Anlık Bildirim

Intel çıkışta Amd düşüşte

Oy Ver
Geçen yılın aynı çeyreğine göre daha iyi performans gösteren Amd yinede yıl içersindeki çeyreklere göre gerileme kaydetti. Dağılımlar şöyle Intel %82,6 ile bir numarada Amd aynı zaman diliminde sadece %15,8 ile ikinci sırada. Amd'nin performansı geçen çeyreğe göre %0,8 azalma varken bir yıl öncesine göre %3,4 artış söz konusu. Intel ise bir önceki çeyreğe göre %1,2'lik bir artışa rağmen geçen yıla göre %3,4'lük büyük düşüş söz konusu. Geriye kalan minik pastayı ise Via ve Transmeta paylaşıyor.

Intel'in çeyrekler arasında başarısının arkasındaki nedeni Mobil PC işlemcilerinde hala büyük söz sahibi olması. Özelikle Centrino ile hava atan Intel Pentium 4 Mobil ve Celeron Mobil işlemcileri ile toplam satışının %19'unu mobile kaydırmayı başardı. Amd ise mobil pazarda Intel kadar başarılı olmayarak Centrino yani Pentium M gibi bir ürün sunamazken üst seviye modellerinde de XP rating yani 2 Ghz için 2400+ gibi adlandırmaları firmalara tam kabul ettiremedi. Ancak Athlon 64 serisi ileen azından masa üstü yerine kullanılacak notebook'larda bir patlama yapabilir.

Yinede geçen seneye göre Athlon 64'ler dışında performans lideri olan ve piyasada pazar payı artması gereken Intel yıl içersinde kaybetmesinin yegane nedeni Amd ile fiyat rekabetini sürdüremeyişi ve Amd'nin XP Rating yani adlandırmada başarılı olabilmesi oldu. Unutmayın Athlon XP 2500+ şuan hala 99$ iken Intel Pentium 4 2.6C işlemcisi 179$ civarı. Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim