Anlık Bildirim

Dosya konusu: Beacon teknolojisi nedir? Nerelerde kullanılır?

Gelecekte hayatımıza girecek bir çok teknolojinin temelleri bugünlerde atılıyor. Biz de bu yazımızda geleceğin teknolojilerinden birisi olması beklenen Beacon teknolojisini ele alacağız.
Dosya konusu: Beacon teknolojisi nedir? Nerelerde kullanılır?
 
Gelecekte hayatımıza girecek bir çok teknolojinin temelleri bugünlerde atılıyor. Bu yazımızda geleceğin teknolojilerinden birisi olması beklenen Beacon teknolojisini ele alacağız.  
Peki nedir bu Beacon Teknolojisi? Kullanım alanları nelerdir?

Öncelikle bu teknolojiyi tanımlamak gerekirse Beacon: Düşük enerjili Bluetooth (Bluetooth low energy – BLE)  teknolojisini kullanarak konum bilgisi sağlayan bir teknolojidir. 

Daha basit bir şekilde anlatmak gerekirse Beacon teknolojisine sahip ürünler veya cihazlar pasif sinyaller yayarak yakınlarındaki akıllı telefonlar ile etkileşime geçebilirler. Mesafeye bağlı olarak kişilere ulaşan bu teknoloji, sonrasında ise etkileşime geçtiği kişilere istenilen bilgileri iletebilir.

Örneğin alışveriş sırasında yakınınızdaki bir mağaza veya mağazadaki ürün Beacon sinyalleri yayabilir. Bu durumda sinyalleri alan kulanıcılar ile iletişime geçilerek ürüne özel fırsatlar ve bilgiler sunulabilir. Tabi ki bu teknolojiyi yalnızca reklam amaçlı düşünmek doğru değil. Farklı bir örnek olarak müze içerisindeki eserler de Beacon teknolojisini kullanarak kendilerini inceleyen kişilerin akıllı telefonlarına bilgiler gönderebilir.

Bunun yanında teknoloji bilgi vermek dışında da bir çok amaç için kullanılabilir. Evimizdeki bir Beacon vericisi eve girdiğimizi anladığı anda ev sıcaklığını değiştirmek veya müzik açmak için diğer teknolojik aletlerle iletişime geçebilir. İlerleyen yıllarda işe giriş çıkış saatlerimiz, çocuğumuzun okulda geçirdiği süre, en çok hangi mağazada vakit harcadığımız gibi bir çok veriyi de bu teknoloji ile birlikte takip edebiliriz.

Bu bağlamda Beacon teknolojisini değerlendirirsek bu teknoloji sağlık ve eğitim kurumları, kamusal alanlar, ulaşım, müzeler, etkinlik alanları, endüstiyel çözümler, restoranlar, oteller ve AVM’ler gibi hayatımızın çok büyük bir alanında kullanılabilir. Özellikle Çalışma alanları, etkinlikler, alışveriş merkezleri yanı sıra Beacon teknolojisinin evlerimize de girmesiyle gün içerisinde sık sık bu teknolojiye maruz kalacağız gibi görünüyor.
 
Dosya konusu: Beacon teknolojisi nedir? Nerelerde kullanılır?
Beacon teknolojisini GPS'den ayıran en büyük özellik tam konumunuzdan ziyade Beacon vericisine yakın olduğunuzun bilinmesi. Teknolojinin şimdilik en büyük sıkıntısı iletişim için Bluetooth'u tercih etmesi. Günümüzde bir çok kişi kullanım sırasında kıllı telefonunun Bluetooth'unu kapalı tutuyor. Ancak Beacon, Bluetooth yerine düşük enerjili Wi-fi çözümlerini tercih edecek olursa ilerleyen dönemlerde çok daha hızlı şekilde yaygınlaşabilir. 
Teknoloji dünyada hangi seviyede?

Kullanım amacı hayal gücüyle doğru orantılı şekilde geliştirilebilecek bu teknolojinin kullanım oranı da günden güne artıyor. Analizlere göre 2018 yılında yalnızca ABD içerisinde 4.5 milyon Beacon vericisi kullanılacak. Diğer ülkelerin de bu teknoloji için altyapı hazırladığı düşünüldüğünde önümüzdeki senelerde Beacon vericilerinin on milyonlar ile ifade edileceğini söylemek yanlış olmaz.  Buna karşılık bu vericiler ile uyumlu şekilde haberleşebilecek toplam 570 milyon Android ve iOS cihaz bulunuyor. 

Apple kendine özel bir Beacon teknolojisini  iBeacon adıyla patentlemiş durumda. Hatta Philips müzesi ve Disney’in Colorado eğlence parkı da iBeacon teknlojisini kullanmaya başlamış bile. Bu noktada Apple geleceğin teknolojlerinden birisi olduğu söylenilen Beacon teknolojisi için erken adım atmış durumda.
Dosya konusu: Beacon teknolojisi nedir? Nerelerde kullanılır?
 

Ülkemizde Beacon Teknolojisi ve girişimler

Dünya üzerinde her sektörden bir çok şirket bu teknolojiye adapte olmak için çalışırken ülkemizde de bazı girişimler yapılıyor. Garanti bankası ve Türk Hava Yolları da teknolojiyi kullanan şirketler arasında. Örneğin THY Atatürk Havalimanı’nda bekleyen kişilere ücretsiz dergilerin bulunduğu Sky Library uygulamasını kullanabileceklerini hatırlatıyor. 

Ancak Türkiye’de Beacon teknolojisine öncülük eden şirketlerin başında Vodafone geliyor. GSM operatörü, Kadir Has Üniversitesi ile ortak bir çalışma yaparak Cibali Kampüsü’ne toplam 170 Beacon vericisi yerleştirmiş durumda. Bu ortak çalışmanın temel hedefi kapalı alandaki konum bilgisini hassas bir şekilde belirleyebilmek, ancak bunun yanında üniversite içerisindeki vericiler bugün öğrencilere ve ziyaretçilere gitmek istedikleri hedef doğrultusunda yön gösterebiliyor.
Dosya konusu: Beacon teknolojisi nedir? Nerelerde kullanılır?
 
THY Sky Library 

Vodafone ar-ge birimi OKSİJEN Genel Müdürü Murat Ekşioğlu ile yaptığımız temaslar sonucu şirket Beacon teknolojisine ait yatırımlar ile ilgili Donanımhaber’e özel bazı bilgiler paylaştı.

Oksijen, Kadir Has Üniversitesi üzerinde kurulan bu altyapı ile kapalı alan konumlandırması kullanacak uygulama geliştiricileri için yazılım kütüphaneleri oluşturuyor. Vodafone Kapalı Alan Navigasyon sistemine entegre edilen bu kütüphaneler sayesinde herhangi bir yazılım geliştirici ekstra bir çaba harcamadan teknolojiyi kullanabiliyor.Bu noktada geliştiriciye yol gösteren kütüphaneler özellikle kapalı alanlara özel uygulamaların geliştirilmesi konusunda önemli bir katkı sağlıyor. 

Ekşioğlu bu teknolojinin özellikle alışveriş merkezi, restoran, sinema salonu, otopark gibi alanlarda fark yaratacak uygulamalara zemin hazırlayacağını belirtiyor. Ancak bunların dışında kayıp eşyaların bulunması ve sadakat programları gibi konular da teknolojiden faydalanmak için oldukça elverişli olduğunun altı çiziliyor.

Vodafone’un Ar-ge birimi Oksijen 

Vodafone’un Türkiye’den dünyaya açılan bir penceresi olan OKSİJEN ülkemizdeki mobil iletişim sektörünün yanında uluslararası inovasyon standartlarının belirlenmesine de katkıda bulunuyor. Türkiye’de OKSİJEN tarafından geliştirilen ürünler Vodafone’un 30’u aşkın ülkedeki 400 milyon müşterisine ihraç ediliyor. OKSİJEN grubunun ülkemizde Beacon teknolojisine yaptığı yatırımlar da tamamen ülkemizde geliştirilmiş olmasıyla önem kazanıyor.
Teknolojiyi geriden takip etmemek adına şimdiden bu konularda girişimlere başlanmış olması ülkemiz adına da sevindirici bir durum.

Bir başka dosya konusunda görüşmek üzere. Bu tarz yazılarda ele alınmasını istediğiniz konuları yorum ve özel mesaj yoluyla iletebilirsiniz. 
Dosya Konusunun devamı için tıklayınız Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Sıcak Fırsatlar Forumunda Tıklananlar

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim