Anlık Bildirim

MSI'ın NF200 yongalı X58 anakartı (Eclipse+) görüntülendi

Intel'in yeni nesil Core i7 işlemcilerine yönelik olarak X58 yonga setli Eclipse SLI ve X58 Platinum modellerini hazırlayan MSI'ın özellikle hız aşırtma tutkunlar ve "sıkı" oyuncuları için serinin amiral gemisi olması beklenen yeni bir model üzerinde çalıştığı belirtmiş devam eden günlerde firmanın bahsi geçen yeni modelini Eclipse+ olarak isimlendirmeyi planladığı yine haberlerimiz dahilinde sizlerle paylaşmıştık.

Firmanın önümüzdeki günlerde kullanıma sunmayı planladığı Eclipse+ modeli görüntülendi. Özellikle soğutucu tasarımıyla Eclipse SLI modelinden ayrılan yeni anakartın en önemli farklı Nvidia'nın NF200 yongasını kullanması gösterilebilir. Peki nedir bu BF200 yongası? Nvidia, Intel'in Nehalem platformunda SLI kullanımına iki şekilde izin vermişti ki bunlardan biri sertifika programıyla diğer ise NF200 yongasının kullanımıyla idi.

Anakart başına 5$'lık maliyete sahip olan sertifika programı üreticiler tarafından rağbet görürken bazı firmaların en iyisini isteyen kullanıcılar için hazırladıkları veya hazırlayacakları X58 yonga setli anakartlarda NF200 yongasını tercih edecekleri de biliniyor. Yonga kullanımının sertifika programına göre avantajı ise 2'den fazla ekran kartı kullanımının da kartlar için maksimum bant genişliği sağlayabilmesi.

Bilindiği üzere sertifika programı dahilinde SLI desteği sunan anakartlar çift kart kullanımına yönelik olarak 16x+16x konfigürasyonuna olanak tanırken 2'den fazla ekran kartı kullanılmak istendiğinde slot dizilimleri 16x+8x+8x veya 16x+8x+4x şeklinde gerçekleştirilebiliyor. NF200 yongalı anakartlarda ise 3'lü veya 4'lü anakartlarda da maksimum bant genişliğ sağlanabileceği Nvidia tarafından açıklanmıştı.

MSI'ın Eclipse+ modelini Eclipse SLI'dan üstün kılan temel farkta NF200 yongasına yer verilmesi gösterilebilir. Ortak pek çok özelliğe sahip olan iki anakart arasında NF200 yongasının kullanım maliyetine paralel olarak en az 30$'lık olması beklenebilir. Yine NF200 yongasının kullanımından ötürü güney köprüsü daha büyük bir ısı emici ile desteklenen kartın hız aşırtmacılara yönelik olarak bazı ekstra özelliklerle gelmesi de beklenebilir.

Aşağıdaki tablo dahilinde MSI'ın X58 yonga setli anakartların özelliklerini ve modeller arası farkları görebilirsiniz;

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim