Anlık Bildirim

Toshiba'dan taşınabilir cihazlar için 2GB lık 0.85 inc sabit disk.

Oy Ver

Günümüzde taşınabilir multimedya ve iletişim aygıtlarına ilgi son derece fazla ve çok büyük bir pazar söz konusu. Üreticiler taşınabilir cihazlarda kullanıcıya hepsi bir arada çözümler sunmaya çalışıyorlar. Bunlardan en fazla kullanılanı ve bilineni cep telefonları. Gün geçtikçe kabiliyetleri artan ve boyutları küçülen bu cihazlar artık sadece iletişim ihtiyaçlarımızı değil, müzik, resim ve oyun gibi diğer multimedya ihtiyaçlarımızıda giderebilecek şekilde üretiliyorlar.

Durum böyle olunca tek bir cihazda, MP3, MPEG4, JPG ve çeşitli formatlarda dosyaları kullanabiliyor ve depolayabiliyoruz. Bu çok işlevlilik yanında kapasite sorununuda getiriyor. Kabiliyetler ne kadar artarsa ortak kullanılan alanın o denli büyük olması lazımki kullanıcı her bir özellikten istediği gibi faydalanabilsin.

Şu an cep telefonları ve taşınabilir bilgisayarlar gibi cihazlarda ek kapasite ihtiyaçları için hafıza kartları kullanılmakta. MMC, SD, Compact Flash gibi hafıza kartları sayesinde kullanıcılar 16 MB dan 1 GB ve daha üzeri kapasitelere kadar değişen boyutlarda hafıza kartları ile cihazlarını genişletebiliyorlar. Bu hafıza kartları gerçekten çok iyi çözümler fakat okuma yazma performansları düşük ve iş aynı anda birden fazla bilgiye ulaşmaya gelince çakılıp kalıyorlar.

Dünyanın önde gelen teknoloji şirketlerinden Toshiba, bu gün cep telefonları için 0.85 inclik 2GB sabit diskleri, 2005 ocak ayı sonunda dağıtmaya başlayacağını açıkladı. 4 GB lık bir versiyon ise 2005 yılının ortalarında piyasaya sürülecek. 6GB ve 8GB lık versiyonlar içinse 2006 yılını beklememiz gerekiyor. Bu güzel gelişme sayesinde taşınabilir cihazlardaki kapasite ve performans sorunlarına genel bir çözüm bulunmuş oluyor.

Toshiba'nın bu yeni nesil taşınabilir cihazlar için geliştirdiği küçük sabit disk 2600rpm hızla dönmekte, 3v çalışma voltajına ihtiyaç duymakta ve ağırlığı sadece 10 gram. 2GB lık sürümde tek plaka bulunurken 4GB lık versiyonda 2 plaka kullanılması muhtemel. 3.2 x 2.4 x 0.3 cm boyutlarında olan 2GB lık versiyon, 4GB lık versiyondan 0.5 cm daha ince.

0.85 inclik sabit disk, çalışma esnasında 1 kilo şiddetindeki çarpmalara, durağan halde ise 2 kilo şiddetindeki çarpmalara karşı dayanıklı. Toshiba yetkilileri taşınabilir cihazlar baz alınarak üretilen sabit diskin darbelere karşı dayanıklı olması için özen gösterdiklerini belirtiyorlar.

Toshiba her ne kadar bu sabit diskleri geçtiğimiz sene sonunda piyasaya süreceğini duyurmuş olsada, bir (1) aylık gecikme ile hedeflerine ulaştıklarını söyleyebiliriz. Taşınabilir cihazlar için oldukça güzel bir gelişme olan bu seri üretim yeni nesil mini sabit diskler sayesinde gelecekte çıkacak olan PDA, CEP telefonu ve multimedya çalıcılarda boyut ve kapasite sorunu olmayacak. Her ne kadar maliyeti yükseltsede, sağladığı kolaylıklar ve tatmin edici kapasite bu ürünü cezbedici kılıyor.

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Sıcak Fırsatlar Forumunda Tıklananlar

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim