Anlık Bildirim

Sabit Diskinizin soğutucusu Sessiz Soğutucusu ve Sessizleştiricisi: Scythe Silent BOX

Oy Ver

Sisteminizde işlemci, ekran kartı, anakart, güç kaynağı gibi ses merkezlerini sessizleştirmeyi başardıysanız geriye kalan tek ses kaynağı genelde sabit diskiniz olmakta. Bazı modeller vızıltı yaparken bazılarıda fazla derecede tıkırtı yapmakta. Hatta yarattıkları titreşimler kendilerinden bile fazla titreşim kaynaklı ses üretebilmekte. Bunları engellemenin en iyi çözümü sabit diskinizi yalıtıcı bir hapsetmek ve her türlü sorunu yalıtmak.

Ancak bu durumda azda olsa oluşan ısının bir şekilde dışarı atılma sorunu olacağı kesin. Bu gibi durumlarda genelde bir yandan ısı iletimini bir yandan ses yalıtımını sağlamak ciddi manada bir sorun oluşturuyor. Zira alüminyum plakalar ile iletimi sağlarken ses iletimide artıyor. Scythe ise yeni ürünü ile bu soruna dahiyane bir çözüm bularak kullanıcıların kalbine su serpmiş. Çözümün adı HeatLane mini kapiler (kılcal) ısı pompaları.

Daha önceden işlemci soğutucularında kullanılması denenen fakat işlemcilerin müthiş ısı artımları karşısında kullanılamayacak duruma düşen sistem nihayet böyle bir yerde kullanım alanı bulmuş durumda. Sisteme göre bir metal sistemin içine döşenmiş olan kılcal ısı borularındaki sıvılar aldıkları ısı ile buhar fazına geçip ilerlemekte ve ısıyı belirlenen yolda taşımakta. Sonra soğuyan faz tekrar sıvı fazına geçince tekrar soğuk kısma doğru yol almakta ve sistem çevrimi devam etmekte. Bunun açıklayıcı resmi aşağıda görebilirsiniz.

Sabit Diskinizin soğutucusu Sessiz Soğutucusu ve Sessizleştiricisi: Scythe Silent BOX

Böyle tek bir ısı pompası 10,000 devir/dakika hızında dönen 3,5" lik bir sabit diskin bile ısısını kabın dışına taşıyabiliyor. Bu sayede tıkırtılardan kurtulan sistem, büyük düşmanlardan birisi olan titreşimide dış kısımda NBR (Nitril Bütadien Kavuçuk) ve iç kısımda SBR (Stiren Bütadien Kavuçuk) maddelerinin çevrimine bırakıyor. Ters monte edilen diskin en çok ses getiren kısmı bu kavuçuklar ile ve dahs sonrasında alüminyum plakalar ile kapatıldığından ses ve titreşim emiliyor.

Diskin alt tarafına ise bir çeşit termal bant ile bu meşhur kapiler borulu sisteme aktarım yapılıyor. Onun üstüne bir alüminyum plaka daha kapalanıyor ve yalıtım sağlanıyor. Diskin sadece arka kısmında güç ve veri girişi kısımları açıkta kalıyor. Oralardaki fazla boşluklarıda beraberinde gelen kavuçuklar ile izole ettiğiniz anda diskinizin çalıştığını anlamanız bile mümkün olmayacaktır. Bu gibi bir sistemin tek dez avantajı bir sabit diskin 3,5" inck'lik yuvalar yerine 5.25" inch'lik yuvalara takılıyor olması. Bunun içinde bolca 5,25" lik yuvası bulunan büyük bir kasa almanızda fayda var. Ürünün yaklaşık Avrupa fiyatı 40€. Kutu tam tamına 840 gr ağırlığında ve kasanıza bir ağırlık eklemekte. Umarım yakında ülkemizde görürüz.

Güncelleme: Müjde ürün ülkemize Scythe firmasının distribütörü olacak olan Fireball tarafından getirilmesi planlanıyor. Fiyatıda belli oldu Türkiye satış fiyatı 36€ olacak.. Umarım kısa zamanda ülkemizde görürürüz.

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim