dönüşüm olmaya başladı. Msi bunu bir adım ileri götürerek aynı kartta hem gerçek PCI Express hem de kartın arka yüzeyine yerleştirilmiş AGP köprüsü ile istediğiniz sistem kullanmanız mümkün tek yapmanız gereken ters çevirmek.

Çift Nvidia 6800 Ultra aynı ekran kartında hem de tek slot çözümünde

Bu aralar popüler olan SLI çözümünün tek ekran kartında yapılmasında Msi özel soğutma sistemi sayesinde rakiplerinden öne çıkıyor. Çünkü sadece kendi slotunu kullanan soğutma sistemi aynı zamanda arka taraftaki ekstra fan ile daha sessiz çalışabileceğini garanti ediyor.Üstelik bu kartta 1 Gb DDR3 ram mevcut (SLI mantığında sadece 512 Mb'ı aktif çünkü her kart aynı şeyleri depoluyor).  Son olarak ise üzerindeki SLI konnektörü düşündürücü zira bunun gibi başka bir kart ile birlikte takarsanız toplam 4 GPU'lu bir sistem elde edebilirsiniz. Belki Nvidia buna resmi olarak destek verecek ama vermese bile kırılmış sürücüler ile kullanıcıların destek vereceğini düşünebiliriz.

Hem 1 Gb, Hem tek slot hem de SLI konnektörü var ...
 
Msi'ın Computex'te sergilediği ekran kartları ...

Ne tamamen fanlı ne de tamamen fansız ekran kartı soğutucusu

Üst seviye GPU'lar rekabet dolayısıyla aynı merkezi işlemci gibi genelde aşarı derecede yüksek ısı üretmekteler. Üstelik ekran kartı için işlemci kadar bir soğutma alanı tasarlanmadığından genelde kulakları tırmalayan ses mevcut buna karşı en başarılı firmalardan birisi MSI. Bu sefer oldukça ilginç bir teknolojiyi devreye sokmaya hazırlanıyor bu teknoloji aynı zamanda geleceği güç kaynaklarında kullanılacak bir sistem. Msi bu yeni teknolojisini Nvidia Ge-Force 6800 GT'ye uyarlamış.

Fansız gibi ama arada gerektiğinde çalışan fan var ...

Dev bir metal ısı dağıtıcı normalde tek başına 2D ya da düşük enerji harcayan 3D modunda ekran kartını tek başına pasif olarak soğutmaya yetiyor. Fakat siz en üst moda alırsanız arka taraftaki gizli fan bellirli bir sıcaklığı geçince otomatik olarak devreye giriyor ve kartı soğutmaya başlıyor. Fan hali hazırda büyük bir soğutucudan yararlandığından çok sesli olması beklenemez. Son olarak ise fan gizli saklı bir yerde olduğundan ses dalgaları arada kart veya soğutucu tarafından emileceğinden yine büyük bir avantaj söz konusu.

Corecell 3D ile GPU ve Hafıza voltaj ayarları

Bu aralar yeni bir ekran kartı almayı planlıyorsanız ve mutlaka overclock ile ilgilenmeyi planlıyorsanız MSI'ın size bir müjdesi var. Corecell 3D sayesinde tüm voltajları ve fan hızlarını ayarlayabilecek. Üstelik önceden belirlenmiş ayarlar yapabildiğiniz için oyuna göre ayarlar bile yapma şansınız var. Bunun dışında voltajı çok kısarak fanın tamamen durmasınıda sağlayabiliyorsunuz. Bu tür bir artıyı Abit, Asus, Albatron, AOpen gibi bir iki firmada daha önceden tanıttılar fakat bütün ekran kartlarına bir anda geçirecek ve standart bir özellik olarak sunacak sadece MSI var.

 

Tüm bu gelişmeler ise satın aldığımız üründen çok daha fazlasını kullanmamazı kolaylaştıracak. Bu arada değinmeden geçmemek gereken bir ekstra özellikte Smart Fan yani sıcaklığa göre kendini gerektiğinde kapatabilen fan hızları teknolojiside Corecell 3D'ye dahil. Böyle bir ayar mekanizması da size sisteminizde gereksiz sesi ortamınıza minimize etme şansı veriyor. Çünkü ekran kartları normalde en zor durumlarda çalışacak fan hızları ile gelmekteler ama azımız yüksek sıcaklıkların olduğu ortamlarda çalıştırıyor. (En azından kışın sessizleştirebilirsiniz.)

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Sıcak Fırsatlar Forumunda Tıklananlar

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim