Anlık Bildirim

Intel'den 319$'a Core 2 Quad 9450 (45nm + 12MB L2 + 2.66GHz)

Oy Ver

İşlemci dünyasındaki rekabetin yeni adresi olarak "üretim tekolojileri" gösterilmekte. Zira firmalar yeni nesil teknolojileri ürünlerine uygulayabilme konusunda son derece hızlı ve başarılı olmak istiyorlar ki bu konuda sektörün iki devi Intel ve AMD, artık şaşırılmayacağı üzere yine amansız bir yarışın içerisine girmiş görünüyorlar. Tabi geride bıraktığımız yıllara baktığımızda Intel'in rakibi AMD'ye göre yeni nesil üretim teknolojilerine geçiş konusunda biraz daha hızlı olduğunu kuşkusuz bunda da firmanın üretim yetenek ve kapasitesinin yanı sıra ar-ge çalışmalarına ayırdığı devasa bütçenin de önemli bir rolü olduğu görülebilmekte. 65nm üretim teknolojisine rakibi AMD'den ortalama 1 yıl önce adapte olan Intel, aynı başarıyı Penryn işlemcileri ile birkikte 45nm geçiş konusunda da gösterecek. AMD'de ise 45nm konusunda ibre gelecek yılın ikinci yarısını işaret etmekte.

Üretim teknolojilerine geçiş konusunda iki firmanın mevcut durumunu kısaca değerlendirditekn sonra Intel'in Penryn atılımında yeni gelen bilgilere bir göz atalım. Yeni üretim teknolojilerinin asıl ve büyük kaymağını tahmin edebileceğiniz üzere üreticiler yemekte. Zira yeni teknolojilerin kullanımı ile bilrikte özellikle düşen üretim maliyetleri üretici firmaların kar marjlarını arttırma noktasında önemli bir paratmetre olurken, kullanıcı tarafında ise çok daha yüksek performanslı ürün ve donanımları daha uygun fiyata alabilme şansı doğmuş oluyor. 45nm üretim teknolojisine sahip ilk işlemcisi olarak Core 2 Extreme QX9650 modelini eğer mevcut takvimde herhangi bir son dakika değişikliği olmazsa 12 Kasım'da piyasaya sürecek olan Intel, daha uygun fiyatlı ve son kullanıcıların daha büyük bir kısmını ilgilendiren diğer modelleri ise önümüzdeki Ocak ayında lanse edecek ki bu modellerden özellikle Core 2 Quad Q9450 dikkat çekeceğe benziyor.

Bilindiği gibi 22 Temmuz'da 4 çekirdekli Core 2 Quad 6600 işlemcisinin fiyatını 266$'a çekerek 4 çekirdekli işlemcileirin kullanım oranını arttıran ve Q6600'ün satışlarında patlama yaşayan Intel, 4 çekirdekli işlemcilerine yönelik asıl büyük atılımı ise 45nm üretim teknolojisiyle atacak gibi görünüküyor. Zira ilk gelecek model filosunun 4 çekirdekli en ucuz modeli olacak Core 2 Quad Q9450, sahip olduğu teknik özellikleri ve fiyatı ile ciddi bir kullanıcı kitlesini peşinden sürükleyebilme potansiyeline sahip olacak gibi gözüküyor. 45nm üretim teknolojisine sahip olacak Core 2 Quad Q9450, 2.66GHz saat hızına ve 12MB seviye 2 belleğe sahip olacak. 1333MHz FSB hızına da sahip olacak işlemci artık bilindiğini üzere LGA775 form faktöründe olacak. Bu açıdan baktığımızda son derece uygun fiyata 45nm desteğine sahip anakartların da piyasada var olması yeni işlemcinin işini biraz daha kolaylaştırırken bütçesi elveren kullanıcılara maliyeti nispeten uçuk olmayan işlemci ve anakart kombinasyonu kurabilme imkanı da tanıyacak.

Intel'den 319$'a Core 2 Quad 9450 (45nm + 12MB L2 + 2.66GHz)

Core 2 Quad Q9450'in asıl marak edilen konusu ise kuşkusuz fiyatı olacak. Zira yurt dışı için 319$ olarak belirlendiği söylenen son kullanıcı satış fiyatı ülkemiz için değerlendirdiğimizde ise satıcısına göre değişmekle birlikte muhtemelen 330$ civarında olacak gibi gözüküyor. Tabi bu işlemcinin çıkması ile birlikte Intel'in mevcut ürün gamında yer alan başta Core 2 Quad Q6600 ve Q6700 olmak üzere pek çok model de gündemdeki yerini kaybetmeye başkaycak eğer Intel stok eritmek adına bu modellerde yeni bir fiyat indirimine giderek bu modellerin "çekiciliğini" arttırmazsa. Yerini alacağı modellere göre 45nm üretim tekniği ve kullanılan High-K metal gate teknolojisi gibi önemli detayları birlikte özellikle destekleyen çoklu ortam uygulamalarında ciddi performans artışı kazandıracağı ifade edilen yeni SSE4 komut setleri ve pek tabi 12MB'lık tampon bellek, Core 2 Quad 9450 modelini ve serinin diğer üyelerini popüler yapacak gibi gözüküyor.

Intel'in 12MB'lık L2 belleğe sahip olan en uygun fiyatlı modeli olacak Core 2 Quad Q9450 modeli önümüzdeki Ocak ayında ailenin diğer üyeleri ile birlikte Intel tarafından resmen lanse edilecek. P31 yonga setinden X48 yonga setine kadar son derece geniş bir yonga seti / anakart desteğine sahip olacak yeni işlemcilerin neler yapabileceğini birlikte göreceğiz.

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim