Anlık Bildirim

Ati'den ekonomik fiyata Windows Vista sertifikalı yeni ekran kartı

Yazıılım devi Microsoft'un uzun süredir üzerinde çalıştığı, ilgiyle beklenen ve şu sıralar birçok kişinin aday sürüm versiyonlarını kullandığı Windows Vista'da sona doğru yaklaşılıyor. Gerçi son günlerde tespit edilen bazı önemli açıklar sebebi ile Vista'nın özellikle sistem üreticilerine verileceği tarih'de ufak bir değişiklik olduğu söylense bile, son kullanıcılar 2007 Ocak ayı ile birlikte Vista sahibi olması öngörülüyor. Tabii DirectX 10 gibi önemli teknolojileri de yanında getirecek olan Vista için şimdiden üreticiler "Windos Vista Sertfikalı" ürünlerini çıkarmaya başladı bile. Windows Vista sertifikası alabilmek için üretici firmaların Microsoft ile işbirliği yapıp ürün ve donanımlarında gerekli olan testleri yapmaları gerekiyor.

Windows Vista sertifikalı ürünler her geçen gün çoğalırken Ati'de bu sertifikaya sahip olan ekonomi sınıfı Radeon X1300CE'yi hazırladı. Firmanın güncel ürün gamının giriş seviyesi konumunda yer alan X1300 serisinin bir türevi olan, 80nm üretim teknolojisi ile üretilen RV505CE grafik çekirdeğine (GPU) sahip yeni X1300CE uygun fiyatı ve Vista Premium sertifkası ile pazardan pay almaya çalışırken ayrıca Radeon X300 ve X500'ün (RV370) yerlerini alması bekleniyor.

Ati'nin uygun fiyatı ve Vista uyumluluğunu göz önünde bulundurarak ürteceği X1300CE'nin teknik özelliklerine baktığımızda, firmanın X1950 Pro ve X1650XT modellerinde gördüğümüz 80nm üretim teknolojisi ile üretilen grafik çekirdek uygulamasının X1300CE'de de devam ettiğini görüyoruz. Bilindiği gibi düşen üretim süreçleri üretici tarafında maliyetleri düşürürken, son kullancıya da daha az ısınan ürünleri 90nm üretim teknlojisine sahip hemcinslerine göre daha uygun fiyata alma imkaanı da sunabiliyor. DirectX 9.0c ve Shader Model 3.0 desteği ile gelen X1300CE'nin grafik çekirdeği 350MHz'de çalışmakta. Bellek konusu ile X1300CE'de oldukça esnek. Ati'nin "Blondie" olarak isimlendirdiği yeni düşük profilli kart dizaynı sayesinde ürün üzerine yerleşik 256MB DDR2-400 bellek koyulabilmek ile birlikte firmanın Hyper-Memeory teknolojisi aktifleştirildiğinde sistem belleğinden de 256MB'ın ekran kartına tahsis edilmesi ile X1300CE ile birlikte 512MB bellek kullanılabiliyor. Tabii bellek veri yolu 64-bit olarak tasarlanmış durumda. (64-bit yanında kartın 32-bit bellek veri yoluna sahip modelleri de özellikle uzak doğu pazarı için çıkabileceği söyleniyor.) Ayrıca X1300CE üzerinde 4 Pixel Shader Pineline ve 2 adet Vertex Shader motoru yer almakta. Ati'nin AVIVO teknolojisi de Radeon X1300CE tarafından desteklenmekte.

Ati'den ekonomik fiyata Windows Vista sertifikalı yeni ekran kartı

En arkada görünen grafik işlemci Nvidia GeForce 7100 (NV44), önde sol tarafta görünen Ati Radeon X550SE (RV370), sağ taraftaki ise bu segmentte 80nm üretim teknolojisine sahip ilk grafik işlemci olan Ati Radeon X1300CE(RV505CE). Resim HKEPC sitesinden alınmıştır

Ati'nin yeni X1300CE modeli özellikle sistemlerinde onboard grafik çözümü kullananları hedeflemekte. Zira Windows Vista'nın yanında getireceği önemli özelliklerden biri olan 3 boyutlu "AeroGlass" arayüzünü çalıştırabilmek için hem bazı donanımsal ihtiyaçları karşılamak hemde "WDDM" sürücü desteğine sahip olmak gerekiyor ki nispeten eski sayılabilecek birçok onboard grafik çözümü "WDDM" sürücü desteğine sahip değiller. Özellikle 80nm üretim teknolojisi ve 350MHz gibi nispeten düşük sayılabilecek çekirdek hızları dolayısı ile X1300CE'nin güç tüketimi (X1300LE'den yaklaşık %30 daha düşük) sayesinde pasif soğutma çözümü ile gelmesi, ayrıca grafik çekideğinin diz üstü pazarına doğru yumuşak bir geçiş yapması da mümkün olabilir.

Kasım ayı içerisinde 49$ fiyat etiketi ile çıkması beklenen X1300CE'nin bu noktada en büyük rakibi benzer şekilde 350MHz çekirdek hızına, 256MB GDDR2 bellek ve 64-bit bellek veri yoluna sahip olan Nvidia'nın GeForce 7100 modeli. Her iki modelinde ortak noktalarının yanında en büyük farkları X1300CE'nin sahip olduğu 80nm üretim teknolojisi ki bu GeForce 7100'de 110nm'dir ve GeForce 7100'ün sahip olduğu fazladan 1 Vertex Shader motoru. Her iki üründen birini seçmek ihtiyaçlara ve kişisel tercihlere kalıyor.

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Sıcak Fırsatlar Forumunda Tıklananlar

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim