Anlık Bildirim

Intel son çeyrek gelir beklentisini 1 milyar dolar aşağı çekti

Oy Ver

Intel son çeyrek gelir beklentisini 1 milyar dolar aşağı çekti

Tüm dünyada devam eden ekonomik sıkıntı etkisini hemen her alanda hissettirmeye devam ediyor. Yaşanan daralmaya paralel olarak düşen talep, donanım üreticileri için en azından yılın son çeyreğinde (2009 için iyimser/kötümser farklı tahminler var) önemli kayıplara neden olabilir.

Yarıiletken endüstrisinin lider isimlerinden Intel, 3.çeyrekte sergilediği performansla yatırımcılarını mutlu etmeyi başarırken, son çeyrekte işler bir miktar değişebeilir. Çünkü firma yaptığı açıklamasında yılın son çeyreğine yönelik finansal öngörüsünü güncelleyerek yaklaşık 1 milyar dolar (%10+) aşağı çekti.

Son çeyrekte 10.1 ila 10.9 milyar dolar arası gelir elde edeceğini ön gören Intel, her coğrafyada ve tüm segmentlerde düşen talep sonrası, son çeyrek beklentisini 9 milyar dolar seviyesine (±300 milyon dolar) yine son çeyreğe yönelik brüt kâr oranı beklentisini de %59'dan (± birkaç puan) %55'e (± birkaç puan) çekti.

Tabii bu durum firmanın harcalamalarına da yansıyor. Çünkü gelen bilgilere göre, Intel'in tahmin edilenin aksine düşük gelir beklentisinden dolayı son çeyrek harcamalarının (ar-ge de dahil) da beklenilen rakam olan 2.9 milyar dolar yerine 2.8 milyar dolar civarında gerçekleşeceği bildiriliyor.

Global ekonomik daralmaya paralel olarak düşen talep doğrultusunda son çeyrek finansal beklentisini gözden geçiren Intel'in bu hamlesi firma hisselerinin olumsuz etkilenmesine ve %7.10'luk düşüşle 12.56$'ı görmesine neden olduğu belirtilirken, bahsi geçen rakamın Intel için 1996 yılından bu yana görülen en düşük seviye olduğu ifade edildi.

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim