Son Aramalarınız TEMİZLE
  Genel Hızlı Tercihler Sıfırla
  Header'ı Tuttur
  Header'da Teknoloji Gündemi
  Anasayfa
  Büyük Slayt ve Popüler Haberler
  Döşeme Stili Ana Akış
  Kaydırarak Daha Fazla İçerik Yükle
  İçerikleri Yeni Sekmede Aç
  Detay Sayfaları
  Kaydırarak Sonraki Habere Geçiş
  Renk Seçenekleri
  Gece Modu (Koyu Tema)
  Sadece Videolar için Gece Modu
  Haber Gir indirim kodu

  Sezgin Çiftçi

  Haber Editörü
  ÜYELİK ZAMANI
  2 hf. (26 Mayıs 2021)

  TOPLULUK ADI VE SON AKTİVİTE
  Sezgin Çiftci 13 sa.

  GİRİLEN İÇERİKLER
  92 HABER

  YORUM SAYISI VE DAĞILIMI
  90 ANASAYFA 90 FORUM

  FAVORİ KATEGORİSİ
  Zamazingo

  Eklediği İçerikler

  Popüler İçerikler

  Türkiye'nin dijital dönüşümünü gerçekleştirmek için MEXT kuruldu
  Microsoft Türkiye ve Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası Ortak girişimiyle Türkiye'deki dijital dönüşümü hızlandırmak için kurulan MEXT, bugün erken saatlerde dijital imzalarla hayatına başladı.
  478 1
  ABD Enerji Bakanlığı elektrikli araçlar için 200 milyon dolar fon ayırdı!
  ABD Enerji Bakanlığı geçtiğimiz günlerde yaptığı bir açıklamayla elektrikli araçların hızlıca yapılıp, kullanıma başlanması için 200 milyon dolar finansman ayırdığını duyurdu.
  332 3
  Makyaj malzemelerinin çoğunun toksik kimyasallar içerdiği tespit edildi!
  Yakın zamanda yayınlanan bir araştırmaya göre makyaj malzemelerinin büyük bir kısmı zehirli bir kimyasal olan PFAS maddeleri içeriyor. Bu hem sağlık hem de çevre açısından endişe verici.
  430 6
  Almanya'da doğum oranları büyük yükseliş gösterdi
  Almanya İstatistik Ofisi'nin yaptığı açıklamaya göre Almanya'da son 23 yılın en çok doğum oranı Mart ayında gerçekleşti. Başka ülkelerde ise durum tam tersi şekilde işledi.
  1,1b 10
  Günlük aşı rekoru bugün yenilendi!
  Bugün saat 19.45'te Sağlık Bakanı Fahrettin Koca günlük aşılamada yeni bir rekorun kırıldığını açıkladı. 1 milyon 118 bin 160 doz aşıyla bir günde yapılan en çok aşı sayısına ulaşılmış oldu.
  1,4b 13
  Özlem Türeci ve Uğur Şahin bu defa da kanser ve MS aşısı için tarih verdi!
  Covid-19'a karşı geliştirilen en etkili aşılardan birisi olan BioNTech/Pfizer'ın yapan Özlem Türeci ve Uğur Şahin çifti, bu defa da kanser ve MS aşıları için 2023 yılını işaret etti.
  6,5b 69
  Araştırmacılar sonraki pandemileri işaret etti!
  Sydney Üniversitesi'nde yapılan yeni bir araştırmada, insanlığın doğaya ve iklime verdiği zararlardan ötürü yeni hayvan temelli (zoonotik) salgın hastalıkların gelebileceğinin altı çizildi.
  1,2b 10
  Araştırmacılar daha büyük araçların sağlığa daha zararlı olduğunu ispatladı!
  Yakın zamanda ABD'de yapılan bir araştırmada daha büyük motora sahip araçların insan sağlığına daha zararlı olduğu ortaya konuldu. Araştırma araçları türlerine göre zararını inceleyen ilk çalışma.
  1,9b 13
  NASA üç farklı galaksinin neden birbirinden benzersiz olduğunu açıkladı
  NASA üç farklı galaksiyi içeren büyüleyici bir fotoğraf paylaştı. Bununla birlikte uzay ajansı bu galaksilerin nasıl herhangi bir "etiketin onları tanımlamasına" izin vermediğini de açıkladı. 
  1,7b 4
  ABD Enerji Bakanlığı öncülüğünde kurulan açık deniz rüzgar türbinleri umut vadediyor
  ABD Enerji Bakanlığı öncülüğünde başlatılan ve geliştirilen açık deniz rüzgar türbini ilerisi için umut vadediyor. Ayrıca devlet ve özel sektör arasında kurulan ilişki de benzersiz görünüyor.
  3,2b 5
  İnsanlığın uzayda çocuk sahibi olabilmesi için önemli çalışma
  Dünyanın en zengin insanları gezegen dışına kaçmak istiyor. Ancak uzayda erkeklerin sperm yapılarının bozulma ihtimali var ve bu üremeyi zorlaştırıyor. Bilim insanları buna bir çözüm bulmuş olabilir.
  1,8b 9
  Bütün SGK'lı çalışanlara aşılama başlıyor!
  Sağlık Bakanı Fahrettin Koca son günlerdeki aşılama hızından sonra bugün bir müjdeyi de Twitter hesabından verdi: "SGK'ya kayıtlı tüm çalışanlar... Yarın ilk işimiz randevu almak olsun!".
  3,2b 41
  Pandemi dönemindeki NOx emisyonu azalımı ve çevreye etkileri
  2020 başlarından bu yana ticari faaliyetlerin yer yer durması ve azalmasıyla birlikte küresel çapta nitrojen oksit (NOx) azalma gösterdi. Bu azalmanın tahmin edilemeyecek iyi etkileri oldu.
  965 2
  Türkiye'de günlük aşılama sayısında zirve görüldü
  Bugün saat 19.30 itibariyle Covid-19 aşılanmasının başlangıcından bu yana günlük en fazla aşılama yapılan gün oldu. Yalnızca son 24 saatte 781.351 kişi aşı yaptırarak rekor rakama ulaşıldı.
  1,7b 7
  AB'de elektrikli araç akülerinin üretimi politikacıların kararlarına bağlı
  Önümüzdeki yıllarda beklenen elektrikli araç trendi için birçok akü üreticisi firma büyük yatırımlarda bulundular. Ancak AB politikalarında henüz bunun için bir adım görünmüyor.
  825 1
  Covid-19 sonrası otoantikor üretimine dair yeni araştırma sonuçları
  Yeni yapılan araştırmada Covid-19 sonrası otoantikor üretimi ve başka sebeplerden ötürü yoğun bakımda olan insanlardaki otoantikor üretim ölçekleri karşılaştırıldı.
  1,5b 3
  Fazla yemek yemenin nedenleri üzerine araştırma yapıldı
  Geçtiğimiz günlerde yapılan bir araştırmada fazla yemenin sebepleri ortaya konulmaya çalışıldı. Önemli sorunlardan olan alınan porsiyon büyüklüklerinin, kişilerin yeme alışkanlığa etkisi incelendi.
  1,7b 5
  Virgin Atlantic havayolu firması "uçan taksi" işine girmeyi düşünüyor
  Birleşik Krallık'ta bulunan büyük havayolu firmalarından olan Virgin Atlantic "uçan taksi" hizmeti vermeyi planlıyor. Daha şimdiden ortaklık seçeneklerini gözden geçirmeye başladılar.
  1b 4
  Müsilajın içeriğindeki yararlı bileşenler çıkarılacak!
  Bilindiği üzere Marmara Denizi'ndeki müsilaj araştırmaya başlandı. Araştırmalarda daha şimdiden müsilajı ortadan kaldırmanın yanında müsilajın içeriğinden faydalanma yolları bulundu.
  4,5b 10
  Müsilaj için araştırma komisyonu kararı!
  Yakın zamanda sıkça tartışılan Marmara Denizi'ndeki müsilaj sorunu için araştırma komisyonu kurulacağı duyuruldu. Çevresel açıdan büyük risk taşıyan bu mesele artık meclisin gündeminde.
  1,7b 39
  AstraZeneca aşısı kanama bozukluğuna sebep oluyor!
  Yeni araştırmaya göre AstraZeneca aşısının belli kanama bozukluklarına sebep olduğu düşünülüyor. Bu yan etkilerin hayati bir sonucu olmasa da araştırmacılar meseleye dikkatli yaklaşıyor.
  5,5b 75
  Küresel iklim krizi bizi yeni kararlar almaya zorluyor
  Yakın zamanda günümüz iklim krizi üzerine yapılan panelden bir rapor yayınlandı. Bu rapora göre bizden sonraki nesillere yaşanabilir bir dünya bırakmak için belli kararların verilmesi gerekiyor.
  1,2b 4
  Yeni bir tür dinozor keşfedildi!
  Geçtiğimiz günlerde Avustralya Queensland'de yeni bir dinozor fosiline rastlanıldı. Bu yeni dinozor türünün karada yaşamış olan en büyük canlılardan biri şimdiden.
  1,9b 16
  Almanya yeni seyahat yönergelerini açıkladı
  Almanya yurtdışı seyahatleri için yeni kararlar açıkladı. Bu kararlar uyarınca artık Alman vatandaşları haftalık belli bir sayının altında vakası olan yerlere gidebilecek.
  1,4b 2
  Enerji eşitsizliği küresel çapta büyümekte
  Yakın zamanda yayınlanan rapora göre küresel anlamda enerji üretimi artarken bölgesel eşitsizlikler büyümekte. Rapor, ilerleyen yıllar için sürdürülebilir ve eşit enerji yollarını arıyor.
  811 1
  Pandemi döneminde e-atık azaldı ama teknolojiye erişimdeki eşitsizlik büyüyor
  Birleşmiş Milletler'den birkaç kurumun yayınladığı rapora göre pandemi döneminde insanların daha teknolojik cihaz almasından ötürü e-atık azalmış. Ancak teknolojiye erişimdeki eşitsizlik artıyor.
  987 1
  Araştırmalara göre bitki bazlı beslenen insanlar Covid-19'u daha hafif geçiriyor
  Yeni yapılan bir araştırmaya göre bitki bazlı diyet uygulayan insanlar Covid-19'u diğer insanlara kıyasla çok daha hafif atlatıyorlar. Akşam yemeğinden eti çıkarmak için güzel bir gelişme.
  982 18
  Yeni elektronik mikrosistem ilerleyen günlerde çığır açabilir
  Yakın zamanda yapılan bir çalışmada kendi kendine enerji üretebilen yeni elektronik mikrosistem yaratıldı. Bu mikrosistemle beraber teknolojinin doğaya verdiği zararlardan kurtulabiliriz.
  2,9b 1
  Gençlerde alkol kullanımı şirketlere milyarlar kazandırıyor
  Yapılan araştırmalara göre büyük alkol markaları neredeyse karının yarısını reşit olmayan insanlardan kazanıyor. Firmalar bu istemediklerini söylese de onları ayakta tutan genellikle genç insanlar.
  2,1b 38
  İklim kaynaklı sorunlar göçe zorluyor!
  Orta Amerika'da yaşanan iklim sorunları bölgede tarımla uğraşan insanları bölgeden göç etmeye zorluyor. İklim sorunlarına sebep olmayan ama sonuçlarını yaşayan bu insanların akıbeti belli değil.
  744 3
  Kadınlar iklim değişikliğinin getirdiği sorunlardan daha çok etkileniyor
  Yeni yapılan bir çalışmaya göre günümüzde yaşanan çevre ve iklim sorunlarından kadınlar erkeklerden daha çok etkileniyor. Bu hem çalışma hem de evde hayatındaki kadınlar için böyle.
  701 2
  Karbonu yeraltına enjekte ederek ortadan kaldırmak mümkün mü?
  Yeni bir çalışmada havadaki karbonun nasıl yeraltına verilerek daha temiz bir havaya sahip olabileceğimizin yolları aranıyor. Karbonu yeraltına vermek hem çevresel olarak hem ekonomik olarak iyi.
  1,5b 5
  Meyve sinekleri kanser tedavisine yardım edebilir mi?
  Gündelik hayatta da karşılaştığımız meyve sinekleri, genetiklerinin insanla paralellik göstermesinden ötürü kansere yeni bir çözüm geliştirebilir. Peki nasıl mümkün olabilir bu?
  1,8b 1
  Uyumada problem yaşıyorsanız erken ölüm riskiniz daha yüksek!
  Yakın zamanda Uyku Araştırmaları dergisinde yayınlanan bir çalışmaya göre uyku şikayeti olan ve diyabet hastası olan insanların ölüm riski diğer insanlara göre çok daha yüksek.
  2,5b 8
  Covid-19'a yakalanmaktan korkan insanlar daha yargılayıcı!
  Yeni yayınlanan araştırmaya göre koronavirüse yakalanmaktan korkan insanlar gündelik hayatında diğer insanlara karşı çok daha yargılayıcı bir şekilde davranma eğilimindeler.
  1,1b 8
  Araştırmacılar olağandışı Güneş patlamalarını çözmek için bir yol buldu!
  Uzay bilimcileri olağandışı Güneş patlamalarını önceden tahmin etmek için bir yol geliştirmeye çalışıyorlar. Dünya'nın uzay sahasının korunması için önemli bir girişim.
  5,4b
  Tüketicilerin çevrimiçi alışkanlıkları daha farklı!
  Günümüzde çevrimiçi alışverişin yaygınlaşmasıyla beraber, mağaza ve online tüketimi kıyaslamanın yolu açıldı. Peki pandemi sürecinde artan çevrimiçi alışverişte, eski alışkanlıklarımız ne durumda?
  910
  Permiyen petrol ve gaz bölgeleri metan salınımının küçük kısmını oluşturuyor
  Yeni yapılan çalışmaya göre permiyen petrol ve gaz alanları genel metan salınımının yalnızca küçük bir kısmını oluşturuyor. Metan gazının iklim üzerindeki zararları için yine de hafife alınamaz.
  2b 3
  Yeni "küçük" 3D yazıcılar büyük etkiye sahip olacak
  Yeni geliştirilen 3D yazıcı, mikro ürünler üreten şirketler için gelecekte kaçınılmaz hale gelecek. Daha hassas ve küçük cisimleri tasarlayabilen bu yeni teknolojiler şimdiden büyük etkiye sahip.
  4,9b 3
  Mercan resifini alkalileştirme girişimi sonuç veriyor
  Bilindiği üzere insanlık doğaya çok zarar verdi. Ancak bu zararın sonuçlarını yine insanlık yaşayacak. Avusturalya'da bulunan büyük bir mercan resifinde bu zarar telafi edilmeye çalışılıyor.
  2,1b 4
  Yeni Haber
  şimdi
  Geri Bildirim