Anlık Bildirim

Core 2 Extreme QX9650 ile overclock çılgınlığı: 6GHz

Artık başlı başına bir sektör haline gelen overclock (hız aşırtma) işlemci üreticilerinin de tavır değiştirmesine neden oldu. Bir süre öncesine kadar kullanıcılar tarafından yapılan overclock uygulamalarına karşı olduğunu sert bir üslup ile sık sık dile getiren Intel'in işlemcilere "kara kutu" benzeri özel bir teknoloji yerleştirdiği ve bu sayede overclock sonucu kullanım dışı kalan işlemcileri tespit ederek garanti kapsamı dışında bırakacağı bile gündeme gelmişti. Fakat arka arkaya yapılan IDF yani Intel Geliştiriciler Forumu bize gösterdi ki işlemci dünyasının lider ismi Intel'in overclock uygulamalarına bakışı CEO bazında değişmeye başlamış bile.

1998 yılında piyasaya sürdüğü Celeron 300A işlemcisi ile overclock çılgınlığının son kullanıcı bazında başlamasına neden olan Intel'in kurumsal anlamda overclock'a bakışı boyut değiştiriyor. Firmanın ülke bazlı ofislerinin konusunda uzman overclockçulara destek olduğu uzun zamandır bilinen bir gerçek. Fakat firmanın tepe yöneticisi olan Paul Otelli'nin IDF konuşması sırasında overclock konusunda dünyanın önde gelen uzmanlarından biri olan ve Xtremesystems'ın sahibi de olan Fugger ile yaptığı overclock gösterisi pek çok şeyin değiştiğinin en önemli göstergesi oldu. Overclock ve Intel'in konuya bakışı hakkında temel bazı bilgileri paylaştıktan sonra Intel tarafında ulaşılan ve haberimize konu olan yeni bir kilometre taşından bahsedeceğiz.

Intel'in Core 2 serisi işlemcilerinden önce Pentium ve Celeron işlemcilerde kullandığı Netburst kod adlı mikroişlemci mimarisiyle yüksek saat hızı anlamda pek çok dünya rekorlaru kırılmıştı. Ülkemizden de 7GHz+ gibi yüksek saat hızları ile işlemci modeli bazında farklı dünya rekorları kırıldı ve son olarak ulaşılan 8GHz+ seviyesinde Netburst mimarisi takılı kaldı ve Core mimarisinin de yaygınlaşması ile birlikte Netbusrt mimarisine olan ilginin de her geçen gün azalması işlerin değişmesine neden oldu. Intel üretimi işlemcilere odaklanan overclock uzmanları için artık yeni gözde Core mimarisini temel alan Core 2 serisi işlemci ailesi. Tabi 12 Kasım ile birlikte firmanın 45nm üretim teknolojisine sahip Penryn kod adlı işlemcilerinin de piyasaya çıkacak olması pek çok hız aşırtma meraklısınn iştahını kabartmaya başladı bile.

Intel'in 45nm üretim teknolojisine sahip işlemci ailesinin piyasaya çıkacak ilk üyesi "extreme" serisi dahilinde yer alan Core 2 Extreme QX9650 olacak. Daha önce de pek çok kez detaylarını sizler ile paylaştığımız bu işlemci 3GHz'lik saat hızına, 12MB seviye 2 belleğe ve 1333MHz FSB hızına sahip olacak. Tabi işlemci 45nm üretim teknolojisi ile birlikte yapısında kullanılmaya başlanan bazı yeni ve önemli teknolojilerin yanı sıra termal olarak ta gösterdiği gelişim ile overclock dünyasında yeni bir sayfa açacak gibi gözüküyor. Bu konuda çalışmalar çoktan yapılmaya başladı bile. Konusunda dünya genelinde popüler olan overclock uzmanlarından biri olan Shamino, hem 45nm üretim teknolojiisne sahip Yorkfield Extreme işlemcisi ile 6GHz'e ulaşan ilk overclockçulardan biri olmanın yanı sıra Core mimarisi ile en yüksek hıza ulaşan ustalardan biri olmayı da başardı.

Shamino'nun deneme ve test çalışmaları devam ediyor. Shamino Core 2 Extreme QX9650 işlemcisi ile birlikte bir diğer önemli donanım olan anakart tarafında dünyanın en büyük anakart üreticilerinden biri olan Foxconn'un DFI'dan transfer ettiği mühendisilerin de ciddi katkısı ile geliştirdiği söylenen Quantum Force serisi anakart ailesinin ilk üyesi olan P35 yonga setli Mars modeli kullnılmış durumda. Tabi soğutma olarak sıvı nitrojen (L2) kullanıldığını da ifade edelim. 45nm üretim teknolojisi ile birlikte özellikle overclock dünyası için pek çok şey değişecek mevcut dünya rekorları ciddi şekilde geride kalacak gibi gözüküyor. Detaylar elimize ulaştıkça bildirmeye devam edeceğiz.

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Sıcak Fırsatlar Forumunda Tıklananlar

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim