Anlık Bildirim

Pentium 4 Prescott'lar Yanıyor !

Oy Ver
Intel'in 0.9 micron'da üretteceği ve 1 Mb İkinci dereceden (Level 2) ön belleğe sahip olan meşhur işlemcisinin bazı test sonuçları OCheaven adlı Tayvan sitesinde yayınlandı. Testlerde işlemcinin 2.8 Ghz'lik versiyonu yine 2.8 Ghz'deki Northwood C serisine karşı yapılmış ve aynı zaman da 3.2 Ghz'lik bir işlemcide teste katılmış.

Prescott sadece ikinci ön belleği değil birinci ön belleğide ikiye katlayacak şekilde tasarlanmış fakat en büyük yenilik SSE 3'ün gelmesi. Bildiğiniz gibi SSE2 artık AMD Athlon 64 modellerinde bile var anlaşılan Intel yeni kod seti ile daha yüksek başarı istiyor fakat artık bu kod setlerinin eskileri kadar performans artışı sağlayıp sağlamıyacağı merak konusu.

Başlığımızdaki sıcaklık sorunu ise beklenilenden de kötü. Oda sıcaklığının Klima ile 24 C'da tutulduğu bir ortamda tamamen bakır olan bir Coolermaster'ın heatpipe'lı bir modeli üzerinde 70x70x25 mm boyutlarında 6500 devir dakika ile dönen bir fan ile test esnasında işlemci 70 C'a kadar çıkmış. Hatta açılışta bile işlemci 50 C üstünde açılıp ardından 60 C üzerinde geziniyormuş. Şimdiki 2.8 Ghz'lerin 50 C civarında çok daha makul bir soğutma ile gezindiği düşünülürse bu Intel için felaket.

Bu arada AMD 30 Watt ve 55 Watt serisi Opteron işlemcilerini duyurdu. Bu serideki işlemciler düşük ısı gereksinimleri ve az elektirik masrafları ile sunucular için büyük avantaj içeriyorlar. Şimdilik 30 watt serisi 1400 Mhz ve 1.15 Volt, 55 watt serisi ise 2000 Mhz ve 1.3 volt'ta çalışıyor. Amd her seri için (100, 200, 400) için bu modellerden bulunduracak.

Anlayacağınız aylardır ertelenen Prescott'ların tahmini yegane sorunu sessiz ucuz ve kolay bir soğutma sisteminin bulunamaması gibi gözüküyor. Aşağıda testlerin linki mevcut fakat tahminen ya sıcaklık yada başka bir nedenden dolayı (bios vs) işlemci aynı hızdaki bir Northwood ile bile bazen yarışamamış. Onun için pek dikate almayın. Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Sıcak Fırsatlar Forumunda Tıklananlar

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim