Anlık Bildirim

Intel'in Çift çekirdeği LGA-775 anakartlar ile uyumlu

Oy Ver

İşlemci dünyasının en büyük pastasına sahip Intel önümüzdeki senelerde sadece mhz arttırmak yerine çift çekirdek ya da ikiden fazla çekirkli teknolojilere ağırlık vermeye başlayacak. İlk olarak Smithfield çekirdeği iki Prescott.çerkirdeğinin birleşmesinden oluşacak. Hatta düzenleyici (arbiter) bölmenin haricinde ayna görüntüsü kullanıldığı ve eğer bir çekirdek çalışmaz ise diğer çekirdeğin tek çekirdek olarak stılabileceği bir sistem bile geliştirildiği iddia ediliyor.

Bu iki çekirdeğin birleşimi işlemci ise günümüzdeki i915 ve i925 gibi çipsetler ile ve uyumlu olacak ama kendilerine ait çipsetlerini (Glenwood ve Lakeport) 4 Gb üstünde bellek ve enerji koruma yöntemleri içinde kullanacaklar. LGA-775 soketini kullanacak ve maksimum 130 Watt enerji tüketecekler. Adlandırmaları ise x20, x30 ve x40 olacak bunlar sırasıyla 3.2 Ghz,3.0 Ghz ve 2.8 Ghz hızlarına tekabül ediyor. 130 Watt çok yüksek bir değer olduğundan piyasadaki tüm anakartların destekliyemeceği ve 2.8 Ghz'lik versiyonun düşük voltaj ile eski anakartlarıda desteklemesi için sunulacağı belirtiliyor.

Intel'in en büyük problemi çift işlemicinin getirilerinin kullanıcılar tarafından hemen algılanamayacak olması zira günümüzdeki çoğu program çoklu işlemciyi destekleyecek şekilde inşaa edilmemiş durumda işin dah da kötüsü çoğu işletim sistemi dahi bundan yararlanamamakta. Diğer yandan çift ya da daha fazla işlemcinin gerçek masa üstü deneyimini arttırabileceği kesin çünkü her geçen gün arka tarafta çalıştırdığımız programlar çok hızlı bir şekilde artıyor.

Hyper-Threading ile işlemcinin boş kısımlarını değerlendiren Intel şimdi çift çekirdek ile birlikte Hyper-Threading teknolojisinide en azından bir süreliğine rafa kaldırıyor. Çift çekirdeklerli Smithfield tabii ki Intel'in son teknolojilerinden EM64T yani Amd'nin x86-64 bit uzantılarını destekliyor. Fakat Intel bu teknolojiyi kısa vade de 4 Gb üstü ramların desteklenmesi olarak tanıtmakta fakat işletim sistemleri ile bir performans artısı getireceği kesin. Başka bir özellik ise Intel SpeedStep Technology (EIST) yani işlemcilerin yoğunluğuna göre hızı ve voltajı otomatik ayarlayan ve ısı üretimini azaltan teknoloji.

Diğer özellikler ise virüsler için Execute Bit koruması, 2 Mb ön bellek (işlemci başına bir), daha önce haberini yaotığımız uzaktan işletim veya çalışan disklere bağlı olmayan iAMT teknolojisi gibi iyileştirmeler sözkonusu. Standart bilinen 800 Mhz bus hızını kullanarak masa üstüne inecek olan Intel çift çekirdekler umarız AMD'nin masa üstü yerine sunucu çift çekirdeği üzerine yoğunlaşmasını bir miktar azaltabilir. Diğer yandan çıktığı anda son verim ile kullanolabilecek yer ise doğal olarak sunucu sektörü.

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim