Anlık Bildirim

AMD termal pasta kullanılan işlemcileri garanti dışı sayıyor !

XtremeTek.com oldukça ilginç bir soruya ilk ağızdan cevap bulmuş: AMD işlemcinizde Shin Estu G 749 dışında bir termal pasta/gres kullandığınızda işlemciniz garanti dışı kalıyor !

Internet'te dolaşan bu tarz dedikodulara kesin cevap bulabilmek için sitenin yazarlarından biri (DCFlux)AMD'ye başvurmuş ve olayı açıkça anlatan şu cevabı almış:

"For permanent installation AMD only recommends using phase change material with the heatsink/fan. No thermal grease is recommended for anything other than temporary evaluation purposes. And the only thermal grease recommended for that is Shin Etsu G 749. Artic Silver is made up of a matrix with conductive particles. There is the possibility of creating electrical shorts on the package. Any failed processor used w/ Artic Silver or any other thermal grease other than Shin Estu G 749 would be subject to warranty voiding. The concerns with other thermal greases are due to thermal pumpout causing overheating with on off cycling of the PC over time. The above information assumes you are referring to use with Athlon. For Opteron Shin Etsu G 749 also is the only thermal grease recommended for permanent installation. Again the concern is due to pumpout with thermal cycling."

Cevabı buraya İngilizce olarak aktardım ama kabaca özetlersek AMD'nin sadece heatsink/fan kullanımını tavsiye ettiğini, herhangi bir termal pastanın (ki bu sadece onaylı olan Shin Estu G 749 olabilir !) sadece geçici olarak deneme amaçlı kullanımı dışında tavsiye edilmediği, Arctic Silver'ın iletken partiküller (gümüş parçaları) içermesi sebebiyle kısa devreye yol açabileceği eğer Arctic Silver ya da Shin Estu G 749'dan başka herhangi bir termal pasta kullanılmışsa ve bir arıza olmuşsa işlemcinin garanti kapsamı dışında kalacağı açıkca belirtilmiş. Bütün bunların Athlon işlemci için geçerli olduğunu ve Opteron'da da Shin Estu G 749 hariç hiç bir termal pasta kullanılmaması gerektiği eklenmiş.

Pek çok kişinin OC için Athlon aldığı ve iyi OC değerleri sağlayabilmek için soğutma açsından Arctic Silver gibi kaliteli bir termal pasta kullandığını düşünürsek bu açıdan oldukça ilginç bir tablo oluşmuş durumda. Açıkcası Arctic Silver veya pek çok diğer termal pastanın iletken bazı materyaller içerdiği doğru ama bunların iletkenlik seviyeleri belli değerlerde ve gidip de anakartın üzerindeki yollara kasten sıkılmadığı takdirde zarar görme olasılığı yüksek değil.

Bu arada Intel'in yeni 800 MHz FSB'li P4C'leriyle beraber paketin içinden termal pasta çıktığını da ekleyelim.

"AMD'nin bu işe nasıl yaklaştığını gördükten sonra şimdi sıra savunma da. XtremeTek.com'da bu yazı çıktıktan sonra Arctic Silver bir cevap yazarak şunları söylemiş:

AMD recommends that only pre-attached thermal pads (Phase Change Material) be used with their CPUs. This helps cushion the CPU during heatsink mounting and also helps prevent overclocking. (The pads often make the chip run too hot to overclock.)

So neither Arctic Silver nor any other thermal compound is recommended by AMD for long term use and technically voids the CPU's warranty. Overclocking the chip or using a heatsink other than the stock heatsink on a retail chip also voids the warranty.

The only grease approved by AMD is G749 which is approved for short-term testing to verify that a CPU works. AMD recommends the G749 grease for short-term use because it is made by an ISO 9001 certified company and is non-metal based.

AMD also says that thermal grease is subject to "pump-out".

Since AMD would have no control over a user's selection of cooling components, AMD needed to assume the worst for their tests; a hot chip, a poor heatsink, adverse ambient conditions and mediocre thermal grease. Under these conditions, grease pump-out could definitely be a problem.

However...

In a recent Intel test, they only experienced grease pump-out when the junction temperature was cycled from 0C to 100C. (A 100C range) When the junction temperature was cycled from 0C to 80C, (An 80C range) there was no pump-out observed. Since the junction temperatures on computer systems using quality heatsinks and thermal greases will only cycle from 20C to 60C at the most (A 40C range), there is little expectation of pump-out occurring.

But AMD needs to make one general recommendation for a thermal interface material that will provide adequate performance in all standard situations. (Non overclocked, stock heatsink, etc.) PCM is pre-attached to the heatsink. It cannot be forgotten by the first time user or the assembly line worker and as I said, it provides a cushion as the heatsink is mounted.

Look at it this way, if you applied the same criteria to selecting a car, everyone would be driving a low power, fuel efficient station wagon with rain tires and foot-thick rubber bumpers all the way around."

Bu cevapta bayağı uzun olduğu için özetleyeceğim: AMD'nin Shin Estu G 749'u tercih etmesi sadece ISO 9001 sertifikalı bir firma tarafından üretilmiş olması ve metal tabanlı olmaması. AMD'nin bahsettiği Pump Out (sızma, dağılma) olayının ise Intel'in testleri örnek verilerek sadece 0-100 derece arası değişimlerde yaşandığı ve değişim farkı herhangi bir sistemde 40 dereceden fazla olmadığı için bunun oldukça düşük bir ihtimal olduğu vurgulanmış. Ayrıca AMD'nin en kötüyü düşündüğü ve onların tavsiyesinin düşük güçlü, yüksek verimli bir station arabayı yağmur lastiğiyle ve çevresi kalın lastik tamponlarla kullanmaya benzediğini de vurgulamış Arctic Silver : )

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim