Anlık Bildirim

Almanya çocuklara yönelik akıllı saatlerin satışını yasaklıyor

Almanya'da telekomünikasyonun düzenlenmesinden sorumlu olan Federal İnternet Ağı; ebeveynlerin çocukların çevresini gizlice dinleyebildiği gerekçesiyle çocuklara yönelik akıllı saatleri yasakladı.
2

Almanya çocuklara yönelik akıllı saatlerin satışını yasaklıyor Tam Boyutta Gör
 

Almanya'da telekomünikasyon piyasasını denetleme görevini yürüten Federal İnternet Ağı(Bundesnetzagentur), geçtiğimiz şubat ayında Arkadaşım Cayla isimli oyuncak bebeğin satışı yasaklanmıştı. Oyuncak bebek aracılığıyla çocuğun ve etrafındaki kişilerin gizlice dinlenebileceğini belirten yetkililer ebeveynlerden, oyuncağı kullanılamaz hale getirmelerini istemişti. Bu oyuncak hakkında alınan kararın bir benzeri de dün çocuklar için üretilen akıllı saatler için alındı. Federal İnternet Ağı, bu saatler ile ebeveynlerin gizlice çocuğun çevresini dinleyebildiğini düşünüyor.


Ebeveynler Çocuğun Çevresini Dinleyebiliyor 

Federal İnternet Ağı, dün yaptığı açıklamasında Alman pazarında yaygın olarak bulunan ve 5-12 yaşlarındaki çocukları hedef alan saatlerin satışının yasaklandığını duyurdu. Yapılan açıklamada söz konusu saatlerin bir SIM kart içerdiği ve bir telefon uygulaması aracılığıyla kullanılabilen sesli mesaj gönderme, çağrı alma veya gönderme gibi sınırlı sayıda fonksiyon sunduğunu belirtilirken akıllı saatlerin bir oyuncaktan çok casusluk cihazına benzediği vurgulandı. Federal İnternet Ağı'nın Başkanı Jochen Homann da yaptığı açıklamasında "Bir uygulama aracılığıyla ebeveynler bu saatleri, çocuğun çevresini gizlice dinlemek için kullanabilirler.'' derken velilerin bu saatleri, çocukların sınıfını ve öğretmenlerini dinlemek için kullandıklarını da tespit ettiklerini açıkladı.


Homann, ebeveynlerden bu saatleri kullanılamaz hale getirmelerini isterken okul yönetimlerinin de çocukların kullandığı akıllı saatlere karşı daha ihtiyatlı davranmasını talep etti. Federal İnternet Ağı, yasaklama kararının yanı sıra çocuklar için akıllı saatler üreten ancak bunları kayıt ettirmeyen şirketlere yönelik de çalışmalarını başlattıklarını açıkladı.

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim