Anlık Bildirim

Nvidia GeForce GTX 275 modelini hazırlıyor, ATi fiyat indirimine gidiyor

ATi ve Nvidia arasındaki mücadelede gerilim yükseliyor. ATi yeni bir indirim planlarken, Nvidia, GeFoce GTX 275 modelini hazırlıyor!

AMD-ATi'nin çift grafik işlemcili Radeon HD 4850 X2 modelini pazara sunmasının ardından ekran kartı dünyasına derin bir sessizliğe bürünmüş, global ekonomik krizin de etkisiyle gerek Nvidia gerekse de AMD-ATi cephesinden uzunca bir süre ses seda çıkmamıştı. Fakat hemen sene başında yeni bir yıl yeni bir heyecan sloganıyla GeForce GTX 285 ve çift grafik işlemcili GeForce GTX 295 modellerini kullanıma sunarak yüksek performans segmentinde yeniden liderliğe oturan Nvidia, pazara yeni bir soluk getirmeyi başarmıştı.

Hem tek grafik işlemcili hem de çift grafik işlemcili ekran kartı pazarında liderliği ele geçiren Nvidia'ya karşı ezeli rakibi AMD-ATi'nin nasıl bir girişimde bulunacağı merak konusu olmuştu. ardından firmanın Radeon HD 4870 modelinin yerini alması beklenen fakat yenilik olarak sadece daha yüksek saat hızları sunacağı belirtilen Radeon HD 4890 modelini 6 Nisan'da lanse etmeyi planladığı açıklanmıştı. Yeni modeline hazırlık amacıyla hem HD 4850 hem de HD 4870 modellerinde fiya indirimine giden AMD-ATi ile GeForce GTX 260'ın fiyatını düşürmeyi planlayan Nvida arasındaki rekabette önümüzdeki günlerde yeni bir boyut kazanacak gibi görünüyor.

Peki önümüzdeki günlerde bizleri hangi gelişmeler bekliyor. Öncelikle AMD-ATi cephesine bakmakta fayda var. Firma yaptığı son indirimler sonrasında tek grafik işlemcili en hızlı ekran kartı çözümü olarak Radeon HD 4870 modelinin 512MB GDDR5 bellekli verisyonunu 149$'a, 1GB GDR5 bellekli versiyonunu ise 199$ seviyesine çekmişti. Nvidia'nın GeForce GTX 260 modelinde 30$'lık indirime gideceğinin ve fiyatı 199$ seviyesine çekeceğinin anlaşılmasından sonra, bir kez daha eline cebine atan firmanın yeni bir indirime daha gideceği ve 1GB GDDR5 bellekli HD 4870 modelinin fiyatını 20$'lık indirimle 179$ seviyesine çekeceği söyleniyor.

GeForce GTX 275 geliyor, ATi fiyat indiriyor

AMD-ATi, yılın ikinci çeyreğine giriş ile birlikte hemen Nisan ayının başında Radeon HD 4890 modelini pazara sunmadan önce mevcut kartlara yönelik stoklarını fiyat indirimleriyle aşmayı ayrıca kriz ortamında satış rakamlarını yükseltmeyi hedefliyor. Firmanın arka arkaya gerçekleştirdiği fiyat indirimlerine kayıtsız kalmayan ve haberlerimizde de belirttiğimiz üzere GeForce GTX 260 modelinin fiyatını 30$'lık indirim ile 199$ seviyesine çekeceği açıklanan Nvidia, rakibinin Radeon HD 4890 girişimine de sessiz kalmayacak gibi görünüyor. Zira gelen yeni bilgilere göre firma GeForce GTX 275 modeliyle rakibine yanıt vermeyi planlıyor.

Nisan ayının 6'sında kullanıma sunulması beklenen Radeon HD 4890, daha önceki haberlerimizde de sık sık belirttiğimiz üzere Radeon HD 4870 modeline kıyasla muhtemelen daha yüksek frekans değerlerine sahip olacak gibi görünüyor. Her ne kadar henüz resmi herhangi bir açıklama yapılmış olmsa da Radeon HD 4870'de sırasıyla 750MHz ve 3600MHz olarak belirlenen GPU ve bellek saat hızlarının Raden HD 4890 modelinde 850MHz ve 3900MHz olarak ayarlanabileceği üzerinde duruluyor. Peki artan saat hızları, tek grafik işlemcili ekran kartı pazarında AMD-ATi'ye liderlik koltuğunu geri kazandırabilir mi ?

Bilindiği üzere hem performans hem de fiyatlandırma açısından Radeon HD 4870, Nvidia cephesinden GeForce GTX 260 modeliyle eşleştiriliyor. Özellikle 1GB GDDR5 bellekli HD 4870 modeli rakibine karşı ciddi anlamda rekabetçi olmayı başarıyor. Ancak sadece saat hızları artan bir Radeon HD 4890 modelinin, GeForce GTX 285'i geride bırakması da zor görünüyor. Kartına güvenen Nvidia'nın da rakibinin Radeon HD 4890 hamlesini GeForce GTX 275 isimli yeni bir modelle karşılayacağı belirtiliyor. Peki GeForce GTX 275 hangi özelliklere sahip olacak, ne zaman ve hangi fiyat seviyesinden satışa sunulacak?

Açıklanan detaylara göre GeForce GTX 275 muhtenelen Radeon HD 4890 ile aynı dönemde ve aynı fiyat seviyesinden yani muhtemelen 225-275$ aralığından satışa sunulması bekleniyor. Nvidia cephesinden henüz resmi herhangi bir açıklama yapılmış olmasa da GeForce GTX 275'in teknik özellikleri için iki temel senaryo olduğu belirtiliyor ki bunlardan ilki 216x paralel işlemi ve 512-bit bellek veri yolu, diğeri ise 240x paralel işlem birimi ve 448-bit bellek veri yolu. Saat hızları noktasında herhangi bir net bilgi olmasa da ifade edilen özellikler çerçevesinde yeni modelin GeForce GTX 260'dan daha yüksek frekans değerlerine sahip olması beklenebilir.

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Önceki Haftalar
Tüm Zamanların En İyi Yorumcuları
ANLIK GÖRÜNTÜLEMELER
1 Kişi Okuyor (0 Üye, 1 Misafir) 1 Masaüstü

GENEL İSTATİSTİKLER
5718 kez okundu.
10 kişi, toplam 10 yorum yazdı.

HABERİN ETİKETLERİ
Ekran Kartı
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Sıcak Fırsatlar Forumunda Tıklananlar

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim