Anlık Bildirim

Apple, iOS 5 beta sürümlerini satan geliştiricilerin hesaplarını kapatıyor


Sonbahar aylarında yayınlayacağı mobil işletim sistemi iOS’nin 5. versiyonu için geri sayım devam ederken buna paralel olarak çıkması beklenen yeni cihazlar için de dedikodular hız kazanıyor. Ancak Apple yeni işletim sisteminin jailbreak edilmesini engelleyerek herkese bir sürpriz yapabilir.

Karthikk.net sitesinin iddiasına göre Apple iOS 5’in beta sürümünü başka kişilere kullandırttığı tespit edilen geliştiricilere mail göndererek hesaplarını ve bu hesaplarıyla ilişkili UDID kimlik numarasına sahip cihazları erişime kapattığını bildiriyor.
Mail alındıktan sonra geliştiricinin cihazı kurulum moduna geçiyor ve kilitleniyor. Cihazı tekrar kullanmak için ise son yasal sürüme geri döndürülmesi gerekiyor.

Cihazın kilitlenme durumu normalde beta 1 ve beta 2 sürümlerinin test süresi bittikten sonraki kilitlenme durumu ile aynı. Geliştiriciler daha sonra yeni beta versyionunu yükleyerek cihazı kilitten kurtarıyorlar. Bu bakımdan mail gelmeden cihazı kilitlenen geliştiricilerin son beta versiyonunun sona erip ermediğinden emin olmaları gerekiyor.

Milyonlarca Apple kullanıcısı merakla yeni iOS 5 sürümünü beklediği için bu deneyimi paraya çevirmek isteyen girişimciler yüksek fiyatlarla geliştiricilerden denedikleri beta sürümünü satın alabiliyorlar. Veya üçüncü parti yazılım geliştiricileri daha erken uygulama geliştirmek için satın alma yoluna başvuruyorlar. Bunun dışındaki en önemli sebep jailbreak için elini çabuk tutmak isteyen hackerların sürümleri satın almak istemesi.

Hesabı kapatma olayının en büyük sebebinin erken jailbreak yapılmasının önüne geçmek olabileceği tahmin ediliyor. Zira iOS 5 için jailbreak uzmanları çözüm yolları üretmeye başladılar bile.

Apple’ın beta sürüm kısıtlamalarına göre sürümü alan geliştiricinin ya kendisi ya da belirttiği ekibinden bir arkadaşı bunu kullanmak zorunda. Onun haricinde bilinmeyen farklı kişilere beta sürümlerini devretmek kesinlikle yasak. 
Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Sıcak Fırsatlar Forumunda Tıklananlar

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim