Anlık Bildirim

Silahlar çekildi, Nefesler tutuldu: Intel Springdale Chipset'in ilk testi

3

AMD'nin Barton'u tanıtmasından sonra sıra Intel'e geldi. Firma geçen yılın son aylarında ani bir değişiklikle yol haritasında 667MHz'i atlayarak radikal biçimde 800MHz'lik işlemci ve chipsetleri çıkaracağını (i865 Springdale ve i875 Canterwood) anons etmişti.

Tarih olarak 2.Çeyreğin sonlarını işaret eden bu ürünler artık hazır ve arenada yerlerini alabilmek için bekliyorlar.

Bu bekleyişin kullanıcılar açısından oldukça sancılı olacağı bir gerçek zira yeni Springdale chipseti ilk mühendislik versiyonlarında bile oldukça yüksek performansa ulaşmış durumdalar. X-bit Labs'in sonuçlarını buraya taşımadan önce yeni chipsetlere ve sunduklarına yakından bir bakalım.

800 MHz FSB desteği dışında en büyük yenilik ICH 5 ve sağladıkları. İlk olarak Dual Channel desteği, AGP 8X, SATA 150, Hub Link 1.5, Gigabit Ethernet (ve üzeri !) ile GE için yeni nesil daha iyi performansa sahip Extreme Graphics.

Silahlar çekildi, Nefesler tutuldu: Intel Springdale Chipset'in ilk testi

Yeni chipset ailesi 4 üyeden oluşuyor. i865P DDR 400 desteği sunmayan basitleştirilmiş en sade model. Pratikte i845PE'nin yerini dolduruyor. Üstünde ise i865 PE ve GE yer alıyor. GE'nin entegre Extreme Graphics haricinde PE'den hiç bir farkı yok. Piramidin en üstünde ise sadece iş istasyonlarını hedefleyen i875 yer alıyor. i875, i865'lerden kritik uygulamalar için gerekli olan ECC bellek desteği ve Turbo Mod ile ayrılıyor. Turbo Mod iki adet eş DDR 400 bellek kullanıldığında aktive edilebilen ve bellek ile işlemci arasında aşılması gereken yolu bazı noktaları by-pass ederek yani atlayarak kısaltması yoluyla performansta yaklaşık %3-5 kazanç sağlayan yeni bir yöntem.

Beklenen özelliklerin olduğu gibi yer aldığını görüyoruz SATA 150, AGP 8X gibi. Gigabit Ethernet'de yerini almış ama buna yeni bir şey eklemişler: Communications Streaming Architecture. Bu yeni mimari direkt bellek kontrolürüne bağlanıyor bu şekilde hem CPU yükünü hafifletiyor, hem Gigabit-1000Mbps hızına ulaşılmasını sağlıyor hem de bunun üzerine çıkılmasını sağlıyor ! Evet CSA sayesinde yine bu desteği taşıyan Intel PRO/1000 CT ile kullanıldığında teorik olarak 1.6Gigabit gibi hızlara çıkmak mümkün oluyor. Gerçi pratikte hemen hemen kullanıcıların %90'ına bile hitap etmeyen Gigabit hızı bile aşılmış oluyor ama ne diyelim özellik özelliktir : ) Bunun haricinde kişisel olarak pek çok kullanıcı için uygun olmadığını düşündüğüm RAID desteği. Yeni chipsetin 2-3$ daha pahalı olacak versiyonu yazılım RAID 0 desteği sunuyor. Bu sayede hiç bir sürücü kurmadan, sisteminizde bir değişiklik yapmadan W2k ve XP altında RAID 0 kullanabiliyorsunuz. Bir kez daha: özellik özelliktir : )

Neyse şimdi gelelim Dual Channel olayına. 800 MHz FSB'ye geçileceği için önemli bir sorunun çözülmesi gerekiyordu: bellek bant genişliği. Tek kanallı DDR 400 ile teorik olarak 3.2 GB/s veri aktarılabiliyordu. Ama bu yeterli değildi. RDRAM'lerden de en azından şimdilik vazgeçildiği için (ileride tekrar karşımıza çıkarsa sakın şaşırmayın : ) ) çözüm çift kanalda yatıyordu. Intel bunun ilk denemesini açık bir geçiş ürünü olan E7205 Granite Bay ile yaptı. DDR 266'lara mahkum E7205'de bunun karşılığını Intel aldı: Performans DDR 266'lara rağmen artmış ve RDRAM 1066'lı i850'ler yakalanmıştı.

800 MHz için de çift kanal DDR 400 kullanılarak sorun aşıldı: üstelik teorik hız olarak 6.4 GB/s gibi oldukça yüksek bir performans vaadiyle. Tabii aşağıdaki test sonuçlarında göreceğiniz gibi bu yakalanamaış ama henüz Revision A1 olan yani son ayarları yapılmamış haliyle bile alınan performans çok etkileyici. Neyde fazla uzatmadan sonuçlara bir göz atalım:

Test Sistemi:

  • Intel Pentium 4 2.8GHz işlemci (çarpancı kilidi olmayan 533MHz FSB'li işlemci 14x200MHz'de çalıştırılmış);
  • i865G anakart;
  • 512MB DDR400 (2x256MB Corsair XMS3200 DIMM modül);
  • Seagate Barracuda ATA IV ST380021A HDD;
  • Windows XP SP1 OS

Silahlar çekildi, Nefesler tutuldu: Intel Springdale Chipset'in ilk testi

Sonuçlar çok etkileyici. Her ne kadar sentetik bir benchmark olsa da SANDRA, 4.6 GB/s gibi bir hız gerçek hayat testlerinde de oldukça ciddi bir performans artışı demek. AMD işi daha da zorlaşacak.

Ve işte ayakları daha yere basan testler. Gerçi PCMark bazı nedenlerle bu sınıfa dahil olmasa da Sysmark iyi bir fikir verebilir. Çıkan sonuçlar 800 MHz FSB'nin de ciddi bir fark yarattığını ortaya koyuyor. Burada iki önemli noktayı unutmamak lazım:

1) Chipset için son ayarlamalar henüz yapılmış durumda değil yani bu ürün final ürün değil. Muhtemelen sonuçlar ufak gibi gözükse de %1-1.5 seviyesinde bir artış kaydedebilir.

2) Gerçek bir 800Mhz işlemci ile denendiğinde skorlarda yine doğal bir artış olacaktır: Hyper Threading. Evet yeni 800 MHz FSB'li işlemcilerin diğer bir getirisi de HT desteği. Üstelik yaklaşık 176$ civarında satılacak olan Pentium 2.4C'de de bu destek olacak. Yani bütçesi geniş olmayan kullanıcılar için bile bir seçenek var. 4 katlı PCB kullanacak ve ICH'e entegre SATA, RAID gibi özellikler sayesinde maliyetleri bugünkü i845PE anakartlardan fazla olmayacak tam donanımlı bir i865PE, bir çift DDR 400 bellek ile performansı oldukça yüksek iyi bir sistem kurabilmeniz mümkün olacak.

Sonuçta Intel yeni chipsetlerle gelecek sene çıkacak olan Grantsdale Dual DDR II, 1066 veya 1200 FSB destekli Land Grid Array (LGA775) soketli anakartlara kadar oldukça iyi götürecek sağlam bir chipset ailesi ortaya çıkarmışa benziyor.

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim