Anlık Bildirim

Turion 64 X2 - AMD' nin çift çekirdekli 64 bit mobil işlemcileri

AMD' nin 64-bit' lik mobil işlemcisi Turion64 ' ün çift çekirdekli versiyonu Turion 64 X2, kısa bir süre önce piyasaya giriş yaptı. Intel Core Duo işlemcileri ile dizüstü bilgisyarlarda çift çekirdekli işlemci dönemini daha önce başlatmış olsada, Turion 64 X2 sayesinde çift çekirdek ve 64 bit ilk defa bu sektörle tanıştı. AMD, Turion X2 nin piyasaya girişi ile, eski tek çekirdekli Turion' ların üretimini durdurdu ve muhtemelen yıl sonuna kadar piyasadan tamamen kalkmış olacaklar.

Turion 64 X2, selefi tek çekirdekli Turion' un aksine socket 754 yerine socket S1' i kullanıyor. Şimdilik 4 farklı model Turion 64 X2 işlemci duyruldu, TL-50 (1.6 GHz, 512 KB L2 cache), TL-52 (1.6 GHz, 1 MB), TL-56 (1.8 GHz, 1MB) ve TL-60 (2.0 GHz, 1 MB). TL 50 ve 52' nin güç ihtiyacı 31 watt iken TL 56 ve 60 sadece 35 watt' a ihtiyaç duyuyor. Intel' in 31 watt' lık Core Duo ve önceki nesil tek çekirdekli 35 watt' lık Turion' lar ile karışılaştırıldığında oldukça yeterli gözüküyor. Ayrıca AMD, Turion 64 X2' lerin uyku konumunda % 69 daha etkili enerji tasarrufu sağladıklarını belirtmiş.

Yeni işlemciler ile beraber DDR-2 desteği (DDR-2 667' ye kadar) de kazanan mobil AMD platformu, çok önceden DDR-2' ye geçen Intel' den daha gelişmiş band genişliği sunuyor. Turion 64 X2, yeni Hypertransport arabirimi sayesinde belleklere 10.7 GB/s ve tamamen bağımsız ayrı bir kanal ile çipsete 6.4 GB/s' lik band genişliği ile bağlanırken, Intel bellek ve çipsete tek bir 5.3 GB/s' lik kanal ile bağlanıyor. Olaya teorik olarak baktığımızda AMD açık olarak avantaja sahip gözüküyor.

Turion 64 X2 - AMD' nin çift çekirdekli 64 bit mobil işlemcileri
Turion 64 X2 - AMD' nin çift çekirdekli 64 bit mobil işlemcileri

Düşük değerler daha iyi. Göründüğü gibi ham işlemci gücüne dayanan uygulamalarda işlemciler MHz' lerine göre sıralanmışlar

Biraz da gerçek sonuçlara bakalım. Xtreview' in 2 GHz' lik TL-60 dizüstü bilgisayarla yaptığı incelemede, Turion 64 X2' nin Core Duo' lar ile beraber eski Intel ve AMD mobil işlemcileri ile karşılaştırmalı test sonuçlarına yer verilmiş. Ham işlemci gücüne ihtiyaç duyulan uygulamalarda gerek Intel gerek AMD' nin eski ve yeni nesil işlemcileri arasında fazla fark yok, sonuçlar MHz bazlı olarak sıralanmış. Çift işlemci nimetlerinden faydalanabilen 3DSMax7 testinde, Turion 64 X2, aynı MHz hızındaki Core Duo T2500' ün biraz gerisinde fakat eski nesil tek çekirdekli işlemciler ile aradaki fark ortada.


Core duo' ların ayar nokta hesap gücü açıkça görülüyor. Ayrıca çift işlemcinin nimetlerinden faydalanabilen uygulamalarda fark ortada

Tümleşik 7600 Go ekran kartına sahip dizüstü bilgisayarlar ile yapılan incelemede oyun performansları da incelenmiş. Core Duo T2500, yine aynı hızdaki Turion 64 X2' ye göre % 10 ila 20 arasında fazla performans göstermiş. Intel' in Core Duo işlemcilerinin kayar nokta hesap gücü bilinen bir gerçek, gerçek uygulama testlerinde de zaten sonuçlar ortaya çıkıyor. Bu arada incelemede kullanılan Turion 64 X2 dizüstü bilgisayar henüz prototip olsada, yapılan batarya ömrü testinde Core Duo T2500 tam yük altında 118dk' da bataryasını bitirirken Turion 64 X2 TL-60 100 dk dayanabilmiş. Aradaki fark çok büyük değil, zira incelenen dizüstü bilgisayarın prototip olduğu da düşünülürse son üretim olan modelde batarya ömrü bir nebze daha artabilir.

Testte kullanılan Turion 64 X2' li dizüstü bilgisayar nForce4 çipseti taşıyor. AMD aynı zamanda SiS, VIA, ATI, ULi' ninde Turion 64 X2 nin kullandığı S1 socketi için çipset üreteceklerini açıkladı. Hatta nVidia' dan sonra ilk duyuru yapan firma Xpress 1100 ile ATi oldu. Eski nesil Turion' larda kullanılan Xpress 200M' e göre % 33 daha fazla grafik performansı ve çok daha iyi enerji tasarrufu sağladığı açıklanan yeni çipset ile Turion 64 X2' ler biraz daha güçlenebilir.

AMD Turion 64 X2 ile yeni bir peformans canavarı yaratmadı, sadece mevcut 64 bit destekli Turion mobil işlemcilerine çift çekirdek kazandırdı. Windows Vista ile beraber yavaş yavaş 64 bit' e geçiş dönemi yaklaşıyor olunca yeni dizüstü bilgisayar alacaklar için tek 64 bit çözüm Turion sistemler. Intel 64-bit' lik Napa64 platformunu ( Core 2 Duo T7xxx işlemciler) henüz duyurmuş değil. AMD şu anda bir adım önde ve muhtemelen Napa64 çıkana kadar bu kozu iyi kullanıp pazar payını arttırmaya çalışacaktır.

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim