Anlık Bildirim

Alüminyum kasalar daha çok soğutuyor mu ?

Bu teste kadar bu inanış oldukça yaygındı ama bundan sonrası için aynı şey söylenemeyeceği kesin. Zira dünyanın en ünlü soğutma üzerine kurulu sitelerinden biri olan Systemcooling aynı dizayna sahip ama birisi çelik diğeri alüminyumdan yapılma kasaların sıcaklık testlerini yaptı. Bulduğu sonuçlar ise test hataları dışında bir fark olmadığı.

Test ekipmanında iki giriş için iki de çıkış için toplam 4 fan kullanılmış. Bu fanların hepsi 24 Cfm üfleyen, 21 dBa ses miktarı olan Panaflo L1A'lar. Kısaca 50 Cfm giriş 50 Cfm çıkış miktarı her iki kasada da mevcut. Tabii güç kaynağının çıkışını tam bilemediğimizden dolayı onu dahil etmiyoruz.

Peki niye sonuçlar aynı çıkmış ? Nedeni aslında bizim ısı kaynakları ve onu soğutmasını beklediğimiz Alüminyum kasa arasına bir iletici materyal koymamamız. Bildiğiniz gibi bütün anakartlar kasalara hep vidalarla temas ediyor ve hep arka panele temas etmiyorlar. Hal böyle olunca ısı kaynakları sadece hava iletilebilecek oluyor.

Kasa içi havalandırmada yeterli yapıldığında bu beklenilen iletim gerçekleşemiyor. Bunların sonucu ise Alüminyum kasaya verilen ekstra paranın yazık olduğu değil. Zira Alüminyum kasalar çelik kasaların sadece üçte biri ağırlığında ve çok daha güzel gözüküyorlar.

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Sıcak Fırsatlar Forumunda Tıklananlar

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim