Anlık Bildirim

Alman CureVac aşısı %47'lik bir etkinlikle beklentilerin altında kaldı

Alman biyoteknoloji şirketi CureVac'ın geliştirdiği Covid-19 aşı adayının etkinlik oranı %47 ile beklentilerin altında kaldı. Şirket hala nihai sonucun daha farklı olabileceğini söylüyor.

Alman CureVac aşısı %47'lik bir etkinlikle beklentilerin altında kaldı

Alman biyoteknoloji şirketi CureVac'ın geliştirdiği koronavirüs aşı adayının faz 2b/3 çalışma sonuçları %47'lik bir etkinlikle hayal kırıklığı yarattı. Tübingen merkezli şirketten yapılan açıklamada uluslararası analizlere göre geliştirilen Covid-19 aşısı beklentilerin çok çok aşağısında.

CureVac Yönetim Kurulu Başkanı Franz-Werner Haas yaptığı açıklamada aşının bu oranlarda öngörülen başarı kriterini karşılamadığını söyledi. Haas daha güçlü sonuç almayı beklediklerini ve yapılacak diğer analizlerde aşısının nihai etkinlik yüzdesinin değişebileceğini ekledi. Aşı faz 2b/3 çalışmalarında Avrupa ve Güney Amerika'daki 10 ülkeden 40 bin kişi üzerinde denendi. Bununla beraber 132 Covid-19 vakası incelendi ve bu vakalarda 13 ayrı varyant tespit edildi. 

Halihazırda zaten takvimin gerisinde kalan CureVac şirketi, aşının nihai sonucunun ortaya çıkmasının ardından bu yılın son çeyreğinde Avrupa İlaç Ajansı'na (EMA) başvurmayı planlıyor. CureVac tıpkı Mainz'daki Biontech şirketi gibi mRNA aşısı geliştirmeyi planlıyordu ve bu aşının da tıpkı onun gibi başarılı olacağına inanılıyordu. Bunun dışında CureVac şirketi bu sonuçlar belli olmadan önce Avrupa Birliği çoktan 405 milyon doz sipariş vermişti. Şimdiyse aşının piyasaya çıkıp çıkmayacağı bile muamma. 

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Sıcak Fırsatlar Forumunda Tıklananlar

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim