Anlık Bildirim

Toshiba Qosmio G40: Santa Rosa ve DirectX 10 birarada

Kullanıcıların her konuda olduğu gibi dizüstü bilgisayarlar konusunda da tercihleri farklılık gösterebiliyor. Kimi kullanıcılar için batarya ömrü ve taşınabilirlik ön plandayken kimileri içinse masa üstü sistemlere yakın performans ve büyük ekran öncelikli tercih sebebi haline gelebiliyor. Son yıllarda satış rakamları iyiden iyiye artan ve gelişmelerin dur durak bilmeden devam ettiği dizüstü bilgisayar dünyasında üreticiler farklı kullanıcıların arzu ve ihtiyaçlarını karşılayabilmek adına geliştirkdileri yeni modellerin duyurusunu yapmaya devam ediyorlar. Uygun fiyatlı ve taşınabilirliğin ön planda olan dizüstü bilgisayarların rağbet gördüğü şu günlerde iddialı firmalar yeni nesil teknolojiler ile donattıkları, konfigürasyon listesi ile parmak ısırtan ve masaüstü ile güreşe hazırım diyebilen özel sistemler üretmeye de devam ediyor. İşte bu üreticilerden biri de Toshiba. Firmanın Qosmio serisi dizüstü bilgisayarlarını artık bilmeyen kalmamıştır. Şimdi ise aileye yine yeni ve çok iddialı bir model olan Qosmio G40 katılmaya hazırlanıyor.

Toshiba'nın Qosmio serisi, özellikle zamanın çok daha ötesinde donanımları kullanması ile öne çıkan kullanıcılarına zengin multimedya yetenekleri ve sınırsız eğlence ortama yaratabilme ile birlikte üst düzey performans sağlamayı hedef edinen özel komponentlerden oluşturulmuş dizüstü bilgisayar devlerinden Toshiba'nın en iddialı ve gelişmiş dizüstü bilgisayar ailesini oluşturmakta. Toshiba'nın an itibaiyle satılmakta olan en iddialı model grubu Qosmio G30 serisine göre G40 modeli donanım dünyasının da uzun süredir beklediği ciddi yenilikler ile birlikte geliyor. Toshiba'nın yeni amiral gemisinin belkide en önemli özelliği işlemci devi Intel'in dizüstü bilgisayarlara yönelik olarak 9 Mayıs'da lanse etmeyi planladığı 4. nesil Centrino platformu olan SAnta Rosa alt yapısını kullanıyor olması gösterilebilir. Kısaca Santa Rosa platformunu hatırlamak gerekirse, Intel yeni platformu ile dizüstü bilgisayarların temel özelliklerini ve genel performanısını bir adım daha ielri götürecek gibi. Zira yeni platformda soket P formunda hazırlanan ve 800Mhz fsb hızının yanısıra yüksek saat hızlarını görmeleri beklenen yeni Core 2 işlemciler ile birlikte masaüstü tarafında uzun süredir kullanılan ve Core mimarisini esas alan işlemciler ile yüksek performans ve verimlilik sağlayabilen 965 yonga seti de Santa Rosa ile birlikte dizüstü tarafına transfer olacak. Zira platform üzerinde üretici firmaların tercihine göre Intel Mobil 965PM Express (Crestline) veya yine Intel'in birçok kullanıcının temel ihtiyaçlarını karşılayabilecek entegre GMA X3000 grafik işlemcisini kullanan 965GM Express yonga seti kullanılacak. Tabii Santa Rosa platformunda yenilikler bu kadarla sınırlı değil. Zira Intel yeni platformu ile birlikte Next-Gen Wireless-N 802.11n kablosuz bağlantı yeteneğini de kullanıcılarına sunarak bağlantı hızını ve ve çekim alanını da ciddi şekilde arttıracak. Tabii daha önce Robson olarak ta bilinen fakat ismi değişerek Turbo Memory adını alan ve Microsoft'un yeni nesil işletim sistemi Windows Vista'nın önemli getirilerinden olan ReadyDrive ve ReadyBoost teknolojilerini de destek sağlanmış olacak.

Toshiba Qosmio G40: Santa Rosa ve DirectX 10 birarada

Intel'in Mayıs ayında duyrulması beklenen Santa Rosa platformunu kısaca hatırladıktan sonra Toshiba Qosmio G40'a geri dönersek, ürün üzerinde 1920x1200 çözünürlüğe kadar destek verebilen 17-inç ekran bulunacak. TrueBrite WXGA+ formunda olması beklenen Toshiba Qosmio G40'ın ekran özellikleri arasında yine firmaya özgü bir teknoloji olan ve dijital gürültüyü azaltan ve görüntüye netlik kazandırabilen QosmioEngine desteğinin de olması bekleniyor. G40'a gücünü verecek işlemcinin ise Core 2 Duo T7300 olması bekleniyor. 2.16GHz'lik saat hızına sahip olan işlemci ürünün ihtiyaç duyduğu gücü sağlama konusunda sıkıntı yaratmayacak gibi. Zira bu modelde ve diğer Qosmio serilerinden işlemci önemli çünkü bu seri güçlü donanımlarıyla envai çeşit çoklu ortam uygulamalarına göz kırpıkları için zaman zaman yüksek işlem gücüne de ihtiyaç duyabiliyorlar. Geleleim Toshiba Qosmio G40'ın altı çizilmesi gereken en önemli noktalarından bir diğerine yani kullandığı grafik çözümüne. Toshiba, G40 üzerinde grafik devi Nvidia'nın mobil platformlara yönelik olarak üzerinde çalıştığı en yeni ve iddialı çözüm olan, DirectX 10 desteği ile dikkatleri üzerine çekme konusunda sıkıntı yaşamayacak 512MB'lık kendi özel belleğine sahip olan GeForce Go 8600GT ekran kartını Qosmio G40 üzerinde kullanacak. Santa Rosa platformu ile birlikte DirectX 10 desteğine de sahip olacak Qosmio G40, gerek kendi ürün gamı içerisinde gereksede rakip firmaların eş değer çözümlerine karşı çıtayı iyice yükseltmiş olacak. G40 üzerinde ayrıca 2GB'lık DDR2 bellek yer alacak.

Toshiba Qosmio G40: Santa Rosa ve DirectX 10 birarada

GeForce Go 8600GT ile birlikte HDMI 1.3 standadına da destek verecek olan G40 bu sayede HDTV'ler ile bağlantı konusunda sıkıntı çekmyecek. 2 adet 200GB'lık hard disk ile depolama konusunda da kullanıcılarına geniş bir alan sunmayı hedefleyen G40 ek olarak sahip olacağı HD DVD-R ile de HD-DVD'leri kullanabilme ve veri depolayabilme imkaanı sağlayacak. Yüksek tanımlı entegre ses desteği ile birlikte gelmesi beklenen G40'ın ses konusunda önemli avantajlarından biri de sahip olduğu Harmon/Kardon hoplarlörler. Yüksek çözünürlükle ve kaliteli görüntünün yanında pürüzsüz ses sunma iddiası da olan Toshiba Qosmio G40'ın genel tasarımı da son derece şık. Qosmio serisinde son dönemde görmeye alışık olduğumuz siyah rengi yerini ağırlıklı olarak beyaza bırakmış durumda. Ürünün diğer detayları konusunda Toshiba'nın yakında açıklama yapması bekleniyor. 5KG'lık ağırlığı ile teknik özelliklerinin yanı sıra boy ve ağırlığı ile de masaüstü abilerine kafa tutan Qosmio G40'ın Haziran ayı içerisinde 3000 avro etiket fiyatı ile önce Avrupada takip eden süreçte ise 3000$'lık fiyatı ve G45 ismi ile ABD'de de satışa sunulması bekleniyor.

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Sıcak Fırsatlar Forumunda Tıklananlar

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim