Dün yayınladığımız bir haberde bir Rus sitesinin 128MB Radeon 9500'ü Radeon 9700 haline getirdiği bahsediliyordu. Bunu daha anlaşılır kılmak için R300 serisi ile ilgili bir açıklama yapmak sanırım faydalı olacaktır:
- Radeon 9700 Pro ve Radeon 9700 (128MB): Her ikisi de aynı platform (GPU ve PCB) üzerine inşa edilmiştir ve yine her ikisi de 8 pipeline ve 256bit bellek veriyoluna sahiptir. Aralarındaki tek fark saat GPU ve Bellek için saat hızı farkıdır (9700 Pro: 325/620MHz, 9700: 275/540MHz - BIOS'la arttırımı kilitlenmiş olabilir).
- Radeon 9500Pro (128MB): Diğerlerinden farklı kendine has bir dizaynı vardır. 8 pipeline ve 128bit bellek veriyoluna sahiptir. Hızı 275/540MHz.'dir. Farklı yapısı herhangi bir modifikasyona izin vermemektedir.
- Radeon 9500 (128MB ve 64MB): Düz 9500 serisi 9500Pro'dan önemli bazı farklılıklarla ayrılır: Bunlar Radeon 9700 ile aynı şekilde dizayn edilmiştir. Ayrıca kendi içlerinde yani üzerlerinde barındırdıklar bellek miktarına göre de bazı farkları vardır. 128MB'lık 9500'ü satın aldığınızda 4 pipeline ve 128 bit bellek veriyolu ile gelmesina rağmen gerçekte 8 pipeline ve 256bit desteği (9700'le aynı platformu paylaştığı için) mevcuttur. Bazı modifikasyonlar (hem fiziksel hem de OC) ve 9700 BIOS'unun yüklenmesi ile bu karttan bir Radeon 9700 elde edebilirsiniz (hemen hemen aynı sonuçları sağlayan). Tabii bu oldukça riskli sonuçta yapacağınız bir hata harcamış olduğunuz dolarların bir anda uçmasına neden olabilir. 64MB'lık versiyon ise yine 128bit bellek veriyolu ve 4 pipeline sunar ama 128MB'tan farklı olarak mevcut modifikasyon yöntemlerinin hiçbiriyle 4 pipeline'ı 8'e çıkartamazsınız.
Bu bilgiler umarım konunun daha net anlaşılmasında yardımcı olmuştur.
Soru, eleştiri ve görüşleriniz için: infoman@donanimhaber.com
Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
![DH Android Uygulamasını İndir](/Content/img/uygulama-indir-android.png)
![DH iOS Uygulamasını İndir](/Content/img/uygulama-indir-ios.png)
2053 yılından yazıyorum hala aynı reklam var gidecek diye beklemeyin.
Yurtdışı fiyatı bile 9k olunca insanın hevesi kaçıyor
Benim oğlana alayım bi tane
Efsane Türkiye’ye gelse alırım..
O ışık efektleri sadece yanlarda değil üstte de olmalıydı. Böylece tabancayı kullanan, kafasını yana eğmek zorunda kalıp, fıtık olmaz.
Mukemmel bir silah acaba ne kadar hızlı atıyor. [resim] [resim]
Fiyat makul olsa efsane olur gerçekten ya.
Vay bee, bu cihaz xiaomi çıktı ben de diyordum kim üretmiş..
hocam 4x daha iyi direk hs attirir
Über
Evet ama 6x scop daha iyi gider buna daha uzaktaki hedefler için. Gerektiğinde 3x'e de çekebilirsin falan :D
Muskun alev tabancası vs bu
İstilacı güvercinlere karşı iyi olur. 5 10 dk da bir sopayı alıp kovalamak yordu artık.
Yakında su atan F18 falanda yaparlar :)
Hazneye kezzaplı su doldurup nişan almak yapmayın böyle şeyler yahu...
Xiaomi kendini çok geliştirdi artık her alanda kaliteli işler yapıyorlar.
fışkırttığı su mermi gibi isabetli gitmeyeceği için gereksiz diye düşünmüş olabilirler.
Lazer nişangah da eklenseymiş tadından yenmezmiş.