Son Aramalarınız TEMİZLE
  Genel Hızlı Tercihler Sıfırla
  Header'ı Tuttur
  Header'da Teknoloji Gündemi
  Anasayfa
  Büyük Slayt ve Popüler Haberler
  Döşeme Stili Ana Akış
  Kaydırarak Daha Fazla İçerik Yükle
  İçerikleri Yeni Sekmede Aç
  Detay Sayfaları
  Kaydırarak Sonraki Habere Geçiş
  Renk Seçenekleri
  Gece Modu (Koyu Tema)
  Sadece Videolar için Gece Modu
  indirim kodu
  Anlık Bildirim
  3 yıl
  10,9b
  1
  31
  Diğer Bilim ve Teknoloji
  Abone ol
  Yazar
  Oy Ver
   
  İtalyan cerrah Prof. Dr. Sergio Canavero Şubat 2015'te, iki yıl içinde canlı bir insanın kafasını bir bağışçının vücuduna nakledeceğini iddia ederek basında yer almış ve bilim dünyasında bu naklin mümkünlüğü tartışılır hale gelmişti. Geçtiğimiz günlerde Viyana'da bir basın toplantısı düzenleyen Canavero, Çin'de gerçekleşen 18 saatlik operasyonla iki kadavra arasında kafa nakli operasyonunun yapıldığını ve operasyonda omurga, sinirler ve damarların başarıyla bağlandığını duyurdu. Ameliyat ve prosedür hakkındaki detaylı metni kısa bir süre sonra paylaşacağını belirten Canavero, canlı bedenler üzerinde kafa nakli operasyonunun da yakın bir zamanda gerçekleşeceğini dile getirdi. Peki Canavero'nun iddiası ne kadar doğru? Canlı bedenler üzerinde kafa nakli operasyonu mümkün mü?

  Geçmiş Operasyonlar Pek ''Başarılı'' Değil 

  Canavero'nun son operasyonuna geçmeden önce geçmişte gerçekleştirdiği diğer kafa nakli operasyonlarına bakmakta fayda var. Sergio Canavero geçtiğimiz yıl iki maymun arasında başarılı bir operasyonla kafa nakli gerçekleştirdiğini duyurmuştu. Maymunun kafası operasyon sonrasında farklı bir maymunun bedenine yerleştirildiyse de maymun hiçbir zaman bilince sahip olmadı zira sadece ''etik nedenlerden ötürü'' 20 saat boyunca canlı tutulan maymunun omuriliğini bağlamak için herhangi bir girişimde bulunulmadı. Yani Canavero'nun başarıyla sonuçlandığını açıkladığı operasyon sonucunda maymun ''en iyi ihtimalle'' hayatının geri kalanını felçli bir şekilde sürdürmek zorunda kalacaktı.
  Cerrahın bir diğer ''başarılı'' kafa nakli ise sıçanlar üzerinde gerçekleşmişti. Bu operasyonda bir sıçanın başı kesilerek diğer sıçana nakledilmişti ancak bu esnada diğer sıçanın başı halen yaşamaya devam ediyordu. Bu haliyle operasyon bir kafa naklinden ziyade fonksiyonel olarak yararsız bir uzantının sıçanın bedenine eklenmesi gibi görünmüştü. 
  İlginizi Çekebilir Avatar Microsoft, hayatını kaybedenlerle konuşabildiğiniz bir teknolojinin patentini aldı

  Kadavra ile Canlı Beden Çok Farklı 

  Bu iki operasyon Sergio Canavero'nun kafa nakli operasyonlarını başarılı olarak değerlendirirken pek de mükemmeliyetçi olmadığını gözler önüne seriyor ancak cerrahın son operasyonu işi daha ilginç bir noktaya taşımış durumda. İlk olarak Canavero'nun gerçekleştirdiği son kafa nakli operasyonunda kafa nakline konu olan bedenin ve başın kadavralardan alındığını tekrar belirtelim. Yani Canavero ve ekibi gerçekten sinirleri ve kan damarlarını bağlamak için bir yöntem geliştirmiş olsa da bu yöntemin tamamen işlevsiz bir beden ile canlı bir bedende uygulanması arasında çok ciddi farklar olacağı açık. ''Farklı otomobillerin iki yarısını birbirine kaynatabilir ve görünüş itibariyle başarılı bir araç elde edebilirsiniz ancak bu birleştirme aracın çalışması için yeterli olmayacaktır.'' diyen sinirbilimcisi Dr. Dean Burnett, bir otomobile göre çok daha karmaşık olan insan bedeninde ise canlı ve birbirine ait olmayan iki parçanın birleştirilmesinin ve tekrar çalışır hale getirilmesinin imkansız olduğunu belirtiyor.
  Canlı bedenler üzerinde kafa nakli yapılmasının önündeki bir diğer engel ise omurilik bağlantıları. Modüler olmayan omurilikte çıkartılan bir parçanın yerine yenisini legoları birleştirir gibi yerleştirmek mümkün değil. Yerleştirilecek olan bağlantılar omuriliğe ait olunca işler biraz daha zorlaşıyor zira doktorlar bugüne kadar tamamen ayrılmış bir omuriliği tekrar başarıyla bağlayabilmiş değiller. Vücuttaki bazı organların nakli için az sayıda bağlantı noktasının kurulması ve organın vücuda yerleştirilmesi gerekiyor. Örneğin kalp nakli son derece tehlikeli olsa da doktorların alıcı bedene kalbi yeniden yerleştirmesi için nispeten daha az bağlantı yapması gerekiyor. Bir omuriliğin işlevsel hale getirilmesi içinse birbirine tekrar bağlanması gereken milyonlarca sinir bağlantısı var ve bunları yeniden bağlamak çok zor.
  Doktorlar geçtiğimiz yıllarda küçük bir çocuğun ''ağır hasar görmüş olan'' omuriliğini yeniden bağlamayı başarmıştı ancak burada dikkat edilmesi gereken nokta omurilik; birlikte çalışmak, onarılmak ve güçlendirilmek için halen yeterli bağlantıya sahipti. Ayrıca bu operasyona konu olan çocuğun sinir sistemi gelişimini henüz tamamlamamıştı. Bütün bunlara rağmen bu operasyon bir mucize olarak değerlendirilirken herhangi bir sağlıklı bağlantıya sahip olmayan bir omuriliğin yetişkin bir insanın bedeninde tekrar bağlanması düşüncesine uzmanlar pek ihtimal vermiyor.
  Kafa nakline engel teşkil edecek, benzersiz ve hassas bir diğer organ ise beyin. Kan dolaşımını kaybettikten birkaç dakika sonra onarılabilir seviyenin ötesine geçen beyin; kalp ya da diğer organların aksine buzla dolu bir ortamda bir süre bekleyip nakil anında kullanılamıyor. Kafa naklinin çok kısa bir sürede(dakikalar içinde) gerçekleşmesi halinde ise beyinde onarılamaz hasarlar meydana gelmese de beynin farklı bir bedende çalışabilmesine ve bedendeki dolaşım sistemini tekrar çalışır hale getirmesine şüpheyle yaklaşılıyor. Kafa naklindeki en önemli unsurun beyin olduğunu, beyindeki en ufak bir işlevsizliğin naklin amacına ters düşeceğini düşündüğümüzde bu şüphelerin yerinde olduğunu söyleyebiliriz.

  Beyin Vücudu Kabul Etmeyebilir

  Kafa nakliyle ilgili bir diğer problem ise özellikle yüz, el ve penis gibi vücudun dışında kalan(dış organ) unsurların naklinde sıkça yaşanan reddetme riski. Dış organ nakillerinde hastaların operasyon sonrasında uzuvlarını kullanabilmesi ve vücudun nakledilen uzvu kabul edebilmesi için  bağışıklık sistemini bastıran ilaçlar kullanılıyor. Kafa naklinden sonra ise bu ilaçların kafayı mı yoksa bedeni mi reddetmemek için mücadele edeceği bilinmiyor. Üstelik el, yüz ve penis nakli sonrasında bile hastalar, bu uzuvların kendilerine ait olmadığı düşüncesiyle ciddi problemler yaşarken tamamen farklı bir vücuda yerleştirilen beynin bu vücudu kabullenmede çok daha ciddi sıkıntılar yaşaması ve nakli reddetmesi sürpriz olmayacaktır.
  Tabi kafa naklini imkansız kılan tüm bu unsurların üstüne Sergio Canavero'nun, operasyona ilişkin hiçbir kanıt sunmaması da eklenince aslında başarılı bir kafa nakli gerçekleşmediği düşüncesi giderek artıyor. Canavero önümüzdeki günlerde bilimsel ayrıntıları içeren bir makale yayınlayacağını dile getirdi ancak bu makale sonrasında bilim dünyasının kafa nakline olan bakışı değişir mi bilinmiyor.


  https://www.popsci.com/first-head-transplant-human-surgery Yorum Yaz Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
  istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
  DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
  Daha Fazla Video
  donanimhabercom Instagram

  Boeing 747 üzerinden roket fırlatıldı

  En Beğenilen Yorumlar Yorum Yaz
  S A M C R O (Selim ) 3 yıl ( Mesaj Silindi )
  Çok güzel bir içerik olmuş. Bu tarz gelişmelerin haber yapılmasına devam edilirse çok iyi olur.
  K Kerim5100 (Kerim Ş.) 3 yıl ( Mesaj Silindi ) OverClocK1ng
  Öyle demeyin hocam millet gövdemi feda ederim diye kafasını keser
  General. 3 yıl ( Mesaj Silindi ) OverClocK1ng
  Okurken çayı püskürttüm
  Yorumlar (20) Yorum Yaz Forumda Gör
  FIRAT_G_ (FIRAT ) 3 yıl ( Mesaj Silindi )
  İmkansız değil ama çok zor. Hali hazırda omurilikle alakalı problemi olup felçli bir sürü insan var. Kaldı ki kendilerine ait olurilik. Bencede şimdilik saçmalık görünüyor bu açıklama. Başarılı dediği operasyon işlevsizdir.
  Old Spice 3 yıl (düzenlendi) ( Mesaj Silindi )
  Bu kafa nakli için Metal Gear Solid oyunu virali deniyordu?

  Merlin'in kazanında yazanlar özetle şöyle :  Canavero, kafa nakli, onca hazırlık, planlar ve dokümanlar sadece bir MGS viraliymiş.  -Dr. Canavero'nun konuşmasını yaptığı TED Limassol, "Solid Metals" in bir anagramı!  - Kafa nakli için gönüllü olan Rus, MGS'nin geliştirme şefinden başkası değil. Kendisi aynı zamanda CG artisti.  -Dr. Canavero'nun TED Talk'u yaptığı yerde gösterdiği Kıbrıs hastanesi, aynı zamanda MGS V'in hastane sahnesinin geçtiği yer.  -Dr. Canavero projesine HEAVEN ismini vermişti. Metal Gear Solid serisinin kötü çocuklarına "Outer HEAVEN" denmesi ne ilginç bir rastlantıdır?  -Dr. Cannevero uzunca bir süredir fenomenler hakkında bilimsel makaleler yazıyor ve bu makalelere verdiği isim "phantom pain". Bu aynı zamanda yeni MGS oyunun ana ismi.

  https://www.google.com.tr/amp/www.merlininkazani.com/tarihi-degistirecek-kafa-nakli-projesi-metal-gear-solid-viraliymis-haber-81287-amp  klongs 3 yıl ( Mesaj Silindi ) Old Spice
  aynen ben de öyle biliyorum
  tobepeople 3 yıl ( Mesaj Silindi )
  İnşallah kısa zamanda yapabilirler enazından Stephen Hawking gibi dünyanın en zeki insanlarını dondursunlar ve kafa nakli yapsınlar 10 yıl önce dondurulan insanlar var zaten yaşarken dondurulup tedavi bekliyorlar.Ayrıca bu adamın neredeyse sıfır fiziksel aktivitesine karşı bu kadar ileri düzey şey başarabiliyorsa normal bir vücut bulduğunda düşünün neler başarır. Bir de şu var ki böyle insanlar 100 yılda bir geliyor zaten. 5-10 tane dünyanın en zekilerinin toplandığı birleşmiş bir bilim laboratuarında yapacaklarını düşünemiyorum.
  kadirirdem (Kadir İRDEM) 3 yıl ( Mesaj Silindi )
  zaman içinde göreceğiz.
  hacı.basat 3 yıl ( Mesaj Silindi )
  Bahsi geçen ameliyatı olması gereken sürede tamamlamanın tek yolu, önceden hazırlanmış yazılımla mekanik kollardan oluşan bir bilgisayarın operasyon esnasında insan müdahalesine ihtiyaç duymadan başlayıp tamamlamasıdır. Yani asıl iş yazılımın hazırlanmasıdır, 2-3 dk'da bitecek olan operasyonu izleyenler hızlı hareket eden robot kollardan başka bir şeye dikkat edemezler bile.

  Sonuçları ise tartışılır, o yazılımın olması gereken seviyeyi yakalaması kalabalık bir ekiple bile yıllar ister.
  incicibin (Mevlüd Çelen) 3 yıl ( Mesaj Silindi ) hacı.basat
  Bende direkt aynısını düşündüm, başka türlü mümkün görünmüyor.
  WarSaw (Savaş T.) 3 yıl ( Mesaj Silindi )
  bence bu adam doktor falan değil tipi aynı tecevüzcü çoşkunun gözlüklü haline benziyor. geçenlerde çıkmış demiş beyin nakli konusunda çalışmalarımıza çinliler beynin zarar görmemesi konusunda hassaslar lan andaval sen hassaas değilmisin adam oraya sapasağlam geçmedikten sonra na anlamı var kafayı kesip oraya dikmeyi bende yaparım doktor falan değil bu adam.
  arel.gr (ar el) 3 yıl ( Mesaj Silindi )
  ish tamamen hizalanınca ilk kafalar bilgisayara nakil olur, düşünsene @kadirirdem staa DH içinde yaşam !
  S SkewCurrent (Agah Çınaraltı) 3 yıl ( Mesaj Silindi )
  Yeni bir ekran kartı takarken bile kırk takla atıp bin tane driver kuruyorsun. Yeni kafa için WHQL sertifikalı driverlar çıkmazsa o kafa verimli çalışmaz.
  HIGHER 3 yıl ( Mesaj Silindi )
  Ayrıntısıyla anlatmanız güzel olmuş, takdir ederim haberi yapan arkadaşı.

  Konuya gelicek olursak bende pek inanmıyorum böyle bir iş olacağına, eğer olsaydı şimdiye kadar, trilyoner david rockefeller'e yapılırdı diye düşünüyorum.
  A aycibin (Yalım Dilmen) 3 yıl ( Mesaj Silindi )
  x-files gerçek olacak.hadi hayırlısı
  Yorum Yaz Forumda Yanıtla
  Nasıl eklemek istersiniz?
  ANLIK GÖRÜNTÜLEMELER
  1 Kişi Okuyor (0 Üye, 1 Misafir) 1 Masaüstü

  GENEL İSTATİSTİKLER
  10947 kez okundu.
  20 kişi, toplam 20 yorum yazdı.

  HABERİN ETİKETLERİ
  kafa nakli, Bilim ve Teknoloji
  Sorgu:
  Önceki ve Sonraki İçerikler
  Daha Yeniler 3 yıl PTT, 2018 yılında Drone ile kargo teslimatı yapacak 3 yıl Yeni iMac Pro modelinde Apple A10 Fusion izleri 3 yıl Qualcomm hissedarları satış için 120 milyar dolar istiyor 3 yıl Helikopter gemisi ve hava savunma fırkateynine yerli savaş idare sistemi geliyor 3 yıl Apple, microLED ekran teknolojisine geçiş yapacak 3 yıl Honda hatalı hava yastıklarını değiştirmek için Facebook'tan faydalanacak 3 yıl Samsung Z-NAND bellekler Intel Optane belleklere rakip oluyor 3 yıl Bazı Xiaomi telefonlarına güncelleme desteği kesiliyor 3 yıl Samsung Gear S3 için Tizen 3.0 yayınlandı 3 yıl Recontact İstanbul II: Bir İstanbul polisiyesi 3 yıl BenQ ev sineması için 4K HDR projeksiyon cihazını tanıttı 3 yıl AMD Ryzen işlemcilerde fiyat indirimi! 3 yıl NASA hava durumu ve afet tahminleri için yeni uydu fırlattı 3 yıl 2018 Mercedes-Benz CLS'nin teaser görüntüleri gelmeye devam ediyor 3 yıl Amazon Cyber Monday indirimlerinde Türkiye'ye gönderimi yapılan 7 ürün 3 yıl E-ticarette güven damgası çalışmaları yıl sonunda tamamlanacak 3 yıl İstinye Üniversitesi’nde "beyin-bilgisayar arayüzü" konuşuldu 3 yıl Moon Express, R2-D2'ye benzer uzay aracını Ay'a gönderecek 3 yıl Lenovo'dan uygun fiyatlı iki yeni tablet 3 yıl Büyük Minecraft grafik güncellemesi gelecek yıla kaldı 3 yıl GÖRÜNTÜLENEN Dünyanın ilk kafa nakli gerçekten başarılı mı? Sonraki Facebook'dan video yayıncılarına özel uygulama: Facebook Creator 3 yıl AMD Ryzen işlemcilerde %30'a varan fiyat indirimi 3 yıl Birleşmiş Milletler ''katil robotlar'' için sınırlama getirmek istiyor 3 yıl Star Wars temalı OnePlus 5T geliyor 3 yıl İkinci elde bir ilk: Araç yenileyen kredi fırsatı 3 yıl Tesla Roadster "özel opsiyon paketi" ile daha çabuk hızlanacak 3 yıl Son yama ile AMD RX Vega 64 performansı Wolfenstein 2 oyununda yüzde 22 artış gösterdi 3 yıl Samsung’dan f/1.5 kameralı akıllı telefon geliyor 3 yıl Bitcoin'den yeni rekor: 8000$'ı da geride bıraktı 3 yıl Intel 5G uyumlu modemlere ilk adımı attı 3 yıl Hindistan ve Japonya'dan dev uzay projesi "Ay'dan Dünya'ya örnek getireceğiz" 3 yıl Mobilite: OnePlus 5T ve dahası... 3 yıl Star Wars: The Last Jedi için 4 yeni tanıtım videosu yayınlandı 3 yıl Suudi Arabistan yerli İHA ANKA satın almak istiyor 3 yıl Twitter onay programı durduruldu artık ağ dışı davranışlarınıza da bakılacak 3 yıl Yerli sismik araştırma gemisi ve denizaltı kurtarma gemileri 3 yıl Bitcoin’in araştırılması için milletvekilinden TBMM’ye dilekçe 3 yıl Apple’dan iddialı reklam: Bilgisayar mı? O da ne? 3 yıl Yeni nesil Mercedes Sprinter prototipi kameralara yakalandı 3 yıl OnePlus 5T’nin yüz tanıma özelliği iPhone X’den daha hızlı Daha Eskiler
  Yeni Haber
  şimdi
  Geri Bildirim