Anlık Bildirim

Şık ve güçlü - ASUS TUF Dash F15 İncelemesi

Donanım Haber’den herkese merhaba. Bugün sizlerle beraber oyuncuların hoşuna gidecek ürünlerden bir tanesi ASUS’un geliştirmiş olduğu ASUS TUF Dash F15 model oyuncu bilgisayarına yakından bakıyoruz.

İlk olarak her zaman olduğu gibi ürünün kutusuyla başlayalım. Kutu yapısı ASUS TUF serisinde yer alan oyuncu dizüstü bilgisayarlarından aşina olduğumuz bir yapıya sahip. Bu kutunun içerisinden ürünün kendisi, bir adet 200W’lık şarj adaptörü ve güç kablosu çıkıyor.  

Şık ve güçlü - ASUS TUF Dash F15 İncelemesi Tam Boyutta Gör

Fiyat/performans kategorisinde yer alan bir ürün olduğunu göz önüne aldığımızda gayet yeterli bir kutu içeriğiyle karşılaşıyoruz. Premium ürün kategorisi olan ASUS ROG serisinde daha dolu kutu içerikleriyle karşılaşabilmek mümkün oluyor.  

Peki tasarımsal açıdan bu üründe bizleri neler bekliyor? 

Tasarıma geçtiğimizde gerçekten şık bir oyuncu bilgisayarını burada görüyoruz. Şık dediğimiz bu ürün MIL-STD-810H M testini de başarıyla geçebilmiş. Bu testi geçmesi bizlere askeri sınıf sağlamlığın bu üründe bulunduğunu gösterebiliyor.  Ekran olarak baktığımızda 15.6 inç büyüklüğünde bir ekranı burada  görüyoruz.

Şık ve güçlü - ASUS TUF Dash F15 İncelemesi Tam Boyutta Gör

Bu ekranın sağ, sol ve üst çerçeveleri alt çerçeveye oranla daha ince bir yapıya sahip. Açıkçası şık göründüğünü söyleyebilirim. Bu kalın dediğimiz çerçeve kısmında da ASUS logosu konumlandırılmış.  

Değinmeden geçmeyelim üründe bir kamera yer almıyor.  

Ekrandan sonra bakacağımız bir diğer kısım klavye olacak. Klavye ile alakalı rahatlıkla söyleyebileceğim tek şey gayet tok bir basım hissiyatına sahip olması. Kullandığım süreler boyunca beni oldukça memnun edebildiğini söyleyebilirim.Öyle ki okuduğunuz bu inceleme yazısını ASUS TUF Dash F15 modeli üzerinde yazıyorum. Klavye tuş büyüklükleri de gayet ideal seviyelerde.  

Klavyede dikkatimi çeken bir diğer konu ise ana klavye tuşlarının üzerinde yer alan medya kontrol bölümü oldu. Bu kısım üzerinden bilgisayarın ses, mikrofon kontrollerini yapabiliyorsunuz. Bu bölüm oyunlarda bizlere büyük avantaj sağlayabilecek. 

Ek olarak En sağda yer alan tuş üzerinden de direkt olarak Armoury Crate yazılımına erişebiliyorsunuz Gayet güzel,ince düşünülmüş bir detay olmuş. 

Peki bir oyuncu bilgisayarından bahsediyoruz bu klavyenin aydınlatmaları kontrol edilebiliyor mu? Evet kontrol edilebiliyor. Ancak burada tek renk ile karşılaşıyoruz. RGB renkler bu üründe yer almıyor. Üründe turkuaz mavisi veya açık yeşil diyebileceğimiz bir renk yer alıyor. 

Şık ve güçlü - ASUS TUF Dash F15 İncelemesi Tam Boyutta Gör

Yazılım üzerinden bu aydınlatmalara sabit, nefes alma veya flaş modlarını uygulayabiliyoruz.  

Klavyenin altında ise gayet akıcı, kullanımı oldukça rahat olan bir touchpad yer alıyor. Oyun oynamak dışındaki kullanımlarınızda sizleri memnun edebilecektir. Tabii alışkın olduğumuz şekilde bünyesinde iki ve üç parmak fonksiyonlarını bulunduruyor. 

Tasarım ile alakalı son olarak giriş çıkışlara ve ağırlık yapısına değinmek istiyorum. Ürünün sağ tarafından başlayacak olursak bu kısımda bir adet kulaklık, bir adet 3.2 Gen 1 Type- A, Thunderbolt 4 (Type-C) , HDMI, RJ 45 lan ve güç girişi portları konumlandırılmış. 

Şık ve güçlü - ASUS TUF Dash F15 İncelemesi Tam Boyutta Gör

Detaylı baktığımızda ilk olarak kulaklık portunun combo bir yapıya sahip olduğunu söyleyebiliriz. Bu sayede dönüştürücü kullanmadan da kulaklık mikrofonlarını kullanabilirsiniz. Devamında ise yer alan Type-C portu üzerinden ürünü şarj edebiliyorsunuz. 16 saatlik bir kullanım senaryosuyla karşılaşabilmek mümkün. Bir oyuncu bilgisayarını göz önüne aldığınızda gerçekten iddialı ve iyi bir değer. 

Ürünün üst kısmında herhangi bir giriş veya çıkış yer almıyor. Sağ kısımda ise 2 adet 3.2 Gen 1 Type- A portları yer alıyor.  

Havalandırma kanalları da aynı şekilde sağ, sol ve üst kısımlara konumlandırılmış. Toplamda 4 adet olduğunu belirtmiş olalım. Bu sayede hava akışı sağlanabiliyor. İlerleyen bölümlerde soğutma performansıyla alakalı birkaç test sizlere göstermiş olacağım. 

Şık ve güçlü - ASUS TUF Dash F15 İncelemesi Tam Boyutta Gör

Son olarak ise bu cihaz 2 Kg ağrılığa ve 19.9 mm kalınlığa sahip. Gayet ince ve taşınabilir bir oyuncu bilgisayarıyla burada karşılaşabiliyoruz. Bu sayede çantamıza atıp ihtiyacımız olan yerlerde rahatça kullanabiliriz.  

Az daha unutuyordum. Her zamanki gibi bu üründe de ürünün kapağının tek elle kolayca açılıp, açılamadığıyla alakalı testimi yaptım. Testim sonucu ağırlık dengesinin iyi ayarlandığını söyleyebilirim.  

Bir sallanma veya olumsuz bir durumla karşılaşmadan kolayca ekrana erişebiliyorsunuz. Önemli noktalardan bir tanesi olduğunu düşünüyorum ve her incelememe bu bölümü ekliyorum. 

Ekran Özellikleri

Şık ve güçlü - ASUS TUF Dash F15 İncelemesi Tam Boyutta Gör

Oyun için hazırlanmış dizüstü bilgisayarlarda en önemli noktalarımızdan biri hiç şüphesiz ki ekran. ASUS TUF Dash F15 modelinde de gerçekten iyi bir ekranla karşılaşıyoruz. Bu üründe 15.6 inç büyüklüğünde bir ekran yer alıyor. Bu ekranın çözünürlüğü ise 1920x1080P olarak karşımıza çıkıyor. 

Bünyesinde de 144 Hz ekran tazeleme hızını barındırıyor. Oyunculara hitap edeceği için bu kısım bizler için önemli. Son olarak  bu ekran %100 SRGB ve IPS panele sahip. IPS panel bizlere oyunlarda ve medya tüketimlerinde büyük avantaj sağlıyor. Hem renkler hem de görüş açısı olarak ben genelde IPS paneli tercih ediyorum. 

Deneyimlerim nasıl?  

Genel olarak kullanımlarımı oyun ve medya tüketimi olarak gerçekleştirdim. Sonuçlar ise mutluluk verici. Özellikle oyunlarda gayet net, başarılı bir ekranı kullandığınızı hissedebiliyorsunuz. 144 Hz ile birlikte zaten oyun deneyiminiz çok kolay bir şekilde normale oranla artıyor.  

Medya tüketiminde YouTube, Netflix gibi platformları kullandım. Burada da karşılaştığım sonuçlar beni mutlu edebildi. Ekran konusunda içiniz rahat olabilir.  

ASUS TUF DASH F15 PERFORMANSI 

Bu bilgisayar gücünü intel’in geliştirmiş olduğu 11. Nesil i7 11370H işlemcisinden alıyor. 10 NM üretim aşamasından geçen bu işlemci 4 çekirdek ve 8 izlek ile bizleri karşılıyor. Base Clock hızı 3.30 GHz , boost clock hızı ise 4.80 GHz.  

Üründe yer alan bu 11. Nesil intel mobil işlemci, performans olarak mobil tarafta gerçekten iyi seviyelerde. Yapay zeka ve performansta ciddi yenilikler var. Bu işlemcinin oyun performansını sizlere ilerleyen bölümlerde göstermiş olacağım.  

Tabii ki kullandığım süre boyunca herhangi bir kasma, donma, takılma sorunuyla normal olarak karşılaşmadım. Ek olarak Wi-Fi 6 nimetlerinden de sonuna kadar faydalandım. 

Aşağıda yer alan görsel üzerinden ürünün Cinebench R23 skoruna ulaşabilirsiniz.  

Şık ve güçlü - ASUS TUF Dash F15 İncelemesi

Geldik oyuncu bilgisayarlarının en önemli donanımlardan bir tanesi olan ekran kartı bölümüne. Burada karşımıza performansını yakından bildiğimiz ve fiyat/performans odaklı ürünlerde yer alan Nvidia’nın geliştirmiş olduğu RTX 3060 modeli çıkıyor. 

6 GB belleğe sahip olan bu GPU, bünyesinde bulundurduğu Ray Tracing ve Dlss 2.0 gibi teknololojilerinin avantajlarıyla kendini öne çıkartabiliyor. RTX 30 serisinin performans olarak ideal performans sunabilen ürünlerinden bir tanesi olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.   

Şık ve güçlü - ASUS TUF Dash F15 İncelemesi Tam Boyutta Gör

Ram tarafında ise 16 GB RAM ile karşılaşıyoruz. İsterseniz kolay bir şekilde RAM boyutunu da yükseltebilirsiniz.  

Depolama olarak baktığımızda ise 1 TB NVMe SSD’yi burada görüyoruz. Hem yeni nesil olması hem de yüksek okuma yazma hızları ile birlikte oyunlara bağlanmada ve normal kullanımlarda büyük avantajlar sağlayabilirsiniz.  

Bu depolama alanı kolay bir şekilde yükseltilebiliyor. Açılır kapanır vida sistemi bu konuda büyük bir avantaj.

Ürünün okuma yazma hızları şu şekilde; 

Şık ve güçlü - ASUS TUF Dash F15 İncelemesi

OYUN TESTLERİ  

İlk oyunumuz son zamanların popüler oyunlarından bir tanesi olan Cyberpunk 2077 oluyor. Grafik ayarları Texture High, Ray Tracing Ultra ve Dlss Performans modundaydı. En düşük 26, ortalama 41 ve en yüksek 55 FPS değerlerini alabildik.  

Ray Tracing veya grafik ayarlarını düşürerek 60 FPS veya daha üzeri olacak şekilde oyunu oynayabilmeniz mümkün. Ben bilgisayarın limitlerini zorlamak adına bu tarz bir grafik ayarı oluşturdum.  

Şık ve güçlü - ASUS TUF Dash F15 İncelemesi Tam Boyutta Gör

Devamında ise yine popüler oyunlardan bir tanesi olan PUBG’de testlerimi gerçekleştirdim. Bu testlerimde grafik ayarlarım olabilecek en üst ayarlardaydı. Ultra grafik ve 120 işleme ölçeğinde oyunu oynadım. 

En düşük 42, ortalama 73 ve en yüksek 143 FPS değerlerini alabildim. Bu tarz oyunlarda en ufak bir grafik ayarı düşürmek FPS’i büyük oranda yükseltiyor. Örnek vermek gerekirse gölge ve çim detayları diyebilliriz. Yine belirmek istiyorum limitleri zorlamak adına en yüksek ayarlarda bu testlerimi gerçekleştirdim. 

Şık ve güçlü - ASUS TUF Dash F15 İncelemesi Tam Boyutta Gör

HOPARLÖR 

Burada karşımıza 2W 2 adet hoparlörler çıkıyor. Sunmuş olduğu deneyim ise gerçekten iyi. Medya tüketimlerinde ve oyunlarda yeterli bir ses seviyesine sahip. Basslar ve tizler gayet yerinde. Eklemek istediği bir diğer konu akıllı gürültü engelleyici sistemi oluyor. Bu sistem mikrofonunuzun maruz kaldığı gürültüleri yapay zeka sayesinde ayırt ederek daha temiz bir ses iletimini yerine getirebiliyor.  

Şık ve güçlü - ASUS TUF Dash F15 İncelemesi Tam Boyutta Gör

Eğer detaylı bir ses almak istiyorsanız oyunlarda kulaklık takmanızda tabi ki fayda var.  

Batarya olarak ise 76Whrs bataryayı görüyoruz. Oyuncu bilgisayarı olmasına rağmen yapacağınız kullanımlara göre güzel ekran süreleri alabilirsiniz. Oyun, video editleme gibi güç gerektiren durumlarda adaptörü bağlamanızda fayda var. 

Değineceğim bir diğer kısım yazılım olacak. Üründe Asus’un Armoury Crate adında bir yazılımı bulunuyor. Bu yazılım üzerinden bilgisayarınızın genel durumunu, sürücü güncellemelerini takip edebiliyor, kendi istekleriniz doğrultusunda özelleştirmeler yapabiliyorsunuz. Yazılımın gayet işlevsel olduğunu söyleyebiliriz. 

Son olarak ise işletim sistemine değinmek istiyorum. ASUS TUF Dash F15 modeli içerisinde Windows 10 işletim sistemi yer alıyor. Freedos yerine lisanslanmış bir sürüm ile karşılaşmak beni sevindirdi.  

Şık ve güçlü - ASUS TUF Dash F15 İncelemesi Tam Boyutta Gör

Evet bugün sizlerle beraber ASUS TUF Dash F15 modeline yakından baktık. Cihazın performansı ve yapısı genel olarak bu şekildeydi. Sizler ürünü nasıl buldunuz? 

Görseller: Onurhan Keskin

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim