Anlık Bildirim

Nokia'dan 770 / maemo ; Cebinizdeki Internet ve Multimedya sihirbazı

Oy Ver

Dünya'nın en büyük cep telefonu üreticisi Nokia, akıllı telefonlarıyla yakaladığı başarıdan sonra gözünü taşınabilir Internet tabletlerine dikmiş durumda. Firmanın bu alandaki ilk denemesi diyebileceğimiz cep telefonu ve PDA karışımı ürünü 7710'un aksine cep telefonu özelliği taşımıyor bunun yerine Wi-Fi, Bluetooth gibi kablosuz ağlar üzerine yoğunlaşmış durumda.

770/maemo, Linux bazlı bir işletim sistemi olan Nokia Internet Tablet 2005 kullanmakta. Nokia, açık kaynak kodlu işletim sistemi sayesinde üçüncü parti yazılım geliştiricilerin platform üzerinde uygulama geliştirmelerini oldukça kolaylaştırıyor. Açık kaynak kodlu yazılımlar sayesinde, programcılar yüksek lisans ücretleri veya yazılım geliştirme arabirimleri satın almadan geliştirmek istedikleri yazılımlar üstüne yoğunlaşabiliyorlar. Nokia, Symbian işletim sistemi taşıyan akıllı telefonlarında bunun oldukça fazla getirisini gördü.

Nokia'dan 770 / maemo ; Cebinizdeki Internet ve Multimedya sihirbazı

770, 800x480 çözünürlükte 65.536 renk derinliğinde bir ekrana sahip. Yatayda uzun olan yüksek çözünürlükteki ekran ile web sayfalarında gezmek oldukça kolay. 64 MB DDR RAM'e sahip olan 770, 64MB'ını işletim sisteminin kullandığı 128MB dahili flash hafıza içermekte, ek hafıza genişletme yuvası olarak RS-MMC tercih edilmiş. Cihazla beraber 64MB RS-MMC kart pakete dahil edilmiş durumda, 770'in kendi içindeki 64MB alan ile birlikte kullanıcıya ürün kutudan çıkar çıkmaz 128 MB hafıza sunulmuş oluyor.

Nokia'dan 770 / maemo ; Cebinizdeki Internet ve Multimedya sihirbazı

770, 802.11b/g kablosuz ağ standartları ile uyumlu ve ek olarak Bluetooth 1.2 kablosuz bağlantıyıda desteklemekte. Sterio kulaklık çıkışıda bulunan 770'i Internet ihtiyaçlarının giderilmesi dışında taşınabilir multimedya aygıtı olarakta kullanmak mümkün. Nokia Internet Tablet 2005 sayesinde 770, MP3, Real Audio, MPEG4, AAC, WAV, AMR, MP2 ses formatlarını, JPEG, GIF, BMP, TIFF, PNG, Animated GIF, SVG-tiny, ICO resim formatlarını ve MPEG1, MPEG4, Real Video, H.263, AVI, 3GP video formatlarını tanıyıp çalıştırabilmekte.

Nokia Internet Tablet 2005, kullanıcılara Internet tarayıcı, e-posta programı, PDF okuyucu, medya formatlarını görüntüleyici, takvim, oyunlar ve daha bir çok gömülü özellik sunmakta. Üçüncü parti yazılım firmalarının da platform için yazılım geliştirebilmeleri sayesinde ileride 770 için yüzlerce yazılım bulanabileceğini söylemek zor değil. Özellikle işin içinde Nokia olunca cihazın yaygınlaşma ve popüler olma potansiyeli çok yüksek olduğundan geliştiriciler platforma daha sıcak bakıyorlar.

Nokia'dan 770 / maemo ; Cebinizdeki Internet ve Multimedya sihirbazı

Nokia, 770 içerisinde kullanılan işletim sistemi Nokia Internet Tablet 2005'i ileride Nokia Internet Tablet 2006 ile değiştirmeyi planlıyor ve bu yazılım upgrade'i ardından 770, anında mesajlaşma ve Voice Over IP (VOIP) gibi yeteneklere kavuşacak. 770, bilgisayar ile bağlantısını USB port üzerinden sağlıyor, harf girişi ise el yazısı tanıma ve sanal klavye ile yapılmakta. Şu an için Bluetooth klavye desteği bulunmayan ürün için ileride üçüncü parti yazılım geliştiriciler tarafından çözümler üretilmesi olası.

770'e ileride işletim sisteminin 2006 sürümü ile VOIP eklenecek olması gerçekten çok heyecan verici bir gelişme. Eğer Skype platform üzerine bir sürüm hazırlar ve tüketicilere sunarsa 770 üzerinden paralı Skype üyeliğiniz ile dünyanın istediğiniz bir noktasını arayıp görüşme özgürlüğüne kavuşmuş olacaksınız. Ülkemizde her ne kadar Wi-Fi Hot-Spot noktaları yaygın olmasalarda yurt dışına sürekli yolculuk yapanlar için cep telefonlarına güçlü bir alternatif oluşturur.

770, bunca özelliğe rağmen oldukça küçük boyutlara sahip tam ölçüleri 141 x 79 x 19 mm, ağırlığı ise 230 gram. Nokia, ürünü dış etkilerden metal bir kılıf ile korumakta. Bu yılın üçüncü çeyreğinde piyasaya çıkması beklenen 770 için resmi bir fiyat açıklaması olmasada fiyatının 350$ civarında olması bekleniyor.

Nokia, akıllı telefonlarında başarılı bir şekilde kullandığı Symbian işletim sistemi ile Microsoft'un cep telefonları için geliştirdiği Smart Phone işletim sistemini pazarda geride bırakmayı başarmış durumda. Görünen o ki cep bilgisayarlarına alternatif Linux bazlı işletim sistemi taşıyan 770 ile Microsoft'un Pocket PC'lerine ciddi bir alternatif oluşacak. Oluşan rekabet fiyatlarda düşüşe neden olabilir nede olsa Pocket PC ler ile yapılabilecek bir çok şey Nokia'nın yeni alternatifi 770 ilede oldukça makul bir fiyata yapılabilir oluyor.

Düzenleme 20/09/2005: http://www.howardchui.com/ adresinden ürün ile ilgili detaylı incelemeye ulaşabilirsiniz.

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:
Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim