Son Aramalarınız TEMİZLE
  Genel Hızlı Tercihler Sıfırla
  Header'ı Tuttur
  Header'da Teknoloji Gündemi
  Anasayfa
  Büyük Slayt ve Popüler Haberler
  Döşeme Stili Ana Akış
  Kaydırarak Daha Fazla İçerik Yükle
  İçerikleri Yeni Sekmede Aç
  Detay Sayfaları
  Kaydırarak Sonraki Habere Geçiş
  Renk Seçenekleri
  Gece Modu (Koyu Tema)
  Sadece Videolar için Gece Modu
  Anlık Bildirim

  Komplo teorilerine matematiksel çözüm

  Neil Armstrong’un hiçbir zaman Ay’a ayak basmadığını ve iklim değişikliğinin koca bir yalandan ibaret olduğunu mu düşünüyorsunuz? Maalesef matematik sizinle aynı fikirde değil.
  5 yıl (Son Güncelleme: 5 yıl)
  6,4b
  1
  33
  Diğer B...
  Abone ol
  Editör
   
  Oxford Üniversitesi'nde görev yapan bir fizikçi, binlerce insanın inandığı ünlü komplo teorilerinin bugüne kadar ulaşma olasılığını bir denklem yardımıyla hesapladı. Armstrong'un Ay'a yolculuğu ve iklim değişikliği gibi konuların yalnızca birer düzmece olduğunu düşünenler için sonuç pek de iç açıcı görünmüyor.

  Dr David Grimes denklemini oluştururken olaya dahil olan insan sayısı, olayın üzerinden geçen zaman, herhangi bir sızıntı ihtimali ve hatta olayın içindeki insanların zamanla ölmesi gibi etkenleri göz önünde bulundurmuş. Grimes'ın denklemine göre üzerinden 10 yıl geçmiş bir komplonun hala saklanabiliyor olması için olaya en fazla 1000 kişi dahil olabilir. Üzerinden 100 yıl geçmiş bir komplo içinse bu sayı yalnızca 125. Birçok ünlü komplo teorisinin binlerce insanı dahil ettiği düşünüldüğünde, ihtimallerin epey az olduğu görülebiliyor.

  Grimes The Guardian gazetesine verdiği röportajda, birkaç yüz insandan daha fazlasının tanık olduğu herhangi bir komplo teorisinin otomatik olarak geçersiz niteliği taşıdığını belirtti. Dr David Grimes röportajına şöyle devam ediyor: "Komplo teorilerini ve savunucularını görmezden gelmek zaten çok yaygın bir davranış ancak ben tam tersi şekilde yaklaşmak istedim. Tüm bu komplo teorilerinin doğru olma olasılıklarını görmek istiyordum."

  Denklemini Ay yolculuğu, iklim değişikliği, kanser tedavisi ve aşı-otizm arasındaki ilişki gibi konularda üretilen 4 büyük komplo teorisi üzerinde deneyen Grimes'ın ulaştığı sonuçlar ise şöyle:

  - Eğer Neil Armstrong'un Ay yolculuğu gerçekten bir yalansa, bunu yaklaşık 411 bin NASA çalışanı biliyor olurdu. Bu şartlar altındaki bir yalanın yalnızca 3.7 yıl içerisinde ortaya çıkması gerekir.

  - Aşı ve otizm arasındaki ilişki 3.2 ila 34.8 yıl içerisinde ortaya çıkar.

  - İklim değişikliği "aldatmacasının" 3.7 ila 26.8 yıl içerisinde ortaya çıkması gerekir.

  - Kanser hastalıklarının tedavisi aslında bulunmuş ancak saklanıyor olsaydı büyük bir ilaç firmasının bunu sızdırması yalnızca 3.2 yıl alırdı.

  Denklemini oluştururken daha önce ortaya çıkarılan komploları da birer veri olarak kullanan Grimes, aslen kanser araştırmaları yapan bir fizikçi. Grimes PLOS One online dergisi üzerinden yayımladığı çalışmasıyla birlikte bu tür bilimsellikten uzak düşüncelere inanan bazı insanların da görüşlerini tekrar gözden geçireceğini umuyor.
  Bu yazı Hasan Aygünoğlu tarafından DonanımHaber için hazırlanmıştır.


  http://www.ox.ac.uk/news/2016-01-26-too-many-minions-spoil-plot Yorum Yaz Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
  istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
  DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
  En Beğenilen Yorumlar Tümünü Genişlet Yorum Yaz
  positroN 5 yıl en beğenilen
  google maps'te sokaklari incelerken, gps sayesinde konum bulurken, uydudan gelen yayinla acuru seyrederken iyi, hepsine inaniyorsun ama ay'a gidilmesi inanilmaz geliyor oyle mi?
  google maps'te sokaklari incelerken, gps sayesinde konum bulurken, uydudan gelen yayinla acuru seyrederken iyi, hepsine inaniyorsun ama ay'a gidilmesi inanilmaz...
  Devamını Gör
  112112acil (ZD H) 5 yıl
  Acaba insanların dinleri bırakması kaç yıl sürecek onu da hesaplaya biliyor mu acaba? Her geçen yıl dinlere inanan insan sayısı azalıyor gibi geliyor bana.
  Yorumlar (23) Yorum Yaz Forumda Gör
  mertgonul (Mert Gönül) 5 yıl
  kuran,incil,tevrat bunları ölçebiliyormuymuş bu formül.islamin milyar,hristiyanlığın 2 milyar tanığı var. nasanın 422 bin tanığı bunun yüzde 0.05 i ediyor.insanlar nasıl tanrısal metnin kökünü inceleyemiyorsa yani peygamber vahiy alırken onun yanında olamıyorsa,nasadaki 422 binin 420 bini de 1970 den sonra nasada yer aldi yani apollo projelerinde yer almadilar.yani apollo vahyini canlı canlı görmediler projede yer almadılar.ayni bizimcpbu formül 3 dinin hangisinin yalan olduğunu çidaha bu en önemli tanrısal konuyu ölçemiyorken insan olaylarını manipülasyonlar altında hiç ölçemeyiz.
  DH Misafiri 5 yıl
  Eğer denilse: Bu kadar elîm ve karanlıklı, müşkilâtlı yola nasıl ekser insanlar gidiyorlar?

  Elcevap:
  İçine düşmüş bulunuyorlar, çıkamıyorlar. Hem insandaki nebâtî ve hayvânî kuvveleri, âkıbeti görmedikleri, düşünemedikleri ve o insandaki letâif-i insaniyeye galebe ettikleri için, çıkmak istemiyorlar ve hazır ve muvakkat bir lezzetle mütesellî oluyorlar.

  Sual:
  Eğer denilse: Dalâlette öyle dehşetli bir elem ve bir korku var ki, kâfir, değil hayattan lezzet alması, hiç yaşamaması lâzım geliyor. Belki o elemden ezilmeli ve o korkudan ödü patlamalıydı. Çünkü insaniyet itibarıyla hadsiz eşyaya müştak ve hayata âşık olduğu halde, küfür vasıtasıyla, mevtini bir idam-ı ebedî ve bir firâk-ı lâyezâlî ve zevâl-i mevcudatı ve ahbabının vefatlarını ve bütün sevdiklerini idam ve mufarakat-i ebediye suretinde, gözü önünde, daima küfür vasıtasıyla gören insan nasıl yaşayabilir? Nasıl hayattan lezzet alabilir?

  Elcevap:
  Acip bir mağlâta-i şeytaniye ile kendini aldatır, yaşar. Sûrî bir lezzet alır zanneder. Meşhur bir temsille onun mahiyetine işaret edeceğiz. Şöyle ki:

  Deniliyor: Devekuşuna demişler, 'Kanatların var, uç.' O da kanatlarını kısıp 'Ben deveyim' demiş, uçmamış. Fakat avcının tuzağına düşmüş. Avcı beni görmesin diye başını kuma sokmuş. Halbuki koca gövdesini dışarıda bırakmış, avcıya hedef etmiş. Sonra ona demişler, 'Madem deveyim diyorsun, yük götür.' O zaman kanatlarını açıvermiş, 'Ben kuşum' demiş, yükün zahmetinden kurtulmuş. Fakat hâmisiz ve yemsiz olarak avcıların hücumuna hedef olmuş.
  Aynen onun gibi, kâfir, Kur’ân’ın semâvî ilânâtına karşı küfr-ü mutlakı bırakıp meşkûk bir küfre inmiş. Ona denilse:

  'Madem mevt ve zevâli bir idam-ı ebedî biliyorsun. Kendini asacak olan darağacı göz önünde. Ona her vakit bakan nasıl yaşar, nasıl lezzet alır?' O adam, Kur’ân’ın umumî vech-i rahmet ve şümullü nurundan aldığı bir hisse ile der:

  'Mevt idam değil; ihtimal-i beka var.' Veyahut, devekuşu gibi başını gaflet kumuna sokar-tâ ki ecel onu görmesin ve kabir ona bakmasın ve zevâl-i eşya ona ok atmasın!

  Elhasıl, o meşkûk küfür vasıtasıyla, devekuşu gibi mevt ve zevâli idam mânâsında gördüğü vakit, Kur’ân ve semâvî kitapların îmânün bi’l-âhiret’e dair kat’î ihbârâtı ona bir ihtimal verir; o kâfir o ihtimale yapışır, o dehşetli elemi üzerine almaz. O vakit ona denilse, 'Madem bâki bir âleme gidilecek; o âlemde güzel yaşamak için tekâlif-i diniye meşakkatini çekmek gerektir.' O adam şekk-i küfrî cihetiyle der: 'Belki yoktur. Yok için neden çalışayım?' Yani, vaktâ ki o hükm-ü Kur’ân’ın verdiği ihtimal-i beka cihetiyle idam-ı ebedî âlâmından kurtulur ve meşkûk küfrün verdiği ihtimal-i adem cihetiyle tekâlif-i diniye meşakkati ona müteveccih olur; ona karşı küfür ihtimaline yapışır, o zahmetten kurtulur.
  Lirikal Militan 5 yıl
  Hayattaki tek basarisi oturdugu yerden insanlarin emeklerini hice sayarak elestiri yapan insanlarin okuyup arastirip sorgulayarak bu konu hakkında yorum yapmasını beklemiyorum. Adamlar yillarini bilime vermis inanilmaz bir emek ve calisma sonucu insanligi sasirtacak buyuk islere imza atmislar. Bizimkiler de oturup elestirsin.  Komplo teoirisi uretmekte bir numarayız cunku uretebildgimiz baska birsey yok. Bir zahmet arastirin.  evrimagaci.org/...  evrimagaci.org/...  Buyrun okuyun tum komplo teorilerinizin cevabi aciklanmis.
  masaüçyarımsaat (Mustafa OKCU) 5 yıl
  Hiçbir zaman inanmadım cıktıklarına ama neyse
  LORDTEK 5 yıl
  Bayrağın dalgalanması: Kalkış aracından çıkan gazların etkisi ile gerçekleştiği düşünülmektedir.
  trooe199 (Skinoski Sama) 5 yıl
  Amerika yıllarca yalanlarıyla hem kendi insanlarını hemde dünyanın tamamını kandırmış bir ülkedir ve bunu siyasi askeri politik bürokratik vb. her kademede görmek mümkün. En basit ve başarılı örneklerden biri "SİGARA SAĞLIĞA ZARARLI DEĞİLDİR" kampanyası olmuştu. 1903 yılında Kanada ABD İngiltere ve adını hatırlayamadığım birkaç ülke daha sigaranın zararları hakkında bilgi sahibiydi(Bkz: Kanada'da sigaranın yasaklanması için meclise kanun tasarısı verilmesi 1903). Ama sigara şirketlerinin lobicilik faaliyetleri(Tamamıyla yalan üzerine kuruludur konuyla ilgili Prof. Dr. Elif Dağlı'nın 2010 yılında hazırlamış olduğu sunuma bakabilirsiniz kaynaklarıyla anlatılıyor.) nedeniyle ancak 1980'lerde bir takıp yasal çalışmalar oluşturulabilmiştir. Kısacası insanların hayatı üzeriden pazarlık yapan bir ülkeden her şeyi beklerim buna profesörleri satın almakta dahil.
  saitcam (sait çam) 5 yıl
  Ay'a ayak basılmasına inanmayan cahil bir kişidir. Bunu kanıtlamak çocuk oyuncağı, şöyle ki:
  Her standart ve yaygınlaşmış teknolojinin bir de göreceli olarak high tec versiyonu vardır. Ay' a ayak basıldığı yıllarda insanlar vızır vızır uçaklara biniyordu ve bu yaygın bir teknoloji olmuştu. Bunun da aşırı gelişmiş halı zaten uzay yarışı idi, Sovyetler ve Sam Amca arasında. Dünyanın çevresindeki uyduları da bir düşünün derim, binlerce sayıda...
  mnyksvsc (manyak savasci) 5 yıl
  11 Eylül saldırlarının da komplo olduğu söyleniyor, hatta bunun üzerine belgeseller var. Hadi bunu da açıklayın matematikçiler :)
  arel.gr (ar el) 5 yıl mnyksvsc
  @mnyksvsc  matematikçileri aşar, bunu sende, bende biliyoruz.

  benide aşıyor, sen buyur
  EmuMaster (yok yok) 5 yıl
  Orijinalden alıntı: Elsa

  Orijinalden alıntı: Virinom
  Orijinalden alıntı: 112112acilAcaba insanların dinleri bırakması kaç yıl sürecek onu da hesaplaya biliyor mu acaba? Her geçen yıl dinlere inanan insan sayısı azalıyor gibi geliyor bana.
  Her geçen yıl insanlar daha çok aklını kullanıyor aklını kullanan insan sayısı artınca sorgulayan insan sayısı da artıyor zaten sorgulamaya başlayınca din denilen şey saçmalıktan ibaret.
  Ben hatimim, Kuran ı parça parça ayet şeklinde internetten okursan kafanda soru işareti oluşabilir. Her ayet birbirini tamamlıyor. Tamamını okuman lazım. Böyle okuyunca hiç bir hata olmadığını fark edeceksin.


  Cevap vermeyin abicim cevap vermeyin.Bunların amaç farklı.Zaten bir kere konu farklı.Baksana din'e gelene kadar bir sürü şey var bu adamlar o kadar olay içerisinde din'e takıyorsa amaçları zaten farklıdır.Üretecek adam her türlü üretir din'e saldırmak falan bahane.
  EmuMaster (yok yok) 5 yıl
  Orijinalden alıntı: barakli87

  Maalesef, haklı olduğunuz yanlar olmakla beraber, genele hitap eden bu söyleminiz çok acımasız. Sorgulayan her birey aynı sonuça ulaşmıyor, nice insanlar sorgulayarak tanrıyı bulmuştur. Kaldı ki, sorgulamada kullandığın tüm argümana Kuranın çok mantıklı açıklamaları var. Bir düşünürün dediği gibi, iyi yapılmış bir felsefe; ki iyi yapılmak demek, yeterli bilgi birikim seviyesine ulaşarak, sizi Tanrıya ulaştırır, ancak kötü yapılmış bir felsefe, safsatalar üzerinden bir felsefe kişiyi Tanrı tanımazlığa götürür. Saygılarımla


  Cevap verme ,prim yaptırma kendi inanmıyorsa inanmasın.Teknoloji başlığı altına yazdığı alakasız şeye bakılırsa zaten yarası derin demekki.Siz cevap yazdıkça bunlar naz yapıyorlar, bir insanı şartlandığı şeye karşın ne kadar ikna etmeye çalışırsan o kadar o şeye düşman olur.Anlattığın şeye ne kadar delil mantık koyarsan koy.

  O yüzden boşver hem canını sıkma kendi kendine yorum yazsın cevap vermeyin bunlara.
  Yorum Yaz Forumda Yanıtla
  ANLIK GÖRÜNTÜLEMELER
  1 Kişi Okuyor (0 Üye, 1 Misafir) 1 Masaüstü

  GENEL İSTATİSTİKLER
  6412 kez okundu.
  20 kişi, toplam 23 yorum yazdı.

  HABERİN ETİKETLERİ
  komplo teorileri, dr david grimes ve Bilim ve Teknoloji
  Sorgu:
  Önceki ve Sonraki İçerikler
  Daha Yeniler 5 yıl Google.com alan adına 1 dakikalığına sahip olan kişiye ne kadar ödendiği açıklandı 5 yıl Dünyada internet kullanımı ve Türkiye 5 yıl Windows Phone satışları dibe vuruyor 5 yıl Mitsubishi deniz suyundan yapılmış alternatif bir anten geliştirdi 5 yıl Apple, uzaktan kablosuz şarj teknolojisi geliştiriyor 5 yıl Apple'dan eğitim yatırımı 5 yıl Yerli geliştiriciden iOS uyumlu yeni uygulama: Not Defterim 5 yıl Facebook'un canlı yayın özelliği tüm Amerika'da kullanıma açıldı 5 yıl Teknolojinin modüler kahramanı Casper Nirvana N240 şimdi Turkcell avantajlarıyla 5 yıl Casper 25’inci Yılını Kutluyor! 5 yıl Tesla, iki yeni "uygun fiyatlı" elektrikli otomobil geliştiriyor 5 yıl Türkiye’deki üçüncü Apple Store’un yeri belli oldu 5 yıl Akıllı telefon üreticileri 2015 yılında 1.4 milyar cihaz sevkiyatıyla rekor kırdı 5 yıl Google, 5 milyon Cardboard gözlüğü sattı 5 yıl Yapay zekanın fendi, Go'yu yendi 5 yıl NASA, Challenger'da hayatını kaybeden astronotları anıyor 5 yıl Toyota, 2015 dahil 4 senedir birinciliği kimseye bırakmıyor 5 yıl Güneş enerjisi ile 2 dakika içinde ısıtmayı başaran ceket 5 yıl Haftanın sinema haberleri ve 29 Ocak Cuma günü vizyona girecek filmler 5 yıl LG, Samsung'a Twitter üzerinden gönderme yaptı 5 yıl GÖRÜNTÜLENEN Komplo teorilerine matematiksel çözüm Sonraki Google Dokümanlar yeni güncellemeyle mobil platformlara yorumlama desteği getiriyor 5 yıl Türk girişimcinin uzay aracına NASA'dan sonra Avrupa da yatırım yaptı 5 yıl Huawei, 4000mAh bataryalı Honor Holly 2 Plus'ı duyurdu 5 yıl AMD GPUOpen girişimi hayata geçiyor 5 yıl Yeni Rubik küp rekoru geliyor 5 yıl Tinder kullanıcıları en çok akşam saatlerinde eşleşiyor 5 yıl 1010!'un yapımcısı Gram Games'ten yepyeni bir oyun: Merged! 5 yıl MWC 2016'da tanıtılacak Xiaomi Mi 5 sızdırıldı 5 yıl SpaceX'in dörtlü paraşüt sistemi testleri başarıyla tamamladı 5 yıl Güvercinlerle Gerçekleştirilen Dünyanın İlk Işık İzi Fotoğraf Çekimi 5 yıl Tinder gif desteğine kavuştu 5 yıl Zyxel ile ağ ürünlerinde yeni trendleri ve şirketin 2016 planlarını konuştuk 5 yıl Google akıllı telefonlara derin öğrenme getirmek için Movidius ile ortaklık yapacak 5 yıl LG K10 ve K4 global pazarda satışa sunulacak 5 yıl Egzersiz odaklı yeni Android ve iOS uygulaması: Movesum 5 yıl Google'dan önemli "HTTP" adımı 5 yıl Samsung, akıllı telefon satışlarında düşüş yaşıyor 5 yıl iPad Air 3, "Apple Pencil" desteğiyle gelebilir 5 yıl 5000 mAh pili olan telefon mercek altında: Asus ZenFone Max incelemesi 5 yıl Office Mobile ve Office Online'a yeni bulut destekleri Daha Eskiler
  Alternatif Görünümler Geri Bildirim
  Yeni Haber
  şimdi