Anlık Bildirim

Bulut bilişim 2015 yılında 14 milyon yeni iş imkanı yaratacak


Kullanıldığı tüm sektörlerde maliyeti azaltan ve daha fazla erişilebilirlik sunan bulut bilişim altyapısına dünyanın pek çok ülkesinde büyük yatırımlar yapılıyor.

Dünya çapında işsizliğin yüzde 8 seviyesinde olduğu bir dönemde tekstil gibi duraklamaya başlayan sektörlerin tersine, bulut bilişim sektörü hızla büyüyor. IDC firmasının yaptığı analize göre 2015 yılında bulut bilişimin yarattığı yeni iş imkanı sayısı 13.8 milyon olacak. Gelir bakımından ise tahmin edilen seviye 1.1 trilyon dolar.

Bulut bilişimde en çok iş imkanı oluşacak bölümler ise mobil platformlar, sosyal ağlar ve büyük veri denen veri analiz teknolojileri.

Bunların arasında 40 milyar dolar gelir beklentisi ile büyük veri analizi, en çok kariyer imkanının olduğu bölüm olacak. Firmalar müşterileri hakkında daha fazla bilgi edinmek için devasa verileri analiz etme ve kullanma hayati bir önem taşıyor. Kariyer sitelerinde de veri analizine yönelik iş ilanları artmış durumda.

Dünyada ülkelerin bulut bilişim sektöründe yükselişlerine dair analizler de ilginç veriler ortaya koyuyor. 

Bulut bilişim kaynaklı iş imkanları konusunda en büyük sıçramayı Latin Amerika ülkeleri yapıyor. Brezilya, Meksika, Şili, Arjantin ve Meksika (Kuzey Amerika) ortalama yüzde 380'lik bir artış gösteriyor. Bu ülkeler gelişmekte olan ülke kategorisinde ve bilişim teknolojilerinde de gözle görülür bir gelişme yaşanıyor.

Avrupa kıtasında 2015 yılındaki artış ortalama yüzde 135 civarında olacak. Özellikle bölgede yaşanan ekonomik krizin yatırım planlarını da etkilediği görülüyor.

Çin, Güney Kore, ABD ve Kanada'da ise yüzde 80 seviyesinde bir artış yaşanacak. Bulut depolama konusunda önemli adımlar atılan bu ülkelerdeki artış gelişmekte olan ülkelerdeki gibi büyük olmuyor.

İş pozisyon sayısı ise ülke nüfusuna göre oranlandığı için biraz farklılaşıyor. 2015 yılında Çin, 4 milyon 600 bin bulut bilişim odaklı iş imkanı yaratacak. Bu sayı Hindistan'da 2 milyon civarında. ABD'de 1 milyon, Endonezya'da ise 900 bin civarında. Brezilya'da 400 bin civarında seyrediyor.
Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim