Anlık Bildirim

AMD'nin yeni nesil işlemcileri: Phenom FX, X4, X2 ve diğerleri

Oy Ver

AMD'nin uzun süredir üzerinde çalıştığı yeni nesil K10 mikroişlemci mimarisini esas alan işlemcileri için artık geri sayım başladı. Detayları netleşmeye başlayan işlemcilerin yılın 2. yarısından itibaren piyasaya giriş yapmaları bekleniyor. Meraklı bekleyişin kullanıcılar üzerinde oluşturduğu yüksek tansiyonu kontrol altına alacak ilk adım olan işlemcilerin başta model ve saat hızları olmak üzere teknik detaylarına gelin hep birlikte bakalım.Öncelikle şu noktayı hatırlatmakta fayda var, haberini daha önce de verdiğimiz üzere AMD yeni nesil işlemcileri ile isim değişikliğine gitmeye karar verdi ve "Athlon" markası yerine yoluna "Phenom" markası ile devam etmeyi tercih etti. Şu koşullarda firmanın Phenom, Athlon ve Sempron olmak üzere 3 farklı marka ve bu markalar altında toplanan farklı modelleri olacak.

AMD'nin yeni işlemcileri arasında tepe modeli daha önce Agena FX olarak bildiğimiz Phenom FX serisi işlemciler oluşturacak. Firmanın en performanslı işlemcileri olması beklene Phenom FX serisi işlemcilerin en önemli özellikleri Quad-FX platformuna destek vermeleri olarak gösteriliyor. Soket 1207/AM2+ formunda hazırlanan yeni işlemcilerin son gelen bilgilere göre saat hızları 2.2GHz ile 2.6GHz arasında değişmesi bekleniyor. Çekirdek başına 512KB olmak üzere toplamda 2MB seviye 2 ön belleğe sahip olacak Phenom FX serisi işlemciler AMD'nin yeni mimarisinin önemli bir getirisi olarak 2MB paylaşımlı 3. seviye ön belleğe sahip olacaklar. Doğal 4 çekirdeğe sahip olacak işlemciler bu noktada Intel'in 4 çekirdekli "paket" çözümlerinde de farklı olacaklar. Soket 1207 formunda hazırlanan işlemciler ayrıca serinin girişi modeli olacak versiyonun AM2+ formunda hazırlanması da gündemde. Güç tüketim değerleri şu an için belli olmayan işlemcilerin daha önce çıkan haberlere göre yaklaşık 95 watt'lık TDP değerine sahip olmaları da gündemde. Phenom FX serisi işlemciler her ne kadar yılın 3. çeyreğinde piyasayada olmaları bekleniyor.

Ayrıca AMD Phenom FX modellerinde farklı HT 3.0 hızları kullanmayı da planlıyor. Gelen bilgilere göre, firma serinin amiral gemisi olacak 2.4-2.6GHz'lik modelde 3.6GHz'de çalışan ve dolayısyla daha yüksek bant genişllğini sunan HyperTransport 3.0 desteği sunmayı hedeflerken 2.2GHz-2.4GHz'lik diğer iki model de ise nispeten daha yavaş olan ve 3.2GHz'de çalışan HT 3.0 desteği sunacak. Bu sayede AMD saat hızının yanı sıra HT farklılığı ile de aynı segmentte yer alan işlemcilerin kendi aralarında net konumlanmasını sağlayacak. HT hızındaki farklılığı dışında Phenom FX serisinde yer alan tüö işlemcilein genel teknik özelliklerinin aynı olması bekleniyor. Phenom FX işlemcilerini Phenom X4 işlemcileri oluşturacak. Yine doğal 4 çekirdeğe sahip olacak Phenom X4 serisinde yer alacak işlemciler soket AM2+ formunda olacak ve Quad FX platformuna destek vermeyecekler. Zaten bu işlemcileri FX modellerinden ayıran en önemli farklılıkları da bu iki nokta yani soket yapısı ve Quad-FX desteği oluşturacak. Doğal 4 çekirdeğe sahip olacak işlemciler üzerinde yine 2MB seviye 2 ve 2MB seviye 3 paylaşımlı ön bellek bulunacak. 2.2GHz ile 2.4GHz arasında değişen saat hızlarına sahip olması beklenen Phenom X4 serisi işlemcilerin termal güç tasarımlarının 89 watt olması beklenirken HT hızları ise yine modeline göre değişmek ile birlikte 3.2 ile 3.6GHz arasında olacak. Bu işlemciler içinde öngörülen piyasaya çıkış tarihi yılın 3.çeyreği olarak ifade ediliyor.

Resmi büyütmek için üzerine tıklayınız!

AMD'nin bir diğer işlemci ailesini ise daha önce Kuma olarak bildiğimiz Phenom X2 serisi oluşturadcak. Yeni nesil mikroişlemci mimarisinin can verdiği en güçlü çift çekirdekli işlemcileri oluşturacak Phenom X2 ailesinin tüm üyeleri soket AM2+ formunda hazırlanacak. HT 3 desteğine de sahip olacak işlemcilerin HT hızları üst serilerde de olduğu gibi modeline göre değişecek. AMD, Phenom X2 serisine ilk etapta 3 model eklemeyi düşünüyor ki bunlar, 2.8 GHz, 2.6 GHz ve 2.4GHz'lik saat hızlarına sahip olacaklar. Modellerin HT hızları ise 2.8GHz'lik olan en hızlı model için 4.2GHz, 2.6GHz'lik model için 3.8GHz ve 2.4GHz'lik Phenom X2 modeli içinse 3GHz olacak. Görüleceği üzere AMD özellikle Phenom X2 serisinin top modeli olan 2.8GHz'lik işlemci üzerinde Phenom FX ve X4 modellerinde kullandığı daha yüksek HT saat hızlarını kullanmayı tercih etmiş. Çift çekirdekli işlemciler üzerinde ayrıca aynı 4 çekirdekli modellerde olduğu gibi 2MB'lık seviye 2 ve 2MB'lık paylaşımlı seviye 3 ön bellek bulunacak. İşlemcilerin termal güç tasarımları ise yine modeline göre değişmek ile birlikte 65-89 watt arasında değişecek. Çift çekirdekli Phenom X2 işlemci ailesi için öngörülen piyasaya çıkış tarihi ise yılın son çeyreği olarak belirtiliyor.

AMD tabii ki düşük güç tüketimine sahip işlemcileri de unutmuş değil. Firma Phenom X2 serisinin 45 watt'lık termal güç tasarımına sahip olan özel modellerini de hazırlıyor. 3 farklı modelin dahil olacağı bu seride yer alan işlemcilerin saat hızlarının 2.3GHz, 2.1GHz ve 1.9GHz arasında değişmesi beklenirken işlemcileirn HT hızları ise modeline göre sırasıyla 3.4GHz, 3.0GHz ve 2.8GHzolması planlanıyor. İşlemcilerin genel teknik özelliklei ise Phenom X2 ailesinin karakteristiğini yanıstacak. AMD oyunu üzerine kuracağı Phenom markası dışında son derece güçlü bir konuma sahip olan Athlon markasını da tozlu raflara kaldırmayacak. Firma daha önce Rana olarak bilinen ve Athlon olarak piyasaya çıkması beklenen çift çekirdekli işlemcisinin saat hızını 2.2GHz olarak belirlemiş. 2x512kb seviye 2 ön belleğe sahip olan bu işlemcinin TDP değeri ise 65 watt olacak ve işlemci büyük ihtimalle gelecek yılın ilk çeyreği içerisinde piyasaya sürülecek.

Sempron içinde durum çok farklı değil. AMD'nin Sempron markasını yaşatmaya kararlı. Daha önce Spica olarak ta bilinen Smepron işlemciler firmanın giriş seviyesindeki en önmeli kozları olacak. İki farklı versiyonun hazırlanması beklenen Sempron işlemcilerin saat hızlarının 2.4GHz ve 2.2GHz olması bekleniyor. 512kb seviye 2 ön belleğe sahip olacak bu işlemcileirn HT hızları ise 3.6GHz ve 3.2GHz olacak. İşlemcilerin TDP değerleri ise 45 watt olacak. AMD yeni mimariye sahip olan Sempron işlemcileri de 2008 yılının başında lanse etmeyi planlıyor. Anlaşılan firmanın 2007 yılı içerisinde özellikle sunucu odaklı Barcelona ve yüksek performanslı Phenom FX serisine yüklenmesi beklenirken firmanın yeni nesil işlemcileri ile tüm segmentlere ulaşması 2008 yılının ilk çeyreğini bulacak gibi.

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim