Anlık Bildirim

Fusion IO oyuncular için süper hızlı SSD hazırlıyor

Oy Ver

Fusion IO oyuncular için süper hızlı SSD hazırlıyor

Geleceğin depolama çözümleri olarak değerlendirilen flash tabanlı katı halli diskler yani SSD'ler gelişmeye devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde yapılan testlerde 800MB/sn okuma hızına ulaşan SSD çözümlerine yer verdiğimiz Fusion IO oyunculara yönelik yeni bir SSD çözümü üzerinde çalışıyor. Oldukça iddialı olan firmanın açıklamalarına bakılırsa önümüzdeki aylarda kullanıma sunulacak yeni çözüm satılmakta olan en hızlı SSD'den bile iki kata varan oranda daha hızlı olabilecek.

Günümüzde daha çok dizüstü bilgisayarlarda ve netbook'larda kullanılan SSD'lerin zamanla masaüstü sistemlerde de tercih edilmesi bekleniyor. An itibarilyle OCZ ve BigBoy gibi üreticilerin SSD çözümleri ülkemizde de bulunabilirken marka ve model çeşitliliğin artmasına paralel olarak özellikle yüksek performansa gereksinim duyan kullanıcılar için kapalı kapılar ardında süper-hızlı SSD çalışmaları da bir süredir yapılıyor. Bu amaçla kurulan Fusion IO'nun yeni hedefi ise oyuncular.

Bugün alacağınız en hızlı SSD bile SATA-II arabiriminin sağlayabildiği maksimum bant genişliğinin ötesine geçemeyecek malesef. Zaten üreticilerin hazırladığı en hızlı SSD modelleri de hali hazırda 250MB/sn'lik okuma hızı seviyesinde seyretmekteler. Fusion IO'nun 80GB'lık ioXtreme modeli ise firmanın diğer çözümlerinde alduğu gibi tasarımı itibariyle grafik kartlarını andıracak ve PCIe arabirimi üzerinden kullanılabilecek. Peki firmanın yeni SSD'si performans noktasında neler vaat ediyor?

Fusion IO'nun baş teknolojisti David Flynn'ın açıklamalarına bakılısa 80GB'lık ioXtreme 500MB-700MB/sn'lik veri transfer hızı sunabilecek. Satılmakta olan en hızlı SSD'den 2 kat, standart SSD'lerden 5 kat ve geleneksel sabit disklerden 20x daha hızlı olduğu belirtilen SSD'nin IOPS değeri ise 50.000. 1000$'ın altında olması beklenen satış fiyatı ile Fusion IO'nun 80GB'lık ioXtreme kartının oyuncuların yanında grafik profesyonellerini ve yazılım geliştiricilerini hedef alması ayrıca önümüzdeki yılın ilk aylarında kullanıma sunulması bekleniyor.

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Sıcak Fırsatlar Forumunda Tıklananlar

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim