Anlık Bildirim

Kaliforniya Üniversitesi araştırmacıları iPhone'u portatif bir mikroskop haline getirdi

Kaliforniya Üniversitesi araştırmacıları iPhone'u portatif bir mikroskop haline getirdi
 
Akıllı telefonlar sağlık ekipmanlarına uzak gelişmemiş bölgelerde inanılmaz faydalı işlere imza atabiliyor. Bu konu hakkında ciddi çalışmalar yürüten bilim adamları da farklı çözümlerle karşımıza çıkmaya devam ediyor. 
Bu sefer akıllı telefon odaklı sağlık aparatı Kaliforniya Üniversitesi'nden geliyor. Araştırmacıların iPhone odağında hazırladığı ve "CellScope Loa" ismini verdikleri sistem, üç boyutlu yazıcıdan hazırlanmış gövdesiyle hem ucuz hem de kolay bir şekilde üretebiliyor ve sadece üç dakika içerisinde kartuş şekilde yerleştirilen kan bünyesinde yer alan parazit solucanları algılayabiliyor.
Bu algılama işlemini çekilen 5 saniyelik video temelinde gerçekleştiren ve solucanları "kıvranma" hareketi üzerinden testpit eden cihaz, böylelikle Afrika gibi bölgelerde sık sık görülen zayıflatıcı flaryal hastalıkların (Irmak / nehir körlüğü ile Fil hastalığı) belirlenmesine imkan tanıyor. Bu tespit süreci sonunda da duruma uygun tedavi hızlı bir şekilde hayata geçirilebiliyor.
Çalışmak için gereken gücü basit bir harici bataryadan alabilen CellScope Loa, gereken analiz / işlem gücünü Arduino temelinde sağlıyor ve bağlantı noktasıda Bluetooth'dan yararlanarak LED ışık kaynağı kullanıyor. Araştırmacıların sıradaki hedefleri arasında ise 40,000 kişilik bir test süreci yer alıyor. Cihazın çalışma mantığını gözler önün seren tanıtım videosunu aşağıda izleyebilirsiniz.
Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim