Anlık Bildirim
Oy Ver
Yaşlılık eğer sağlığınız yerindeyse güzel bir dönem. Ne yazık ki bu çağın en çok görülen ve şikayet edilen problemlerinden hafıza sorunları hayatı bir hayli güçleştirebiliyor. Araştırmacıların geliştirdiği son formül sayesinde bu sıkıntıda kaydadeğer gelişmeler elde edilebileceğe benziyor.

Beynimizdeki çeşitli faaliyetleri regüle eden GABA nörotransmitterini düzenleyen ilaçlar olarak da bilinen Benzidiazepinler günümüzde daha çok kaygı tedavisinde ve uyku bozukluklarında tercih edilmekte.

Kanada’daki bir Bağımlılık ve Ruh Sağlığı Merkezi’ndeki araştırmacılar Benzodiazepinler üzerinde ufak geliştirmelere giderek bu terapötiğin beynin spesifik bölgelerinde etki göstermesini sağlamışlar.

Hızlı ve güçlü etki 

Fareler üzerinde yapılan deneylerde yaşlı bir deneğe yeni geliştirilen ilacın uygulanmasının ardından yalnızca 1 saat geçmesinin ardından yaşça büyük farenin zihinsel performansının genç örneklere oldukça yaklaştığı gözlemlenmiş.

Beyin hücrelerinin görünüşünü dahi düzeltti 

Hatta yaşlı farenin beyin hücrelerinin görünümü dahi gençlerdeki hücrelerin sahip olduğu görünüme kavuşmuş. Buna karşın genç farelere verilen ilacın zihinsel aktiviteler üzerinde herhangi bir geliştirici etkisi gözlemlenmemiş. Dolayısıyla yeni elde edilen ilacın yalnızca kaybolan fonksiyonları normalize etme özelliğine sahip olduğu düşünülüyor.

İnsan deneyleri 2 yıl içerisinde başlayabilir 

Ek olarak hayvanlar üzerinde güvenli olduğu kanısına varılan yeni Benzodiazepinin henüz insanlar üzerinde güvenli olmadığı bilinmezken insan deneylerinin önümüzdeki 2 yıl içerisinde başlaması bekleniyor.
Son olarak İlacın birinci aşamada ilk hedefi depresyon kaynaklı hafıza sorunları olacağı belirtilirken, ilerleyen dönemde yaşı ilerleyen insanlar için de önleyici tedavi olarak da kullanılabileceği öngörülüyor.
Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Sıcak Fırsatlar Forumunda Tıklananlar

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim