Anlık Bildirim

Zeebo: "Sonraki 1 Milyar için oyun konsolu"

Zeebo düşük maliyetli konsolu ve ucuz oyunları ile daha önce hitap edilmemiş pazarlara hitap etmeye çalışan yepyeni bir konsol.

Zeebo'nun doğuş nedeni ;
Oyun konsollarına Xbox 360, Playstation 3 ve Wii'den sonra yeni bir tanesi daha eklendi. Zeebo düşük maliyeti ve ucuz oyunları ile gelişen ülkeler olarak nitelendirilen Brezilya, Rusya, Çin ve Hindistan'a özel tasarlanmış bir model. Çünkü bu ülkelerde gelecek 10 yılda 800 Milyon insanın parasal statü olarak orta sınıfa geçmesi bekleniyor. Şimdiki orta sınıf ise 200 Milyon kişi olduğu belirtiliyor. Bu nedenle sırf böyle bir pazarın ihtiyaçlarını karşılamak için bile özel bir konsol tasarlanması, üretilmesi, dağıtılması ve özel oyunlarının çıkması anormal değil. Bunun en kolay yoluda cep telefonları için hazır tasarlanmış olan 3D grafik çipleri ve Arm işlemcilerinin böyle bir cihazla birlikte kullanılması. Bu yüzden ortaklardan biri Qualcomm diğeri de Sega Dreamcast gibi cihazların üreticisi ve dağıtıcısı olan TecToy.

Zeebo: 'Sonraki 1 Milyar için oyun konsolu'

Korsan ile mücadelesi ;
Bu tür gelişen pazarlarda en büyük sorun bilindiği gibi korsan yazılım sorunudur, tabii ki üreticilerde bu pazarlara özel fiyatlı oyunlar çıkartmak isteselerde çıkan oyun batı dünyasındaki kutu içeriğine kadar aynı olduğundan dolayı fiyatlar hep yüksek tutulur yoksa turistler bir sürü yazılım ve oyunla ülkelerine dönebildikleri gibi bunun ticaretini yapan kişiler de türeyebilir. Zeebo bunu oyunların sadece cihazla birlikte verilen bedava internet üzerinden sunulması ile aşmış. Bu internet hizmeti 3G data hatlarını kullanıyor ve cihazı açık olduğu süre boyunca internette tutuyor.

Tamamen kablosuz ve bedava interneti olması cihazı tüm dünyaya bağlarken korsanı engelliyor, fiyatlarıda ucuz tutmayı sağlıyor. Çünkü kutu, dvd, dağıtım ve son satıcılara verilen karlar diye bir şey yok sadece 3G tedarikçi firmaya bir para ödeniyor oda büyük ihtimal firmaya verilen satış payı ile rahatça finanse edilebilir. Bu nedenle Zeebo'nun oyunlarının satış fiyatı sadece 5-15$, konsolun kendisi 200$ seviyesinde olacak. Fiyatının bu kadar düşük olmasının nedeni ise üretim maliyetinin az olması. Bir örnek vermek gerekirse tüm Zeebo'nun ağırlığı Xbox 360'ın adaptörü kadar bile değil. Ayrıca fiyatının ilerde 150$'a kadar düşmesi bekleniyor.

Zeebo: 'Sonraki 1 Milyar için oyun konsolu'


Oyunların büyüklüğü 20-50 Mb arasında ve 3G üzerinden ortalama 5 dk'da indirilebiliyorlar. Ücretlendirme ise Xbox'dakine benzer çeşitli şekillerde kontür alışı ve bunların harcanması şekline dayanıyor. Cihazdan bir kez oyunu silerseniz bir daha oynamak için tekrar satın almanız gerekmekte fakat içindeki disk sayesinde 50 oyuna kadar oyunu saklayabiliyorsunuz. Güncellemeler, çok kişili oyunlar hepsi 3G üzerinde ZeeboNet üzerinden sağlandığından gelişmekte olan ülkelerdeki kurulumu pahalı ve her kapasite için ekstra yatırım gerektiren ADSL, Kablo internet gibi seçeneklerden daha avantajlı.

Platform mobil altyapısına sahip olduğu için mobil cihazlar için çıkan oyun kolayca uyarlanabiliyor ve bu yüzden duyuru anında 15 Oyun, üç ay içersinde 30 yıl sonuna kadar ise 50 oyunun satışta olması planlanıyor. Konsol Brew platformunu kullandığından sadece 1 Watt enerji tüketiyor bu yüzden de cep telefonu adaptörü kullanıyor.

Zeebo: 'Sonraki 1 Milyar için oyun konsolu'

Standart çözünürlüğü (640x480) cihazda oyunları saklamak için 1 Gb Flash bellek, 3 Usb çıkışı ve SD kart girişi var. İşlemcisi, 3G bağlantı çipi ve anakartı bile büyük ihtimal ortaklarından olan Qualcomm tarafından üretiliyor. Tam özellikler şöyle ;

 • Qualcomm Chipset
 • 528Mhz hızında ARM 11 / QDSP-5
 • Qualcomm Adreno 130 Grafik Çekirdeği
 • 1 GByte NAND Flash sabit disk
 • 128 MByte DDR SDRAM + 32Mbyte ek DDR bellek
 • PAL-M ve NTSC
 • VGA (640 x 480) - 4:3 boyut oranı
 • 3G ve 2G bağlantı destekli modem
 • Dahili anten
 • 3 Standart A tipi USB 2.0 Aksesuarlar için bağlantı yuvası
 • SD Kart yuvası
 • Harici adaptör (cep tel adaptörü) ve dahili 4 oyun + 1 tane bedava indirilebilir oyun
 • 4 Milyon Üçgen/Sn
 • Çözünürlük 640x480
 • 8 sesi aynı anda verebilmesi

Bu ekran kartı ve işlemci dikkatinizi çekerse üst seviye mobil cihazlar için üretilen çiplerle neredeyse aynı bu yüzden mobil pazara oyun geliştiren firmaların bu cihaza oyun çıkarması oldukça normal hatta GameLoft'un oyunu bile mevcut. Grafik kalitesinin ise Playstation ile Playstation 2 arasında bir yerde olduğu dile getiriliyor. Brezilya'da satışına başlandı geri kalan yerlerde; Latin Amerika 2009 içinde, Hindistan 2010'da , Doğu Avrupa 2010 ortası ve Çin 2011'de satışta olacak.

Zeebo: 'Sonraki 1 Milyar için oyun konsolu'

Platformla gelen oyunlar şöyle ; Prey Evil, Brain Challenge, Fifa 09 Soccer, Need for Speed Carbon ve elektronik ortamdan Quake. Tüm yayıncılar ise oldukça iddialı Capcom, Com2uS, Digital Chocolate, EA Mobile, Gameloft, Glu, Id Software, Machineworks Northwest LLC, Namco Networks ve THQ. Ayrıca bölgesel oyun geliştirmek isteyen firmalarada destek verilmekte. Zeebo büyük ihtimal hiç Türkiye'ye gelmeyecek zira Türkiye bu tür gelişmekte olan ülkelerden pek sayılmamakla birlikte nüfusuda yeterli seviyede değil. Yani sıra bize gelinceye kadar hem bir çok pazar var hem de Türkiye artık yeterince zengin olacak.

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Önceki Haftalar
Tüm Zamanların En İyi Yorumcuları
ANLIK GÖRÜNTÜLEMELER
1 Kişi Okuyor (0 Üye, 1 Misafir) 1 Masaüstü

GENEL İSTATİSTİKLER
9853 kez okundu.
22 kişi, toplam 27 yorum yazdı.
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Sıcak Fırsatlar Forumunda Tıklananlar

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim