Son Aramalarınız TEMİZLE
  Genel Hızlı Tercihler Sıfırla
  Header'ı Tuttur
  Header'da Teknoloji Gündemi
  Anasayfa
  Büyük Slayt ve Popüler Haberler
  Kaydırarak Daha Fazla İçerik Yükle
  İçerikleri Yeni Sekmede Aç
  Detay Sayfaları
  Kaydırarak Sonraki Habere Geçiş
  Renk Seçenekleri
  Gece Modu (Koyu Tema)
  Sadece Videolar için Gece Modu
  Haber Gir indirim kodu
  Anlık Bildirim

  ATI Radeon X800 XT ve GeForce 6800 Ultra Extreme...

  Oy Ver

  Sonunda her iki firmanın da en üst düzey kartlarını karşılaştıran ciddi bir test yayınlandı.

  ExtremeTech iki ezeli rakibin ATI Radeon X800 XT ve GeForce 6800 Ultra Extreme modellerini bir araya getirmekle kalmamış önümüzdeki dönemde büyük fiyat/performans avantajı sağlayan GeForce 6800 GT modelini de karşılaştırmaya dahil etmiş.

  İlk önce GeForce 6800 Ultra Extreme'in ne olduğunu bir açıklayalım zira bu kart Nvidia 6 serisinin yeni üyelerinden. 6800 Ultra'dan tek farkı ise 400MHz'ten 450MHz'e çıkarılmış GPU saat hızı (RAM'ler aynı: 1100MHz).

    nVidia GeForce
  6800 Ultra Extreme
  ATI Radeon
  X800 XT
  nVidia GeForce FX
  5950 Ultra
  ATI Radeon
  9800 XT
  Transistör Sayısı 222 milyon 160 milyon 125 milyon 110 milyon
  Manufacturing Process 0.13-mikron 0.13-mikron 0.13-mikron 0.15-mikron
  Çekirdek Saat Hızı 450MHz 520MHz 475MHz 413MHz
  Piksel Pipeline (Veri Hattı) 16 16 4 8
  Texturing Üniteleri 16 16 8 8
  Vertex Pipeline (Veri Hattı) 6 6 3 4
  Maks. Piksel Doldurma (Teorik) 7.2Gpixels/sn 8.3Gpixels/sn 1.9Gpixels/sn 3.3Gpixels/sn
  Maks. Doku Doldurma (Teorik) 7.2Gtexels/sn 8.3Gtexels/sn 3.8Gtexels/sn 3.3Gtexels/sn
  Bellek Arayüzü 256-bit 256-bit 256-bit 256-bit
  Bellek Saat Hızı 1.1GHz DDR-3 1.2GHz DDR-3 950MHz DDR-2 730MHz DDR-2
  Maks. Bellek Bant Genişliği 35.2GB/sn 36.8GB/sn 30.4GB/sn 23.4GB/sn

  Yukarıdaki tablo mevcut nesil ile bir sonraki neslin en üst modellerini güzelce bir araya topluyor.

  İncelemenin tüm rakamlarını buraya taşımak gibi bir şansımız olmadığına göre genel olarak durumu özetleyen tek bir grafiği almak buraya yetecektir.

  Testlerin tamamına http://www.extremetech.com/article2/0,1558,1583529,00.asp adresinden ulaşabilirsiniz !

  Bir kaç testte ATI X800 XT'si ile saniyede bir kaç kare öne geçse de genelde Nvidia başı çekiyor ama fark büyük değil, kafa kafayalar demek doğru olur. İstisnai tek durum ise Open GL oyunları; X800 XT burada Nvidia'nın 3 numarası 6800 GT'ye bile geçiliyor. ATI'nin yumuşak karnı hep Open GL olmuştur ama bu kadar fark donanımdan mı yoksa henüz hazır olmayan sürücülerden mi kaynaklanıyor bunu net olarak bilemiyoruz (bkz. COD testi).

  Şimdi sırada son kullanıcıya yönelik en önemli noktaları vurgulayan değerlendirmeler.

  Fiyat/Performans ve şimdi bunlara yeni bir ek: Özellik

  Öncelikle her iki en üst model kartta yani ATI Radeon X800 XT ve GeForce 6800 Ultra Extreme'de yaklaşık ABD'de 599$ fiyat etiketiyle satışa çıkacak.Yani fiyat açısından ikisinin de birbirine üstünlüğü yok !

  İş saf performansa gelince ise tablo yine aynı: Ne ATI ne de Nvidia birbirinden o kadar fazla farklı sonuçlar üretmiyor ki buna HD Gaming (High Definiton Gaming) dahil. ATI'nin belki biraz Open GL uygulamalarında dezavantajı varmış gibi gözüküyor o kadar.

  Peki en üst uçta madem her fiyat da performans da aynı seçimi neye göre yapmalı ?

  Daha önce yaptığım uzun haberde vurguladığım gibi Fiyat/Performans ikilisi aralarına yeni bir katılımcı almak zorunda kaldılar: Özellik

  Özellik daha önce önemli kriterler arasında yer almıyordu ama şimdi işler değişti.

  Şu anda her iki firmada belirli kişilere hitap edecek kendilerine özgü olanaklara sahip.

  Mesel Nvidia Shader Model 3.0 desteği ve FP32 ile biraz daha hız ve görsellikte (efektlerde) fark edilebilir ölçüde iyileştirme sunuyor. Shader Model 3.0 öyle veya böyle daha şimdiden pek çok oyun firması tarafından desteklenmeye başladı. Bunun bedeli olarak da çok daha fazla transistör kullandığı için yüksek güç tüketimi gibi bir dezavantaja sahip. Bir de tabii soğutma için 1 PCI slotunuzu yiyor.

  ATI ise "Ben SM 3.0'a inanmıyorum" diyerek transistörden kısmış ve bunu da sadece 65 Watt'lık güç tüketimi (Nvidia'da ise 110 Watt ) ve 1 Slotluk kompakt yapısı ile fiziksel ve mali açıdan artıya dönüştürmüş.

  Yani ATI'ye 599$ verdikten sonra 480W güç kaynağına (Nvidia'nın önerisi) yatırım yapmanıza gerek yok kaliteli bir 350Watt'da aşırı yükleme yapmadan yeterli olabiliyor.

  ATI'nin yenilikleri arasında Temporal AA ve 3Dc sıkıştırma tekniği var ek olarak ama bunların gerçek hayatta ne derece fayda sağlayacağı büyük tartışmalara sebep oldu bu yüzden şimdilik değerlendirme dışı tutmak mantıklı.

  Sonuçta eğer en iyisini arıyorsanız resmi bir şampiyon olmadığını ve seçimin tamamen kişisel olduğunu anlamakta fayda var.

  Yazının buraya kadar olan kısmı üst uç alıcıları ilgilendiriyordu ama pazarın bu kısmı kısıtlı olduğu için daha çok alıcısı olan ortadaki (orta-üst) oyuncuları da bir değerlendirelim.

  Orta-Üst Sınıf:

  En başta 6800 GT için önümüzdeki dönemin favorisi olduğunu ima eden bir cümle kurmuştum. Üst sınıfta bir galip olmamasın rağmen orta sınıfta (orta-üst) bir kazananımız varmış gibi gözüküyor : )

  Bunun sebeplerini açıklayayım dilerseniz:

  GeForce 6800 GT, 6800 Ultra ve 6800 Ultra Extreme'in ardından 3.model. Fakat GPU kesinlikle kırpılmamış yani 6800 Ultra/Extreme gibi 16 pipeline, GDDR 3 ve diğer tüm teknik özellikleri aynı; tek farkı düşürülmüş saat hızı. Yani düz 6800 ile hiç alakası yok.

  Avantajları bununla da sınırlı değil: ağabeylerinin aksine bu kart tek molex konektörü gerektiriyor dolayısıyla daha düşük güç tüketimine sahip. Buna bağlı olarak da aynı Radeon X800'ler gibi hiç bir PCI slotunuzu yemiyor.

  Yukarıda kartın kendi sınıfının bir üstü olan Radeon X800 Pro'dan en geride olduğu durumlardan birini görüyorsunuz. Niçin en geride olduğu durumlardan birini seçtin derseniz bunu kartın gücünü göstermek için yaptım; yoksa diğer testlerde aynı seviyede oldukları durumlar bile var !

  Şimdi yukarıdaki bütün artılara hepsinden daha da önemlisini ekleyelim: Kartın fiyatı. 6800 GT sadece 399$'a satılacak

  499$'luk Radeon X800 Pro'dan tam 100$ daha ucuz ve güç tüketiminden performansa kadar aynı özelliklere sahipler hemen hemen.

  Kişisel kanımca özellikle son dönemde oyuncuların tercihi (LAN partisi severler) olan 17" LCD sahibi olanlar 1280x1024 çözünürlüğe mahkum olduklarından (maks. kalite için) bu kart onlara istedikleri her şeyi uygun fiyata (en azından ATI'den) verebilecek en mantıklı çözüm.

  Bu noktada kartı OC yapıp 6800 Ultra yapabilir miyiz sorusu akıllara geliyor ama sadece tek molex girişi güç girişini kısıtlayacağı için bunun cevabını ayrıntılı testleri görünce alacağız, yani biraz şüpheli gibi.

  Herhalde bir kısım tam bu noktada "Durun, daha 399$'lık ATI Radeon X800'ü görmedik" diyebilir ama 6800GT'nin X800Pro'ya yaklaşan performansı ATI'nin kartını tartışmayı gereksiz kılıyor.

  Son Söz: ATI mi yoksa Nvidia mı kazandı ?

  Biraz iddialı bir başlık attım sanırım ama en uygunu bu.

  Gerçi bugün itibariyle net bir cevap veremeyeceğim ama en azından arka plan stratejilerini gözler önüne sermeye çalışacağım.

  Koltuğundan olan ve ciddi pazar payı kaptıran Nvidia sarsılmasına rağmen kötü diyemeyeceğimiz bir durumda. ATI ise başarılı ürünlerine rağmen karını istediği miktara çekebilmiş değildi.

  Şimdi ATI bu durumu değiştirmek için yakaladığı popülarite ve yeni X800 serisini kullanıyor.

  Yukarıdaki resimde soldan sağa Radeon 9800 XT, X800 Pro ve X800 XT görüyorsunuz.

  Dikkatinizi çeken bir şey var mı ?

  Her üç kartta da aynı soğutma sistemi ve PCB kullanılmış. Üstelik devre elemanı sayısı da yeni X800 serisinde azalmış gibi tabii maliyet de (her elemanın cinsini ve maliyetini bilemiyorum, mesela X800'lerde daha pahalı elemanlar kullanılmış olabilir sayıca az olsa da, dolayısıyla kesin bir önerge değil!)...

  Bu ne demek ?

  İlk olarak ATI tasarım için AR-GE'ye minimum oranda para harcamış demek. İkinci olarak mevcut yapıların kullanımı ile yeni bir kart üretmenin maliyeti minimum da tutmuş demek.

  Bu bilgilere Nvidia'nın 222 milyon transistörü yerine ATI'nin 160 milyon transistörü ekleyelim. Daha az transistör daha küçük çekirdek boyutu, daha küçük çekirdek boyutu da 300 mm bir silikon wafer'dan sayıca daha fazla GPU elde etmek demek.

  Yani ATI aynı paraya (silikon maliyeti) Nvidia'dan daha fazla kart üretiyor.

  Hepsini topladığımızda ve Nvidia'nın PCB, soğutma sistemi tasarımı, yüksek GPU maliyetini de eklediğimizde ortaya çok önemli bir gerçek çıkıyor: ATI sadece performans da değil karlılıkta da lider olmak istiyor !

  Üstelik bunu Nvidia ile aynı hatta belki bir miktar az satış yapsa bile gerçekleştirme olanağına sahip.

  X800 serisinin başarısı ATI için çok stratejik.

  Ve eğer satış hacmi açısından beraberliği bile yakalasa, bu turdan çıkan galip ATI olacaktır.  Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
  istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
  DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
  ANLIK GÖRÜNTÜLEMELER
  1 Kişi Okuyor (0 Üye, 1 Misafir) 1 Masaüstü

  GENEL İSTATİSTİKLER
  6668 kez okundu.
  12 kişi, toplam 19 yorum yazdı.
  Sorgu:
  Yeni Haber
  şimdi
  Geri Bildirim