Anlık Bildirim

Intel'de X48 yonga setinin ayak sesleri; detaylar ve özellikler

İşlemci devi Intel, kısa bir süre önce (10 Ekim'de) kod adı Bearlake olan 3 serisi yonga seti ailesinin yeni amiral gemisi olacak X38 yonga setini resmen duyurmuştu. Bilindiği üzere X38 yonga setinin detaylarını Türkiye'de ilk defa aylar önce sizler ile paylaşmaya başlamıştık. Yine haberlerimizi takip edenler bir süredir X48 yonga seti ile ilgili paylaşımlarımızı da hatırlayacaklardır. Geçtiğimiz günlerde resmi logosu ortaya çıkan X48 yonga setinin detayları da sonunda elimize ulaşmaya başladı. Bu haberimizde X48 yonga setinin teknik özelliklerine ve ayrıntılarına bir göz atıp Intel'in piyasadaki en iddialı çözümü olan X38 yonga seti ile arasındaki farklara değineceğiz.

X38 yonga seti an itibariyle Intel'in en iddialı ve en yeni yonga seti durumunda. Hatta öyle ki pek çok anakart üreticisi X38 yonga setini kullanan yeni modelleri henüz anons edebilmiş bile değil. P965 yonga setinin geliştirilmiş bir varyasyonu olan P35 yonga setinin aksine X38 yonga seti Intel'in baştan sona her detayı üzerinde yoğun mesai harcadığı adeta yeniden yaratılmış bir çip set durumunda diyebiliriz. Zira yonga seti de sahip olduğu teknolojiler ile adeta bu iddiayı doğrular nitelikte. Intel'in 45nm üretim teknolojisine sahip işlemcileri için özellikle optimize edilen X38 yonga seti ayrıca PCIe 2.0 ve fiziksel olarak tam 16X + X16 Crossfire desteğine sahip. Tabi 1333MHz'e kadar DDR-3 bellek desteği ve bellek üreticileri ile birlikte geliştirilen XMP (Extreme Memory Profile) adlı özel bellek teknolojisi de yeni yonga setinin diğer önemli özellikleri arasında yer alıyor.

Intel'de X48 yonga setinin ayak sesleri; detaylar ve özellikler

Sahip olduğu özellikleri ve geniş işlemci desteği ile Intel platformunda yer alan pek çok kullanıcının rüyalarını süsleyen X38 yonga setinin anakart üreticilerine maliyetinin yaklaşık 50$ civarında olduğu belirtilirken yüksek fiyatları ile el yakan X38 temelli anakartların nasıl bir satış grafiği izleyeceğini de hep birlikte göreceğiz. X38 yonga setinin yanı sıra son günlerde Intel tarafında X48 olarak tabir edilen ve resmi logosunun da ortaya çıkması ile adeta Intel tarafından doğrulanan X48 yonga setine yönelik olarak ciddi haberler ve spekülasyonlar yapılmakta. X38 yonga setinin bazı açılardan geliştirilmiş ve overclock konusunda daha iddialı olacağı iddia edilen X48 yonga setinin detaylarına gelin birlikte bakalım.

Ortaya atılan bazı dedikodulara göre, X48 yonga seti sınırlı sayıda üretilebilir ve dolayısı ile sadece Intel'e yakın büyük üreticilere sağlanabilir. Bu tartışmalar devam ededursun başta Asus olmak üzere bazı büyük anakart üreticilerinin "A0" revizyonlu X48 yonga seti üzerinde çalışmaya başladığı da gelen yeni bilgiler arasında. X48 yonga seti aslında temel özellikleri itibariyle X38 yonga setine benziyor fakat işin aslı ayrıntılarda gizli. Zira X38 yonga setinin overclock ile destekleyebileceği yeni işlemci ve bellek modülleri X48 ile doğal olarak desteklenecek. Tabi geçtiğimiz Eylül ayında yapılan Geliştiriciler Forum'unda (IDF) Intel CEO'su Paul Otelli'nin ünlü overclock ustalarından Fugger ile birlikte overclock gösterisi yapması sonucu altı çizilen "Intel'in overclock'a bakışı değşiyor" iddialarını adeta doğrularcasına X48 yonga setinin bu konuda son derece güçlü olacağı da bildirilmekte.

Intel'de X48 yonga setinin ayak sesleri; detaylar ve özellikler

Intel'in en peformanslı yonga seti olacağı ifade edilen X48 yonga setinin fark yaratan detayları özellikle işlemci ve bellek desteğinde yatmakta. Zira işlemci desteği açısından durumu değerlendirdiğimizde işlemci devi Intel, gelecek yıl ile birlikte özellikle Core 2 Extreme serisi dahilinde 1600MHz FSB'li işlemcilerini piyasaya sürmeye başlayacak. (ilk model olması beklenen QX9770'in detaylarına buradan ulaşabilirsiniz.) X38 yonga setini kullanan anakartlar overclock ile 1600MHz FSB'ye sahip işlemcilere destek sağlarken X48 çip seti ise 1600MHz FSB hızını doğal olarak destekleyebilmekte. Zaten yeni yonga setinin yüksek overclock yeteneğinin en önemli göstergesi olarak ta 1600MHz FSB desteği gösterilmekte. Bu arada X48 yonga setinin Nehalem mimarisi öncesinde Intel'in piyasaya süreceği tüm işlemcilere doğal destek vereceğine yönelik iddiaların olduğunu da hatırlatalım.

İşlemci desteğinin yanı sıra bellek teknolojileri açısından da X48 yonga seti farklılık yaratacak gibi görünüyor. Her ne kadar Intel, X38 yonga seti ile birlikte DDR-3 bellek desteğini yaygınlaşmak istediysede yüksek bellek fiyatları ve ideal performans değerlerine ulaşılmamış olmasının da etkisi ile anakart üreticileri DDR-3 bellek desteğinin yanı sıra hem kombo hemde DDR-2 bellek kullanılabilen X38 temelli anakartlar da hazırladılar. Fakat X48 yonga seti ile birlikte işler değişiyor. Zira elimize ulaşan dökümanlara göre, X48 yonga seti ile birlikte DDR-2 bellek kullanımı en azından Intel için geride kalacak gibi gözüküyor. Bununlar birlikte DDR-3 konusunda destek X48 ile birlikte giderek artıyor ve X38'in aksine 1600MHz DDR-3 bellek desteği de gündeme geliyor. Üstelik XMP (Extreme Memory Profile) teknolojisinin de katkısı ile bellek performans ve zamanlamalarının da ciddi şekilde iyileşmesi ve daha yüksek hızlarda daha tatminkar performans sonuçlarına ulaşılması da gündemde.

X38 yonga seti ile pin uyumuna sahip olacağı halde X48 yonga setine sahip olan anakartların PCB tasarımlarında bazı değişiklikler olabileceği de belirtilmekte. Tüm bunlara ek olarak X48 yonga seti muhtemelen performans arttırıcı başka yeniliklere de sahip olacak. Zira firma 45nm üretim teknolojisine sahip Yorkfiedl Extreme serisi işlemcileri 2008'den itibaren X48 yonga setinin güçlü kollarına teslim edecek. X48'in Crossfire desteğine sahip olması 2008'de ATi tabanlı ekran kartları ile ciddi rekolar kırılabileceğinin bir işaretçisi de olabilir. Güney köprüsü açısından durumu baktığımızda ise Intel ICH9R köprüsünün X48'de de kullanıldığını görmekteyiz. Yüksek performans ve zengin özellikler açısından son derece iddialı, maliyet tarafında ise kullanıcıları "duygusal" anlamda derin bir boşluğa itmesi muhtemel olan X48 yonga seti hele birde söylenildiği gibi limitli sayıda üretilirse pek çok kullanıcının "rüyalarını süslemekten" öte gidemez gibi görünüyor. Bu arada planlanan takvim doğrultusunda X48 yonga setli anakartların 1600MHz FSB'li işlemcilerle birlikte gelecek yılın ilk çeyreği içerisinde anons edilmesi bekleniyor.

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Sıcak Fırsatlar Forumunda Tıklananlar

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim