Anlık Bildirim

MacKeeper açığı 13 milyon kullanıcıyı riske atıyor

OS X kullanıcılarının peşinden ayrılmayan sevimli robotumuz, yanında pek çok riski de beraberinde getiriyor. Görünüşte güçlü bir profil çizen MacKeeper, geri planda oldukça zayıf.
Oy Ver

Tabiri tam olarak doğru olmasa da OS X kullanıcılarının adeta başının belası olan bir yazılım mevcut ve adı MacKeeper. Ne işe yaradığını bilmeseniz bile her gün onlarca reklam gösteriminde karşınıza çıktığı için artık logosunu ve adını çok iyi hatırlıyorsunuz. İşte o MacKeeper büyük bir açık barındırıyor. 

Yazılım çevreleri tarafından özellikle agresif ve rahatsız edici pazarlama taktiği nedeniyle eleştirilen MacKeeper'ın, reklamlarda anlattığının aksine zayıf bir kullanıcı tecrübesi sunması da diğer bir eleştiri noktası. Bazı uzmanlar adeta bir zararlı yazılım davranışı sergilediği için kullanıcılarına MacKeeper'ı tamamen sistemden silmesini bile tavsiye ediyor. 

Bir sistem temizleme aracı olan MacKeeper, çöp sayılabilecek dosyaları temizliyor, daha fazla depolama alanı açıyor, RAM'inizi rahatlatıyor, sistemi hızlandırıyor, yedekleme yapıyor, uygulamaları kaldırabiliyor ve sürekli bir iletişim kanalını açık tutuyor. Elbette bunlar firmanın iddiaları. 

Daha önce de farklı platformları hackleyerek açıklarını ortaya çıkaran Chris Vickery adlı bir geliştirici, MacKeeper veritabanına sızarak 13 milyon kullanıcının şifre, kullanıcı adı, email adresi, IP adresi gibi önemli bilgilerini çalmayı başarmış. Vickery, firma sunucularının tamamen korumasız olduğunu ve 3 farklı sunucudan verilere erişebildiğini belirtiyor. Bu açıklamadan sonra uzun bir süre daha sunuculardaki açık devam etmiş. 

Vickery, geliştirici firma Kromtech ile iletişime geçtikten sonra sunuculardaki açıkların kapatıldığını ve tamamen güvenliğin sağlandığını belirtiyor. Elbette bu işin görünen kısmı. Sistemin farklı noktalarında da açıklar var mı ve bunlara yetkisiz kişiler erişebiliyor mu bilinmiyor. 

MacKeeper'ın en önemli avantajı sürekli reklamlardan bıkan kullanıcıların ücretsiz deneme sürümünü bir kere de olsa indirmeye niyetlenmesi. Böylece milyonlarca kullanıcıya ulaşmak çok da zor olmuyor. Tabii içlerinden ücretli sürüme geçenler de azımsanmayacak kadar fazla.  
Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim