Anlık Bildirim

Paul Thurrot'tan Office 11 Beta 1 İncelemesi: Yeni sürüm mercek altında

Microsoft Office 10'nin (XP) çıkışından yaklaşık iki yıl sonra yeni Office sürümünü çıkartmaya hazırlanıyor. Office 11 şu anda Beta aşamasında ve 2003 yılının ortalarında final sürümünün hazır olması bekleniyor. Her ne kadar Office XP'de bir önceki sürüme göre yenilikler ve iyileştirmeler yer almış olsa da Office 11'e geçiş bundan çok daha devrimsel olacak.

Office 11'in 4 ana hedefi var: Güvenlik, Güvenilirlik (Stabilite), Taşınabilirlik ve Kullanım kolaylığı. Bu hedeflerin çerçevesinde Office 11 Windows 95, 98, 98SE, ME ve NT 4.0 ile çalışmayacak. Yani yeni Office'i kullanmak istiyorsanız Windows XP veya 2000 (sanırım SP3'den itibaren) kullanıcısı olmanız gerekiyor. Zaten eski 9x ve NT 4.0 çekirdeğinin ne kadar güvensiz ve problemli olduğunu düşünürsek doğru verilmiş bir karar gibi gözüküyor. Tabii bu eski işletim sistemlerinin bir çok yeni teknolojiyi destekten mahrum olması da bir başka sebep.

Peki yeni Office'de ne değişiklikler var ? İlk ve bariz şekilde göze çarpan kullanıcı ara yüzünün değişmiş olması. Microsoft Office XP'den itibaren Windows'un arayüzünü Office'de kullanmaktan vazgeçmişti ve yeni sürümde de bu geleneğini devam ettirmiş. Artık düz menüler yerine silindirik menüler kullanılıyor. Gerçi kişisel olarak bu yeni tarzı hiç güzel bulmadım ama beğenenler mutlaka olacaktır. Bu yeni görünümden kurtulmanın tek yolu ise Windows XP'nizi Klasik görünümde kullanmak. Menülerdeki değişime paralel olarak görev panosu da (Task Pane) makyajlanmış ve XP'deki sol bölümdeki menülere benzetilmiş. Genel görünümün aksine bu bölüm eskisine göre daha düzgün gözüküyor.

Daha önemli olan yapısal değişikliklere geldiğimizde en çok ön plana çıkan XML (eXtensible Mark up Language) desteği. XML bir işaretleme dili ve amacı oldukça özet olarak hiç bir platforma bağlı olmadan veri aktarabilme ve taşıma. XML sayesinde Windows PC'nizden XML desteği olan taşınabilir cihazınıza veri aktarabilir orada işlediğiniz veriyi de yine XML formatında herhangi bir platforma aktarabilirsiniz. Office 10'da sınırlı olan XML desteği Office 11'de anahtar teknolojilerden biri. Artık bütün Office uygulamaları dosyaları XML şeklinde kaydedebiliyor ve SmartDocs adında XML destekli kendi görev panolarınızı (Task Pane) yaratmanıza izin veriyor. Kişisel kullanımda herhangi bir avantajı olmayan XML kayıt edilmiş dosyalar, özellikle grup çalışmalarında ve verilerin(dökümanların) paylaşıldığı(taşındığı) çalışma ortamlarında çok önemli bir yenilik.

Office 11 içindeki uygulamalara baktığımızda ise Word, Excel, Access, Outlook, Frontpage, Powerpoint ve Publisher'ın dışında yeni iki bileşen mevcut: OneNote ve XDocs.

Paul Thurrot'tan Office 11 Beta 1 İncelemesi: Yeni sürüm mercek altında

Beta 1 itibariyle yapılan yenilik ve değişikliklere baktığımızda:

 • Word 11:

  Yeni Word'de XML desteği dışında en önemli yenilik Okuma görünümü (Reading Layout). Adobe Acrobat'la rekabet edebilmek için eklenen yeni okuma görünümü tek sayfa, iki sayfa bir arada gibi modlarla dökümanın genel ayarlarını etkilemeden kolay okuma için gerekli font gibi ayarları değiştirebilmenizi sağlıyor. Bunun dışında Beta 1'deki bir diğer yenilik Word dökümanın içindeki istediğiniz kelimeleri salt okunur yapabilmesi. yani bir paragrafın içindeki bazı kelime ve rakamları salt okunur yapabiliyorsunuz yani değiştirilmekten koruyabiliyorsunuz.
   

 • Excel 11:

  Fazla bir değişiklik olmayan Excel'de Smart Tag desteği geliştirilmiş.
   

 • Access 11:

  Yeni Smart Tag'ler ve yeni bir arayüze sahip Yedekleme sistemi eklenmiş.
   

 • Outlook 11:

  En çok geliştirilmiş Office bileşeni. Microsoft'un grup çalışmasına verdiği önemi yansıtan yeni Outlook 11 en çok 3 kolonlu görünümüyle dikkat çekiyor. Dikey olarak Klasörler, Klasör İçeriği ve E-Posta'nız şeklinde olan yeni görünüm sayesinde E-Posta'larınızı kaydırmadan daha rahat biçimde izleyebiliyorsunuz. Bunun dışında Takvimler, kontaklar gibi diğer bölümlerde de değişiklikler yapılmış. Bunlara bağlı olarak menüler de değiştiği için 2000 ve XP'de ki kısayollar Outlook 11'de farklı. Yani alışık olduğunuz kısa yol tuşlarını en baştan öğrenmek zorunda kalıyorsunuz. Diğer bir önemli değişiklik artık Outlook'un HTML tabanlı mesajları standart ayar olarak göstermeyeceği. Bu şekilde koda gizlenen Virüs, Truva Atı gibi güvenliği tehdit eden öğelerden korunulması hedeflenmiş. Ama mesaj içeriğindeki bloke edilen kısma tıkladığınız takdirde HTML kodlu mesajları isteğe bağlı olarak izlemeniz mümkün. Son olarak Beta 1 sürümünde önceki aramalarınızın sonuçlarınız saklama özelliği eklendiğini görüyoruz.
   

 • Frontpage 11:

  Frontpage'de oldukça önemli yeniliklere sahip bileşenlerden biri. En önemli rakibi Macromedia Dreamweaver'a göre geride kalmış XP sürümünden oldukça ileride ve Dreamweaver'la rekabet edebilir hale gelmiş. Örneğin aynı Dreamweaver'da olduğu gibi artık önizleme ile kodları aynı anda iki yatay pencerede izleyebilmeniz mümkün. Kod editörüde çok geliştirilmiş ve Visual Studio .NET'tekine benzer bir hale getirilmiş. Ayrıca kod görünümüne QuickTag adında bir araç çubuğu eklenerek buraya içerik duyarlı olarak (HTML, CSS, XSL, JScript ve ASP .NET) çeşitli özelliklerin hızlı biçimde eklenmesi sağlanmış (Sonradan Dreamweaver MX'e eklenen Homesite'da olduğu gibi). Bunlar haricinde artık dışarıdan bir editör belirleyebiliyor (resimler için PhotoShop gibi), Kodu düzene koyup temizleyebiliyor, Macromedia Flash içeriği içn cetveli ve gridleri kullanabiliyor ve artık çok daha etkin biçimde tablo yaratıp üzerinde oynayabiliyorsunuz.
   

 • Powerpoint 11:

  Pack & Go yerine yeni bir seçenek eklenmiş ve bunun sayesinde Auto-Run CD'ler yaratılabiliyor. Ayrıca yazılım Windows Media Player ile entegre edilmiş ve Producer'daki bazı fonksiyonlar Powerpoint'in içerisinden yapılabiliyor.
   

 • Publisher 11:

  Daha çok ufak çaplı firmaları pahalı reklam tasarımı masrafından kurtaran programda Web entegrasyonu oldukça geliştirilmiş.
   

 • OneNote 11:

  Bu yeni bileşen hem Office'e entegre edilecek hem de ayrıca satılacak. İşlevi kısaca not almak olan yazılım tek noktadan notlarınızı düzenleyip, organize edip dağıtabilmenize yarıyor. Pek çok kişi zaten Word var niye başka bir yazılıma daha ihtiyaç duyayım diyecektir. Ama gerçekte Word'ün kabaca daktilonun yerini alan bir yazılım olduğunu unutmamak lazım. OneNote bunun çok ötesinde normal yazı, el yazısı, çizim ve hatta ses şeklindeki notları tutup düzenleyebiliyor.
   

 • XDocs:

  XDocs Microsoft'un servis ve/vaya uygulamalardan oluşan ve XML Web Servislerinin Web sayfaları üzerinde aktarımında oluşan sınırlandırmaları kaldırarak (ara yüz ve büyük veri kümeleri açısından) heterojen veri kümelerini bir araya getirebiliyor.
   

 • Diğer Ek Bileşenler:

  Microsoft Picture Library (bu yeni bileşen fotoğraflarınızı düzenli biçimde saklamak ve basit bazı effektleri uygulayabilmenizi sağlıyor) ve geliştirilmiş Office Document Imaging (OCR desteği ile) Office 11 Beta 1'de yer alan diğer bileşenler.

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Sıcak Fırsatlar Forumunda Tıklananlar

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim