Anlık Bildirim

Aşılamada geriye düşen ülkeler, ilerleyen yıllarda 2 trilyon euro civarında zarar edecek

The Economist Intelligence Unit tarafından yayınlanan araştırma sonuçlarına göre, 2022 yılının ortasına kadar nüfusunun %60'ı aşılayamayan ülkelerin ekonomileri büyük zarar görecek.

Aşılamada geriye düşen ülkelerin ekonomileri zarar görecek Tam Boyutta Gör

The Economist'in araştırmasına göre önümüzdeki yılın ortasına kadar nüfusunun %60'ını aşılayamayan ülkeler, 2022 ve 2025 tarihleri arasında 2 trilyon euro civarı zarara uğrayacaklar. Yayınlanan araştırmada, birçok zengin ülkenin aşıları hızlıca tedarik etmesine karşın, aşı tedarik edemeyen gelişmekte olan ülkelerde kaybın ilerleyen yıllarda çok büyük olacağına işaret ediliyor. 

The Economist Intelligence Unit tarafından yapılan araştırma, Covid-19'un ekonomi üzerindeki muhtemel etkilerini ortaya koyan en güncel araştırma olma niteliğini taşıyor. Araştırmacılar, 200 ülkenin büyüme tahminleriyle aşılama çizelgelerini birleştirerek mevcut sonuçlara ulaştılar.

Araştırma raporuna göre gelişmekte olan ülkeler, 2 trilyon euro civarı kayıplarının ancak üçte ikisini omuzlayabilecek güçte. Bu anlamda bu ülkeler, zengin ülkelerin biraz daha fazla gerisinde kalacaklar. Yani aşıyı tedarik edebilmek, zengin ülkelerle fakir ülkeler arasındaki uçurumu daha da genişletecek. Ki hatırlarsak aşının bulunmasının hemen ardından gelişmiş ülkeler zaten nüfuslarının birkaç misli aşı siparişi vermişlerdi. 

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Sıcak Fırsatlar Forumunda Tıklananlar

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim