Anlık Bildirim

AMD: İhlal yok, Intel ile olan anlaşmaya saygımız devam ediyor

Oy Ver

AMD: İhlal yok, Intel ile olan anlaşmaya saygımız devam ediyor

Geçtiğimiz günlerde yayınladığımız bir haberimizde AMD'nin üretim tesislerini Arap yatırımcıların ortaklığında kurulan Döküm Firmasına (Foundry Corp) devrederek üretim ayağından çekildiğini ve tasarıma yoğunlaşacağını, buna karşın firmaya x86 işlemci lisansını veren Intel'in ise yaşanan bu gelişmeler karşısında endişeli olduğunu, karşılıklık lisans anlaşmasının zarar görmüş olabileceğini düşündüğünü ve rakibi AMD'den ATIC ile yapılan anlaşmayı net bir şkeilde ortaya koymasını istediğini belirtmiştik.

Intel sözcüsü Chuck Mulloy'ın rakibimize karşı lisans haklarımızı koruyacağız açıklamasında sonra AMD cephesindeki meslektaşı Phil Huges'dan yanıt geldi. Bay Huges yayınlanan elektronik postasında yaşanan dönüşümün karşılıklı lisans anlaşmasını etkilemediğinden emin olduklarını ayrıca Intel'in fikri mülkiyet haklarına saygı duymaya devam edeceklerini belirtti. Tabii bu açıklama Intel için yeterli olur mu bilinmez ama firmanın konunun üzerine gideceğine kesin gözüyle bakılıyor.

Analistlerin bu konudaki görüşleri de dikkat çekici olabilir. Finans uzmanı Hans Mosesmann yaptığı açıklamasında AMD'nin gerçekleştirdiği bu son hamlenin Intel ile olan karşılıklı lisans anlaşmasını ihlal ettiği yönünde bulgulara rastlanırsa Intel'in bu durumu AMD'nin açtığı ve henüz herhangi bir karara bağlanmayan tekelcilik ile ilgili davayı düşürme noktasında lehine kullanabileceğini dile getiriyor. Henüz ortada çizilmiş net bir tablo olmasa da AMD'nin x86 lisans anlaşmasını ihlal ettiği yönünde somut bir bulguya rastlanırsa farklı gelişmeler de yaşanabileceği belirtiliyor.

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Sıcak Fırsatlar Forumunda Tıklananlar

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim