Anlık Bildirim

2017, havacılık tarihinin en güvenli yılı oldu

2017 yılı şimdiye kadarki en çok uçuşun yapıldığı yıl olmasına rağmen aynı zamanda en güvenli yıl olarak da tarihe geçti. 2017'de dünyanın hiçbir yerinde büyük bir yolcu uçağı kazası yaşanmadı.
Oy Ver
Geride bıraktığımız 2017 yılı hava yolculuklarının en güvenli yılı olarak tarihe geçti. Hollanda merkezli hava danışmanlık şirketi To70 tarafından geçtiğimiz günlerde yayınlanan rapora göre 2017'de ticari yolcu seyahatlerinde hiçbir kaza veya can kaybı yaşanmadı. 2017'nin yine en çok yolcu taşınan yıl olduğunu da belirten To70, artan uçuş sayısına rağmen kazalardaki bu düşüşün çok önemli olduğu ifadelerini kullandı.

Büyük yolcu uçaklarında gerçekleşen son ölümcül kaza 28 Kasım 2016'da yaşanmıştı. Bu kazada Brezilya'dan bir futbol kulubü olan Chapecoense takımını taşıyan uçak Kolombiya'ya düşmüş ve tam 71 kişi hayatını kaybetmişti.

To70 haricinde havacılık endüstrisinin bir diğer önemli şirketi olan Aviation Safety Network de 2017 yılının önemli bir farkla tarihin en güvenli yılı olduğunu açıkladı. Geniş ölçekli yolcu jet uçaklarında herhangi bir kaza veya can kaybının yaşanmadığını aynen yineleyen araştırmacı şirket, yine de kargo ve küçük jet uçaklarını kapsayan alanlarda toplamda 14 ölümcül kazanın gerçekleştiğini ve 79 can kaybının yaşandığını açıkladı. 2016 yılında bu rakam 16 ölümcül kaza ve 303 can kaybı şeklindeydi.

Türk kargo uçağının Kırgızistan'a düşmesiyle 39 can kaybı yaşanmıştı


2017 yılında gerçekleşen 14 kazanın en ölümcülü ise geçtiğimiz yılın Ocak ayında bir Türk uçağının Kırgızistan'da bir yerleşim birimine düşmesiyle 4 kişilik mürettebatın ve 35 Kırgız vatandaşının hayatını kaybettiği kaza oldu.

Geçtiğimiz yılın havacılık güvenliğinde tarihi bir öneme sahip olduğunu belirten To70'den Adrian Young da,"Elbette 2017'de gördüğümüz bu inanılmaz düşüşün önümüzdeki yıllarda da aynen korunması zor. Zira bu pozitif rakamlar biraz da şanş yardımıyla gerçekleşti. Ancak sivil havacılığın bugün yakalamış olduğu bu güvenlik seviyesi her şeye rağmen gerçekten de inanılmaz olumlu." ifadelerini kullandı.

Havacılık kazalarındaki bu düşüs elbette sadece 2017'ye özel bir durum değil. Geçtiğimiz 25-30 yıl içerisinde hem gerçekleşen kaza sayısında hem de yaşanan can kayıplarında düzenli bir düşüş bulunuyor. Havacılıktaki güvenliğin artan uçuş hacmine rağmen her geçen gün çok daha iyi bir duruma geldiğini belirten Aviation Safety Network, henüz 2005 yılı gibi yakın bir geçmişte ticarı yolcu seyahatlerinde toplamda 1015 can kaybının yaşandığını da ekliyor. 
Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Sıcak Fırsatlar Forumunda Tıklananlar

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim