Anlık Bildirim

Google Translate artık 110'dan fazla yeni dili destekliyor

Yapılan resmi açıklamaya göre Google Translate'in artık 110 ek dili desteklediği duyuruldu. Bu Google Translate'in şu ana kadar aldığı en büyük güncelleme olarak kabul ediliyor.
Google Translate artık 110'dan fazla yeni dili destekliyor Tam Boyutta Gör
Bu güncellemeden önce Google Çeviri 133 dili destekliyordu. Bu nedenle hizmetin dil desteği bir anda yüzde 82 civarında artmış oldu. Google, böyle bir dönüm noktasına ulaşmak için PaLM 2 AI dil modelini kullandığını açıkladı. Yapay zekanın kullanımı öğrenme süreçlerinin önemli ölçüde hızlandırılmasına yardımcı oluyor.

Nüfusun yüzde 8'i bu dilleri konuşuyor

Desteklenen yeni dillerden bazıları şu şekilde: Afar, Kantonca, Manx, Nko, Punjabi, Tamazight ve Tok Pisin. Ayrıca Awadhi ve Marwadi gibi Hintçeye yakın diller ve Seychellois ve Mauritius gibi Fransız Kreolleri (kreol: birkaç dilin karışımından oluşan dil) de var. Google'dan Isaac Caswell, "yeni dillerin yaklaşık dörtte birinin Afrika'dan geldiğini" söyledi.

Desteklenen yeni dillerin tümü yaygın olarak kullanılmasa da şirket bu güncellemeyle dillerin korunmasına da katkıda bulunmak istiyor. Hatta desteklenen bazı dillerin aktif konuşmacısı bile olmayanları var. Google, güncellemenin her dilin en yaygın çeşitlerine odaklandığını iddia ediyor.

Bu, Google Çeviri'nin gerçek dünyada güvenilir ve kullanışlı sonuçlar sunmasına olanak tanıyacak. Toplamda Google Çeviri tarafından desteklenen 110 yeni dil nüfusun yüzde 8'ini temsil ediyor. Bu, dünya çapında 614 milyondan fazla aktif konuşmacı anlamına geliyor.

Şirket, 2022 yılında Çeviri konusunda iddialı planlarını ilerletmişti. O dönemde şirket, yapay zekanın gücü sayesinde hedefin 1.000'e kadar dili desteklemek olduğunu belirtmişti. Ayrıca Apple’ın dil çeviri hizmetiyle aradaki farkı daha da artırıyor. Şu anda Apple Translate 20'den fazla dili destekliyor ve bu sayı oldukça az görünüyor.

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim