Giriş
DH ile Giriş
Üye değil misiniz? Yeni Hesap Oluştur Sosyal Ağ ile Bağlan
Genel Hızlı Tercihler Sıfırla
Header'ı Tuttur
Header'da Teknoloji Gündemi
Anasayfa
Döşeme Stili Ana Akış
Kaydırarak Daha Fazla İçerik Yükle
İçerikleri Yeni Sekmede Aç
Detay Sayfaları
Kaydırarak Sonraki Habere Geçiş
Renk Seçenekleri
Gece Modu (Koyu Tema)
Sadece Videolar için Gece Modu
Editör
 
Komplo teorilerine matematiksel çözüm
Oxford Üniversitesi'nde görev yapan bir fizikçi, binlerce insanın inandığı ünlü komplo teorilerinin bugüne kadar ulaşma olasılığını bir denklem yardımıyla hesapladı. Armstrong'un Ay'a yolculuğu ve iklim değişikliği gibi konuların yalnızca birer düzmece olduğunu düşünenler için sonuç pek de iç açıcı görünmüyor.

Dr David Grimes denklemini oluştururken olaya dahil olan insan sayısı, olayın üzerinden geçen zaman, herhangi bir sızıntı ihtimali ve hatta olayın içindeki insanların zamanla ölmesi gibi etkenleri göz önünde bulundurmuş. Grimes'ın denklemine göre üzerinden 10 yıl geçmiş bir komplonun hala saklanabiliyor olması için olaya en fazla 1000 kişi dahil olabilir. Üzerinden 100 yıl geçmiş bir komplo içinse bu sayı yalnızca 125. Birçok ünlü komplo teorisinin binlerce insanı dahil ettiği düşünüldüğünde, ihtimallerin epey az olduğu görülebiliyor.

Grimes The Guardian gazetesine verdiği röportajda, birkaç yüz insandan daha fazlasının tanık olduğu herhangi bir komplo teorisinin otomatik olarak geçersiz niteliği taşıdığını belirtti. Dr David Grimes röportajına şöyle devam ediyor: "Komplo teorilerini ve savunucularını görmezden gelmek zaten çok yaygın bir davranış ancak ben tam tersi şekilde yaklaşmak istedim. Tüm bu komplo teorilerinin doğru olma olasılıklarını görmek istiyordum."

Denklemini Ay yolculuğu, iklim değişikliği, kanser tedavisi ve aşı-otizm arasındaki ilişki gibi konularda üretilen 4 büyük komplo teorisi üzerinde deneyen Grimes'ın ulaştığı sonuçlar ise şöyle:

- Eğer Neil Armstrong'un Ay yolculuğu gerçekten bir yalansa, bunu yaklaşık 411 bin NASA çalışanı biliyor olurdu. Bu şartlar altındaki bir yalanın yalnızca 3.7 yıl içerisinde ortaya çıkması gerekir.

- Aşı ve otizm arasındaki ilişki 3.2 ila 34.8 yıl içerisinde ortaya çıkar.

- İklim değişikliği "aldatmacasının" 3.7 ila 26.8 yıl içerisinde ortaya çıkması gerekir.

- Kanser hastalıklarının tedavisi aslında bulunmuş ancak saklanıyor olsaydı büyük bir ilaç firmasının bunu sızdırması yalnızca 3.2 yıl alırdı.

Denklemini oluştururken daha önce ortaya çıkarılan komploları da birer veri olarak kullanan Grimes, aslen kanser araştırmaları yapan bir fizikçi. Grimes PLOS One online dergisi üzerinden yayımladığı çalışmasıyla birlikte bu tür bilimsellikten uzak düşüncelere inanan bazı insanların da görüşlerini tekrar gözden geçireceğini umuyor.
Bu yazı Hasan Aygünoğlu tarafından DonanımHaber için hazırlanmıştır.

http://www.ox.ac.uk/news/2016-01-26-too-many-minions-spoil-plot Yorum Yaz
En Beğenilen Yorumlar
positroN 3 yıl önce en beğenilen
google maps'te sokaklari incelerken, gps sayesinde konum bulurken, uydudan gelen yayinla acuru seyrederken iyi, hepsine inaniyorsun ama ay'a gidilmesi inanilmaz geliyor oyle mi?
google maps'te sokaklari incelerken, gps sayesinde konum bulurken, uydudan gelen yayinla acuru seyrederken iyi, hepsine inaniyorsun ama ay'a gidilmesi inanilma...
Devamını Gör
EmuMaster 3 yıl önce
Amerika sıvıyor.
112112acil 3 yıl önce
Acaba insanların dinleri bırakması kaç yıl sürecek onu da hesaplaya biliyor mu acaba? Her geçen yıl dinlere inanan insan sayısı azalıyor gibi geliyor bana.
Yorumlar Forumda Gör
mertgonul 3 yıl önce
kuran,incil,tevrat bunları ölçebiliyormuymuş bu formül.islamin milyar,hristiyanlığın 2 milyar tanığı var. nasanın 422 bin tanığı bunun yüzde 0.05 i ediyor.insanlar nasıl tanrısal metnin kökünü inceleyemiyorsa yani peygamber vahiy alırken onun yanında olamıyorsa,nasadaki 422 binin 420 bini de 1970 den sonra nasada yer aldi yani apollo projelerinde yer almadilar.yani apollo vahyini canlı canlı görmediler projede yer almadılar.ayni bizimcpbu formül 3 dinin hangisinin yalan olduğunu çidaha bu en önemli tanrısal konuyu ölçemiyorken insan olaylarını manipülasyonlar altında hiç ölçemeyiz.
DH Misafiri 3 yıl önce
Eğer denilse: Bu kadar elîm ve karanlıklı, müşkilâtlı yola nasıl ekser insanlar gidiyorlar?

Elcevap:
İçine düşmüş bulunuyorlar, çıkamıyorlar. Hem insandaki nebâtî ve hayvânî kuvveleri, âkıbeti görmedikleri, düşünemedikleri ve o insandaki letâif-i insaniyeye galebe ettikleri için, çıkmak istemiyorlar ve hazır ve muvakkat bir lezzetle mütesellî oluyorlar.

Sual:
Eğer denilse: Dalâlette öyle dehşetli bir elem ve bir korku var ki, kâfir, değil hayattan lezzet alması, hiç yaşamaması lâzım geliyor. Belki o elemden ezilmeli ve o korkudan ödü patlamalıydı. Çünkü insaniyet itibarıyla hadsiz eşyaya müştak ve hayata âşık olduğu halde, küfür vasıtasıyla, mevtini bir idam-ı ebedî ve bir firâk-ı lâyezâlî ve zevâl-i mevcudatı ve ahbabının vefatlarını ve bütün sevdiklerini idam ve mufarakat-i ebediye suretinde, gözü önünde, daima küfür vasıtasıyla gören insan nasıl yaşayabilir? Nasıl hayattan lezzet alabilir?

Elcevap:
Acip bir mağlâta-i şeytaniye ile kendini aldatır, yaşar. Sûrî bir lezzet alır zanneder. Meşhur bir temsille onun mahiyetine işaret edeceğiz. Şöyle ki:
Deniliyor: Devekuşuna demişler, 'Kanatların var, uç.' O da kanatlarını kısıp 'Ben deveyim' demiş, uçmamış. Fakat avcının tuzağına düşmüş. Avcı beni görmesin diye başını kuma sokmuş. Halbuki koca gövdesini dışarıda bırakmış, avcıya hedef etmiş. Sonra ona demişler, 'Madem deveyim diyorsun, yük götür.' O zaman kanatlarını açıvermiş, 'Ben kuşum' demiş, yükün zahmetinden kurtulmuş. Fakat hâmisiz ve yemsiz olarak avcıların hücumuna hedef olmuş.
Aynen onun gibi, kâfir, Kur’ân’ın semâvî ilânâtına karşı küfr-ü mutlakı bırakıp meşkûk bir küfre inmiş. Ona denilse:
'Madem mevt ve zevâli bir idam-ı ebedî biliyorsun. Kendini asacak olan darağacı göz önünde. Ona her vakit bakan nasıl yaşar, nasıl lezzet alır?' O adam, Kur’ân’ın umumî vech-i rahmet ve şümullü nurundan aldığı bir hisse ile der:
'Mevt idam değil; ihtimal-i beka var.' Veyahut, devekuşu gibi başını gaflet kumuna sokar-tâ ki ecel onu görmesin ve kabir ona bakmasın ve zevâl-i eşya ona ok atmasın!
Elhasıl, o meşkûk küfür vasıtasıyla, devekuşu gibi mevt ve zevâli idam mânâsında gördüğü vakit, Kur’ân ve semâvî kitapların îmânün bi’l-âhiret’e dair kat’î ihbârâtı ona bir ihtimal verir; o kâfir o ihtimale yapışır, o dehşetli elemi üzerine almaz. O vakit ona denilse, 'Madem bâki bir âleme gidilecek; o âlemde güzel yaşamak için tekâlif-i diniye meşakkatini çekmek gerektir.' O adam şekk-i küfrî cihetiyle der: 'Belki yoktur. Yok için neden çalışayım?' Yani, vaktâ ki o hükm-ü Kur’ân’ın verdiği ihtimal-i beka cihetiyle idam-ı ebedî âlâmından kurtulur ve meşkûk küfrün verdiği ihtimal-i adem cihetiyle tekâlif-i diniye meşakkati ona müteveccih olur; ona karşı küfür ihtimaline yapışır, o zahmetten kurtulur.
Lirikal Militan 3 yıl önce
Hayattaki tek basarisi oturdugu yerden insanlarin emeklerini hice sayarak elestiri yapan insanlarin okuyup arastirip sorgulayarak bu konu hakkında yorum yapmasını beklemiyorum. Adamlar yillarini bilime vermis inanilmaz bir emek ve calisma sonucu insanligi sasirtacak buyuk islere imza atmislar. Bizimkiler de oturup elestirsin.

Komplo teoirisi uretmekte bir numarayız cunku uretebildgimiz baska birsey yok. Bir zahmet arastirin.

evrimagaci.org/...

evrimagaci.org/...

Buyrun okuyun tum komplo teorilerinizin cevabi aciklanmis.
masaüçyarımsaat 3 yıl önce
Hiçbir zaman inanmadım cıktıklarına ama neyse
LORDTEK 3 yıl önce
Bayrağın dalgalanması: Kalkış aracından çıkan gazların etkisi ile gerçekleştiği düşünülmektedir.
trooe199 3 yıl önce
Amerika yıllarca yalanlarıyla hem kendi insanlarını hemde dünyanın tamamını kandırmış bir ülkedir ve bunu siyasi askeri politik bürokratik vb. her kademede görmek mümkün. En basit ve başarılı örneklerden biri "SİGARA SAĞLIĞA ZARARLI DEĞİLDİR" kampanyası olmuştu. 1903 yılında Kanada ABD İngiltere ve adını hatırlayamadığım birkaç ülke daha sigaranın zararları hakkında bilgi sahibiydi(Bkz: Kanada'da sigaranın yasaklanması için meclise kanun tasarısı verilmesi 1903). Ama sigara şirketlerinin lobicilik faaliyetleri(Tamamıyla yalan üzerine kuruludur konuyla ilgili Prof. Dr. Elif Dağlı'nın 2010 yılında hazırlamış olduğu sunuma bakabilirsiniz kaynaklarıyla anlatılıyor.) nedeniyle ancak 1980'lerde bir takıp yasal çalışmalar oluşturulabilmiştir. Kısacası insanların hayatı üzeriden pazarlık yapan bir ülkeden her şeyi beklerim buna profesörleri satın almakta dahil.
saitcam 3 yıl önce
Ay'a ayak basılmasına inanmayan cahil bir kişidir. Bunu kanıtlamak çocuk oyuncağı, şöyle ki:
Her standart ve yaygınlaşmış teknolojinin bir de göreceli olarak high tec versiyonu vardır. Ay' a ayak basıldığı yıllarda insanlar vızır vızır uçaklara biniyordu ve bu yaygın bir teknoloji olmuştu. Bunun da aşırı gelişmiş halı zaten uzay yarışı idi, Sovyetler ve Sam Amca arasında. Dünyanın çevresindeki uyduları da bir düşünün derim, binlerce sayıda...
mnyksvsc 3 yıl önce
11 Eylül saldırlarının da komplo olduğu söyleniyor, hatta bunun üzerine belgeseller var. Hadi bunu da açıklayın matematikçiler :)
arel.gr 3 yıl önce mnyksvsc
mnyksvsc

11 Eylül saldırlarının da komplo olduğu söyleniyor, hatta bunun üzerine belgeseller var. Hadi bunu da açıklayın matematikçiler :)

@mnyksvsc

matematikçileri aşar, bunu sende, bende biliyoruz.
benide aşıyor, sen buyur
EmuMaster 3 yıl önce
Elsa
Virinom
112112acilAcaba insanların dinleri bırakması kaç yıl sürecek onu da hesaplaya biliyor mu acaba? Her geçen yıl dinlere inanan insan sayısı azalıyor gibi geliyor bana.
Her geçen yıl insanlar daha çok aklını kullanıyor aklını kullanan insan sayısı artınca sorgulayan insan sayısı da artıyor zaten sorgulamaya başlayınca din denilen şey saçmalıktan ibaret.
Ben hatimim, Kuran ı parça parça ayet şeklinde internetten okursan kafanda soru işareti oluşabilir. Her ayet birbirini tamamlıyor. Tamamını okuman lazım. Böyle okuyunca hiç bir hata olmadığını fark edeceksin.

Cevap vermeyin abicim cevap vermeyin.Bunların amaç farklı.Zaten bir kere konu farklı.Baksana din'e gelene kadar bir sürü şey var bu adamlar o kadar olay içerisinde din'e takıyorsa amaçları zaten farklıdır.Üretecek adam her türlü üretir din'e saldırmak falan bahane.
chtsydn 3 yıl önce
Haklısın dostum, cevap için değil ortamı kızıştırmak için yapıyorlar zaten. Ciddiye almamak gerek bu tipleri.
EmuMaster 3 yıl önce
barakli87
Maalesef, haklı olduğunuz yanlar olmakla beraber, genele hitap eden bu söyleminiz çok acımasız. Sorgulayan her birey aynı sonuça ulaşmıyor, nice insanlar sorgulayarak tanrıyı bulmuştur. Kaldı ki, sorgulamada kullandığın tüm argümana Kuranın çok mantıklı açıklamaları var. Bir düşünürün dediği gibi, iyi yapılmış bir felsefe; ki iyi yapılmak demek, yeterli bilgi birikim seviyesine ulaşarak, sizi Tanrıya ulaştırır, ancak kötü yapılmış bir felsefe, safsatalar üzerinden bir felsefe kişiyi Tanrı tanımazlığa götürür. Saygılarımla

Cevap verme ,prim yaptırma kendi inanmıyorsa inanmasın.Teknoloji başlığı altına yazdığı alakasız şeye bakılırsa zaten yarası derin demekki.Siz cevap yazdıkça bunlar naz yapıyorlar, bir insanı şartlandığı şeye karşın ne kadar ikna etmeye çalışırsan o kadar o şeye düşman olur.Anlattığın şeye ne kadar delil mantık koyarsan koy.
O yüzden boşver hem canını sıkma kendi kendine yorum yazsın cevap vermeyin bunlara.
Yorum Yaz Forumda Yanıtla
B I U " İçerik Göm DH Video Twitter YouTube Instagram Vine Künye BSC Oyun IMDb - url img @
Nasıl eklemek istersiniz?
Önceki ve Sonraki İçerikler
Daha Yeniler 3 yıl önce Google.com alan adına 1 dakikalığına sahip olan kişiye ne kadar ödendiği açıklandı 3 yıl önce Dünyada internet kullanımı ve Türkiye 3 yıl önce Windows Phone satışları dibe vuruyor 3 yıl önce Mitsubishi deniz suyundan yapılmış alternatif bir anten geliştirdi 3 yıl önce Apple, uzaktan kablosuz şarj teknolojisi geliştiriyor 3 yıl önce Apple'dan eğitim yatırımı 3 yıl önce Yerli geliştiriciden iOS uyumlu yeni uygulama: Not Defterim 3 yıl önce Facebook'un canlı yayın özelliği tüm Amerika'da kullanıma açıldı 3 yıl önce Teknolojinin modüler kahramanı Casper Nirvana N240 şimdi Turkcell avantajlarıyla 3 yıl önce Casper 25’inci Yılını Kutluyor! 3 yıl önce Tesla, iki yeni "uygun fiyatlı" elektrikli otomobil geliştiriyor 3 yıl önce Türkiye’deki üçüncü Apple Store’un yeri belli oldu 3 yıl önce Akıllı telefon üreticileri 2015 yılında 1.4 milyar cihaz sevkiyatıyla rekor kırdı 3 yıl önce Google, 5 milyon Cardboard gözlüğü sattı 3 yıl önce Yapay zekanın fendi, Go'yu yendi 3 yıl önce NASA, Challenger'da hayatını kaybeden astronotları anıyor 3 yıl önce Toyota, 2015 dahil 4 senedir birinciliği kimseye bırakmıyor 3 yıl önce Güneş enerjisi ile 2 dakika içinde ısıtmayı başaran ceket 3 yıl önce Haftanın sinema haberleri ve 29 Ocak Cuma günü vizyona girecek filmler 3 yıl önce LG, Samsung'a Twitter üzerinden gönderme yaptı 3 yıl önce GÖRÜNTÜLENEN Komplo teorilerine matematiksel çözüm Sonraki Google Dokümanlar yeni güncellemeyle mobil platformlara yorumlama desteği getiriyor 3 yıl önce Türk girişimcinin uzay aracına NASA'dan sonra Avrupa da yatırım yaptı 3 yıl önce Huawei, 4000mAh bataryalı Honor Holly 2 Plus'ı duyurdu 3 yıl önce AMD GPUOpen girişimi hayata geçiyor 3 yıl önce Yeni Rubik küp rekoru geliyor 3 yıl önce Tinder kullanıcıları en çok akşam saatlerinde eşleşiyor 3 yıl önce 1010!'un yapımcısı Gram Games'ten yepyeni bir oyun: Merged! 3 yıl önce MWC 2016'da tanıtılacak Xiaomi Mi 5 sızdırıldı 3 yıl önce SpaceX'in dörtlü paraşüt sistemi testleri başarıyla tamamladı 3 yıl önce Güvercinlerle Gerçekleştirilen Dünyanın İlk Işık İzi Fotoğraf Çekimi 3 yıl önce Tinder gif desteğine kavuştu 3 yıl önce Zyxel ile ağ ürünlerinde yeni trendleri ve şirketin 2016 planlarını konuştuk 3 yıl önce Google akıllı telefonlara derin öğrenme getirmek için Movidius ile ortaklık yapacak 3 yıl önce LG K10 ve K4 global pazarda satışa sunulacak 3 yıl önce Egzersiz odaklı yeni Android ve iOS uygulaması: Movesum 3 yıl önce Google'dan önemli "HTTP" adımı 3 yıl önce Samsung, akıllı telefon satışlarında düşüş yaşıyor 3 yıl önce iPad Air 3, "Apple Pencil" desteğiyle gelebilir 3 yıl önce 5000 mAh pili olan telefon mercek altında: Asus ZenFone Max incelemesi 3 yıl önce Office Mobile ve Office Online'a yeni bulut destekleri Daha Eskiler
Alternatif Görünümler Geri Bildirim