Anlık Bildirim

Kendi Micro PC'nizi yapın ; IBASE MB860 Mini-Itx all in one anakart

Oy Ver

Oturma odalarında multimedya bazlı kullanılmak üzere tasarlanmış olan yada ofislerde ticari programları çalıştırmak gibi basit işlemler için kullanılan bilgisayarlarda ilk aranan özellikler küçük olmaları ve olabildiğince az sorun çıkartıp, sessiz çalışmalarıdır.

Küçük yapılı sistemler deyince aklınıza Micro-Atx yapılı anakartlar veya kasalar gelebilir fakat bu sistemlerin sessiz oldukları pek söylenemez ayrıca dar ortamlar için oldukça büyükler. Bir makinanın az ses çıkartması, sorunsuz çalışması, oturma odasında kullanmak üzere iyi görünümlü, multimedya fonksiyonları tam, ofis / ticari yazılımlarda performanslı çalışması ve az yer kaplaması isteniyorsa en iyi çözüm işlemcisi dahil anakart üzerine entegre olarak üretilen Micro-Itx anakartlar ile oluşturulan sistemler olacaktır. Bu tip hepsi bir arada bordlar ile üretilen bilgisayarlar az maliyetli olmaları maliyet, bakım gereksiniminin az olması ve ufak yapıları ile ofis / ev kullanımı için gerçekten çok iyi çözümler.

Mini-Itx den söz etmek gerekirse Flex/Micro-Atx standartlarından farklı olarak Intel'in desteklemediği ve Via'nın herşey bir arada olarak kendi işlemcilerini kullanarak piyasaya sunduğu EPIA kod isimli sistemlerle çıkan bir standart. Mini-Itx standartına uyan anakartların büyüklükleri en fazla 170mm x 170mm olabilmekte. Intel her ne kadar Mini-Itx anakartlar üretmesede çeşitli firmaların Intel işlemciler kullanan Mini-Itx çözümleri mevcut.

Transmeta'nın düşük güç tüketimine sahip (Max 7 Watt) Efficeon TM8600 işlemcisini üzerinde barındıran IBASE MB860, Windows Media Center ile sorunsuz çalışabilen bir (1) PCI, bir (1) DDR SODIMM (Notebook tipi) genişleme yuvası, AC97 ses, 10/100 ethernet ve dört (4) USB 2.0 portu bulunan herşey bir arada Mini-Itx yapılı bir anakart. Ekran kartı olarak 16MB yerleşik belliği bulunan ATI M7 kullanılmış. Bu ekran kartı oyun çalıştırmak için yeterli olmasada her türlü multimedya içerik oynatımı veya ofis çalışması için uygun. Transmeta Efficeon işlemciler az enerji harcadıkları için fazla ısımamaktalar öyleki bu hepsi bir arada sistemde işlemci üzerine pasif soğutma yapması için bir metal soğutucu dahi konmamış. Anakart üzerinden kullanılan Efficion TM6800 1GHz hızında ve yaklaşık olarak Pentium M/900'e denk gelen bir performansa sahip. MMX, SSE, SSE2, Hyper Transport gibi teknolojileri bünyesinde barındıran ve AMD Athlon 64 işlemcilerde olduğu gibi kuzey köprüsünü bünyesinde taşıyan Efficeon işlemciler hakkında detaylı bilgiye "Buraya Tıklayarak" ulaşabilirsiniz.

IBASE MB860, üzerinde bulunan Watchdog timer sayesinde eğer sistem cevap veremez hale gelir ve kitlenirse işletim sistemini yeniden başlatarak işin devam etmesini sağlayabilmekte. Bu güncel anakartlarda bulunan yararlı bir özellik zira siz evde yokken Internet üzerinden dosya indirmeye bıraktığınız bilgisayarınız her hangi bir program hatasından dolayı kitlenirse, Watchdog timer işin durmasını engelleyip sistemi yeniden başlatabilmekte. Watchdog timer'ın çalışma mantığı ise oldukça basit. Yazılım anakart üzerindeki bir sayacı devamlı olarak resetlemekte, eğer sistem kitlenir ise yazılım bu sayacı resetleyemiyor ve sayaç belli bir değere geldiğinde sistem kendini resetliyor.

Kendi Micro PC'nizi yapın ; IBASE MB860 Mini-Itx all in one anakart

IBASE MB860, eğer üzerine bir TV kartı takılırsa oturma odanızda kayıt cihazı olarak kullanılabilir. Avermedia'nın geçtiğimiz günlerde duyurduğu çift tuner destekli ve Windows Media Edition uyumlu TV kartı gibi çözümlerle, farklı kanalları aynı anda kayıt altına alabilirsiniz. SilverStone'un ürettiği ve ülkemizde de satılmakta olan Mini-Itx uyumlu kasaları kullanarak isterseniz kendi HTPC'nizi oluşturabilirsiniz. Mini-Itx kasalarda kullanılan güç kaynakları 200 Watt'ı geçmiyorlar ve genellikle kasanın dışında notebook adaptörü şeklinde konumlandırılıyorlar. Kasa dışında adaptör olarak kullanılan versiyonlar ise en fazla 80 Watt güç üretebiliyorlar.

Tamamen fansız çalışacak ve hiç gürültü üretmeyecek bir sistem için ihtiyacınız olanlar 2.5'' Notebook diski, Notebook CD-ROM'u ve Mini-Itx uyumlu bir kasa. Böylece bu az enerji tüketen sistemi ister ofiste, ister salonda isterseniz Internet'den sürekli dosya indirmek için kullanın çalışıp çalışmadığını sadece kasa üzerindeki ledler ile anlayabileceğiniz sistem sessiz sedasız işine devam edecek.

IBASE MB860'ın yurtdışındaki online satış sitelerindeki satış fiyatı yaklaşık olarak 450$. Yani anakart kasa, sabit disk, cd rom, ve notebook rami hesaba katıldığında bu ufak ve sessiz makinanın öaliyeti yakşalık 800$'ı buluyor. Biraz lüx kullanıma girsede gelecekte düşecek fiyatlarıyla birlikte her salonda ve ofiste bu küçük PC'leri görmek mümkün olacak.

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Sıcak Fırsatlar Forumunda Tıklananlar

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim