Anlık Bildirim

Panasonic LF-MB121 Blu-ray yazıcı, 10 Haziranda raflarda

2006, donanım dünyası için tam anlamıyla bir geçiş yılı oldu. Kullanıcılar seneyi, fizik kartlarını, gelecek nesil konsolları, Blu-Ray, HD-DVD medyaları ve Windows Vistayı bekleyerek geçiriyorlar. 2006'nın 3.çeyreğine girerken bu beklentiler yavaş yavaş gerçeğe dönüşmeye başladılar bile. Xbox 360, gelecek nesil konsolların öncülüğünü yaparken, Toshiba'nın HD-DVD oynatıcısı ve HD-DVD filmler raflarda yerlerini aldılar. Fizik kartları ise şimdiden bir kaç kişinin eline ulaşmış durumda.

Bir diğer merak konusu olan Blu-ray medyalar ise 10 Haziran'dan itibaren aktif kullanıma geçecekler. TDK, geçtiğimiz ay Blu-ray madyaların dağıtımına başlamış olsada kullanıcıların 10 Hazirana kadar beklemeleri gerekmekte. Zira Panasonic'in Blu-ray yazıcısı, bu tarihten itibaren satın alınabilir olacak.

13 farklı medya formatını destekleyen LF-MB121 kodlu Blu-ray yazıcı, DVD±R ve DVD+RW medyalara 8x, DVD±R DL medyalara 4x, DVD-RW medyalara 6x, DVD-RAM medyalara 5x, CD-R medyalara 24x ve CD-RW medyalara 16x hızda kayıt yapabilmekte. Ürünün Blu-ray medyalara yazma hızı ise 2x(72Mbps) olarak belirtilmiş. İlk Blu-ray yazıcıların yazma hızları şu anki DVD yazıcıların oldukça gerisinde kalsalarda (16x DVD yazıcı 172Mbps) zamanla yazma hızlarının 8x'e (288Mbps) kadar çıkartılması planlanmakta. Beraberinde Windows 2000/XP ve XP 64bit edition sürümleri ile çalışan Power2Go 5 isimli bir kayıt yazılımı ile gelen ürün, kullanıcıları uyumlu yazılım bulma derdinden de kurtarıyor.

10 Haziranda satışına başlanacak Panasonic Blu-ray yazıcıların, 850$ fiyat etiketi taşıması bekleniyor. 25GB ve 50GB kapasiteli boş medyalar ise şimdiden alınabilir durumdalar. 25GB kapasiteye sahip medyaya 20 dakikada, 50GB kapasiteye sahip medyaya ise 40 dakikaya yakın bir sürede bilgi yazacak olan LF-MB121, yüksek fiyatı ile her kullanıcının sahip olamayacağı bir ürün. Şu an için yüksek fiyatı ile ev kullanıcılarından daha çok ticari kullanıma daha yakın olan ürününün fiyatının, CD yazıcılar ve sonrasında da DVD yazıcılarda olduğu gibi 1 sene içerisinde alınabilir bir seviyeye düşeceğini tahmin etmek güç değil.

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Sıcak Fırsatlar Forumunda Tıklananlar

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim