Anlık Bildirim

Sakuu, 3D baskılı Lityum Metal Katı Hal Pilini üretti: Geleceğin batarya teknolojisine yön verebilir

Lityum iyon piller günümüzde çoğu teknolojik üründe karşımıza çıkıyor ve bu teknolojinin çevre ve güvenlik sorunları günden güne tartışılıyor. Sakuui 3D baskı yöntemi ile kendi katı hal pilini üretti.

Katı Hal Pilleri geleceğin batarya teknolojisini değiştirebilir Tam Boyutta Gör

Bu yılın başlarında gerçekleştirilen MIT araştırması, 30 yıl gibi bir süredir kullanmakta olduğumuz lityum iyon pil maliyetinin yüzde 97 oranında düştüğünü bildirdi. Endüstri gözlemcileri ise, 2025 yılına kadar pil üretim kapasitesinin üç katına çıkacağını ve kilovat saat başına fiyatların 100 doların altına düşmesini bekliyor.

Elektrikli araçlarda oldukça fazla kullanılan Lityum iyon piller, çevre sorunları ve güvenlik sorunları sebebiyle soru işaretleri oluşturuyor. Katı hal pilleri, lityum iyon pillerle karşılaştırıldığında eşit veya daha iyi performans sunabiliyor.  QuantumScape, Solid Power ve Samsung bu teknoloji hakkında çalışmalarını yürütürken Sakuu, 3Ah kapasiteye sahip kendi katı hal pilini üretti.

Sakuu, Lityum iyon muadillerinin yarısı büyüklüğünde ve üçte biri oranında daha az ağır katı hal pillerini önümüzdeki aylarda piyasaya sürülecek eklemeli üretim teknolojisi ile üretiyor. Üretilen katı hal pilinin en önemli özelliği, MIT tarafından geliştirilen jet baskı işlemi kullanılarak toplam hacmi oldukça azaltılarak üretilmesi ve tek bir yapı içinde ince metal, seramik katmanları sıkıştırılarak daha az büyüklüğe sahip olması diyebiliriz.

Katı Hal Pilleri geleceğin batarya teknolojisini değiştirebilir Tam Boyutta Gör

Daha iyi enerji yoğunluğu ve daha fazla güvenlik sunan katı hal pilleri kararlılık açısından tam olarak onaylanmasa da Sakuu, 2022 yılının başlarında seri üretime başlamayı planlıyor ve enerji yoğunluğunda yüzde 25’e kadar artış için daha yüksek voltajlı katotları araştırıyor. İlk kapasite olarak 1GWh planlanırken, bu değer elde edilebilirse katı hal pillerinin ticarileşmesinde büyük rol oynayacak.

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Sıcak Fırsatlar Forumunda Tıklananlar

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim