Anlık Bildirim

İsrail’de ağız çalkalama suyu formunda bir Kovid-19 testi geliştirildi

İsrail’in en büyük tıp kurumu Sheba Tıp Merkezi ve Newsight Imaging adlı şirket, Kovid-19'u tükürük yoluyla tespit için bir kit geliştirdi. Test, hastalığı bir saniyeden kısa sürede tespit ediyor.

İsrail’de ağız çalkalama suyu formunda bir Kovid-19 testi geliştirildi Tam Boyutta Gör

İsrail’in en büyük tıp kurumu Sheba Tıp Merkezi ve İsrailli Newsight Imaging adlı şirket, Kovid-19 hastalığını tespit etmek için bir tükürük testi geliştirdi. Ağız çalkalama suyu formunda hazırlanan test, bir saniyeden daha kısa sürede sonuç veriyor.

Hastalık şüphesi bulunan kişilere yapılan testte ağızlarını tuzlu bir solüsyonla çalkalayan kişiler daha sonra küçük bir şişenin içine tükürüyor. İçinde tükürük bulunan tüp daha sonra SpectraLIT isimli ve yapay zekâ kontrollü bir makinenin içine yerleştiriliyor ve kişilerin kovid pozitif olup olmadığı ortaya çıkıyor. İsrailli araştırmacılar söz konusu cihazın hastalığı makine öğrenmesi yöntemiyle çok daha doğru bir şekilde teşhis etmeyi öğrendiğini belirtiyor.

Sheba Tıp Merkezi’nde görev yapan Eli Schwartz isimli araştırmacı, 400’e yakın denek üzerinde uygulanan testlerin hastalığı %95 doğruluk oranıyla tespit ettiğini ifade ederken kullanılan yöntemin oldukça ucuz olduğunu söyledi.

İsrail’de ağız çalkalama suyu formunda bir Kovid-19 testi geliştirildi

Testin ülke çapında uygulanması için resmi onayın beklendiğini belirten yetkililer tek bir test kitinin yaklaşık 25 cent (1.84 TL) olacağını sonuçları analiz eden makinenin ise 200 dolardan (1.472 TL) daha ucuza mal edileceğini belirtti.

Mevcut Kovid testlerinde kullanılan uzun çubuğa kıyasla kullanıcılara en az seviyede rahatsızlık vereceği anlaşılan test bakalım onay alıp dünya çapında yaygınlaşacak mı?

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Sıcak Fırsatlar Forumunda Tıklananlar

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim